МАШИНЕ ПАМЕТНИЈЕ ОД АЈНШТАЈНА ЗАМЕНИЋЕ ЉУДЕ: Свет, па и Србија пред изазовом како спречити злоупотребу вештачке интелигенције

В. Црњански Спасојевић

21. 09. 2023. у 15:23

НА састанку УН, ове недеље, једна од тема биће и вештачка интелигенција (АИ), могућност њене злоупотребе и могућа контрола. Љубиша Бојић из Института за вештачку интелигенцију Србије примећује како је последњи тренутак да се донесу закони и оснује посебна агенција за контролу вештачке интелигенције.

МАШИНЕ ПАМЕТНИЈЕ ОД АЈНШТАЈНА ЗАМЕНИЋЕ ЉУДЕ: Свет, па и Србија пред изазовом како спречити злоупотребу вештачке интелигенције

Foto: JutjubPrintscreen

- Припремамо листу глобалних изазова за будућност о којима ће бити дискутовано на седници Генералне скупштине. Постоји иницијатива да се оформи одбор на нивоу УН за вештачку интелигенцију - рекао је Бојић, и додао да цео процес иде веома споро, али постоје неке идеје како регулисати вештачку интелигенцију.

Закони везани за ову област касне и у ЕУ, и у Америци, а Бојић сматра да је сада право време да се проблем стави под контролу, јер ће после бити касно.

Стручњак за ИТ и дигитални маркетинг Петар Васић каже да су нам прописи преко потребни, али и да се са њима касни у целом свету и да ће бити велики изазов зауставити злоупотребу вештачке интелигенције када је она све доступнија.

- Вештачка интелигенција сада има IQ 155, а Ајнштајн је имао 160. Технологија доживљава експоненцијални раст и компјутерска моћ се дуплира на 18 месеци. То значи да ће се за две године IQ вештачке интелигенције повећати најмање на 300, а за пет-шест на 1.500. Између интелигенције машине и људи створиће се огромна дистанца, па нам у блиској будућности прети опасност да, први пут после 300.000 година, не будемо више ни најинтелигентнија, ни најкреативнија бића на планети - каже Васић.

FOTO: Privatna arhiva

Петар Васић

Зато су се недавно окупили "хај-тек" гиганти и разговарали о овој теми. Јасно је да ће све бржи развој AI довести до нестанка потребе за многим радним местима. Управо ови исти гиганти већ отпуштају на десетине хиљада програмера и дизајнера широм света, па и овде, јер све те послове брже и јефтиније обавља машина. Због машина без посла остају и банкари. Само је "Фејсбук" отпустио око 20.000 људи, а Васић каже да се од децембра очекују нови таласи отказа. Машине масовно мењају средње стручњаке по агенцијама и компанијама и у свету, а све више и код нас. Људска интелигенција и образовање нису више услов успеха. Најпопуларнију музику и рекламе сада стварају - машине.

- Прописи су нам неопходни што пре, мада је интернет неукротив и вештачка интелигенција може да се сакрије било где да не би била "обуздана". Као што су дизалице замениле људску снагу, а дигитрон способност прецизног рачунања, тако нове "машине" мењају и људску креацију. Моћи ће да нам реше многе проблеме и болести, да брже дијагностикују рак и нађу прави лек, јер на располагању имају целокупно досадашње људско знање. Али, ако људи не буду више радили, човеку као стваралачком бићу прети опасност од глобалне депресије. Посебан проблем настаје ако развој вештачке интелигенције није усклађен са хуманим циљевима и ако служи искључиво појединцима ради профита - констатује Васић.

Вештачка интелигенција може да "скине" нечији глас и обави многе финансијске и друге преваре, може да преплави јавни простор лажним садржајима, изазове панику, одлучи ток избора, продуби друштвено-економски јаз, изазове шокове на тржишту, угрози приватност, замени људе у невероватном броју занимања, послужи у терористичке сврхе. Зато се ишчекују регулативе, а прописи које буде доносио развијени свет, донеће и Србија.

Одбачен предлог за паузу

НАУЧНИЦИ и лидери у технолошкој индустрији почетком лета упозорили су да вештачка интелигенција може да изазове изумирање човечанства. Међу њима је и Џефри Хинтон, "отац" управо вештачке интелигенције. Нешто пре тога више од 1.000 истраживача, укључујући Илона Маска, потписало је писмо у ком тражи полугодишњу паузу у развоју AI. "Мајкрософт" и "Гугл" су овај позив одбацили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

НОВА ПРИЛИКА ЗА МЛАДЕ У НИС-У: Пета сезона програма „NIS ENERGY”