БРНАБИЋ У СПОМЕН-КОМПЛЕКСУ "ЈАЈИНЦИ": Србија не заборавља своје жртве, трајно опредељена за мир (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИЦА Владе Србије Ана Брнабић предводила је данас државну комеморативну свечаност поводом Дана сећања на страдање Срба, Рома и Јевреја у логору Јајинци током Другог светског рата и положила венац на Споменик жртвама у спомен-комплексу "Јајинци".

Фото Танјуг
-И ове године желим да управо са овог светог места поручим да Србија никад неће препустити забораву своје, али ни било чије друге невине жртве оружаних сукоба, јер је Србија свесна да свака жртва има идентитет, име и презиме, баш као што сваки злочинац има име и нељудску природу испуњену мржњу и насиљем, рекла је Брнабић.
Премијерка је поручила да данас још једном као и сваке године, поносно и одлучно обнављамо свој завет слободи, независности и непоколебљивости.
-Част ми је што сам данас са вама на овом месту изасланик председника Србије Александра Вучића, у Јајинцима на појединачно највећем губилишту и гробишту из периода Другог светског рата на подручју Србије, крај масовних гробница у којима почивају посмртни остаци недужних цивилних жртава и учесника антифашистичке борбе, рекла је Брнабић.

Фото Танјуг
Навела је да Србија не жели нове нестабилности и да је у потпуности окренута миру.
-Србија, предвођена председником Вучићем, перспективна и економски оснажена трајно је опредељена да све изазове решава мирним путем, дијалогом и међусобним уважавање. Такође, нећемо бити неми на непоштовање и малтретирање нашег народа, на неуважавање договора и сваког нашег труда да се мир одржи. Да наш народ живи без страха, без бојазни да ли ће преживати или не. Држава Србија никада неће оставити свој народ на цедилу, истакла је премијерка.
Нагласила је и да држава, а посебно председник Србије и Влада Србије, пружају пуну подршку Музеју жртава геноцида, матичној установи у области културе сећања на жртве геноцида почињеног над Србима, Јеврејима и Ромима на подручју НДХ, као и свим нашим сународницима и суграђанима пострадалим услед околности ратних злочина и злочина против човечности извршених над њима током периода Другог светаког рата.
Председница Владе Србије истакла је да је Влада донела важну историјску одлуку да се Музеју жртава геноцида на старање и управљање додели целокупно подручје спомен-комплекса "Јајинци".

Фото Танјуг
На скупу се обратио и председник Удружења "Јасеновац" Милинко Чекић који је преживео усташки логор.
Церемонији полагања венаца су поред председнице Владе Србије, присуствовали и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, министарка здравља Даница Грујичић, министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, министар омладине и спорта Зоран Гајић, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре, амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад, амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко као и многи други званичници.
kosovo-online.com
Препоручујемо

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ТАЧНА ПУТАЊА: Како је Вучић летео у Москву "момком из Бразила" - занимљива ознака авиона "YU-SRB"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић стигао је данас у Москву где ће 9. маја присуствовати војној паради поводом Дана победе.
07. 05. 2025. у 17:04
Коментари (0)