НАСИЛНО РАСПАРЧАВАЊЕ СУДБИНА ЗАЈЕДНИЧКЕ ДРЖАВЕ: Нераспетљане политичке нити у Југославији пред Други светски рат и после њега
* По совјетском моделу да Украјина и Белорусија имају своје посебне централне комитете у Москви у јуну 1936, група комунистичких првака је усвојила становиште да се осамостале комунистичке партије Хрватске и Словеније.

Фото Документација „Новости“ , Архив „Борбе“, Музеј Југославије, Архив Југославије и Википедија
* Седам чланова југословенског комунистичког вођства је припадало масонској ложи Concordia, са седиштем у Лондону. Од њих су петорица били из најужег руководства: Јосип Броз, Владимир Бакарић, Едвард Кардељ, Јосип Копинич и Влатко Велебит.
* У другој половини тридесетих година прошлог века се у свим областима јавног живота, подједнако у култури као и у политици, осећао пораст улоге комунизма у српском и југословенском друштву.
* У априлском рату када је нападнута Југославија дезертирање Хрвата из војске је било опште. Постоје подаци да су 53 католичка свештеника, чија се имена знају, предводили нападе на краљевску војску. Већина хрватског народа је ишла за својом црквом.
* Без немачког војног удара, насилног распарчавања и огромног утицаја Католичке цркве, југословенска држава сама од себе не би нестала. У тражењу решења за опстанак, унитарна држава би постала федеративна.
* Комунисти су почели да изграђују Југославију као социјалистичку, федеративну државу, на оним територијалним тековинама које је успоставила ранија вековна традиција и уједињење 1918. Време ће показати да један део ужег круга руководилаца око маршала Тита није заиста рачунао да ће та држава увек остати таква.
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)