"ЗАШТИТА И УНАПРЕЂЕЊЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ - ЈЕДАН ОД ПРИОРИТЕТА ВЛАДЕ": Брнабић присуствовала почетку изградње регионалне депоније ''Каленић''

Novosti online

10. 10. 2023. у 13:01 >> 13:54

ПРЕДСЕДНИЦА Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да је изградња регионалне санитарне депоније "Каленић" на Убу важан пројекат који чисти Србију.

ЗАШТИТА И УНАПРЕЂЕЊЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ - ЈЕДАН ОД ПРИОРИТЕТА ВЛАДЕ: Брнабић присуствовала почетку изградње регионалне депоније Каленић

Фото: Новости

Одговори на питања

О одрживој заједници

Одговарајући на питање наше новинарке, колико изградња оваквих депонија, утиче на циљеве одрживе заједнице, премијерка је казала:

- Изузетно је важна. Не постоји крај наше Србије у коме се не види наш неодговорни однос према земљи и животној средини. Свуда ничу дивље депоније, и даље лете кесе, у рекама је све, од мртвих животиња до старих фрижидера и шпорета. Онда се очекује да држава то некако очисти. Сви се гледамо међусобно и оптужујемо државу за недовољна улагања. Пре свега то почиње од образовног сектора и породице, али добро, када држава даје добар импулс, као што даје последњих осам година, онда ће свако од нас да се промени и води рачуна. Мени је заиста најлицемернија ствар када видимо лажне екологе, који протестују против загађења ваздуха, а сви пуше. Тако да нисам сигурна шта им смета, али то је до њих. Ово чисти Србију, ви купујете опрему, од канти до возила, која ће прикупљати тај отпад на одржив начин, пребацивати га у трансфер станице, по најбољим европским стандардима, шаљете у регионалне центре, а тамо га прерађујете и припремате за поновну употребу. До 2014. године није рађено скоро ништа. Када погледате отпадне воде, потребно је 6 милијарди евра да се уложи, да би дошли до европског стандарда. Ми у овом тренутку имамо пројекте у вредности 3,5 милијарди, тако да имамо још доста да урадимо. Добро је да смо кренули - казала је премијерка.

Фото: Новости

О сарадњи са локалним самоуправама

Брнабићева је, одговарајући на питање новинара, истакла велику важност добре сарадње државе и локалне самоуправе.

- Уб је био паметан и желим да апелујем на друге самоуправе. Оне су кључне у свему овоме. Имати такав погон значиће јако много, не само за запошљавање људи. Верујем да ће то овде доводити додатне инвеститоре који ће правити ствари из отпада - навела је Брнабићева.

О седници Савета за БДП

Брнабићева је изјавила да верује да ће Србија имати пројектовани раст БДП-а од 2,5 одсто, али да је веома песимистична за наредну годину због ситуације у свету.

- Имали смо јуче седницу Савета за БДП, имали смо јако добар август, раст је био 3,4 процента. Оптимиста сам по питању тога, али сам песимиста по питању свега што се у свету дешава и шта ће бити наредне године. Моја порука је да морамо да се ослањамо на ствари на које можемо директно да утичемо, а то су грађевина, туризам. Мораћемо још напорније да радимо. Ја сам задовољна, инфлација пада брже него што смо очекивали - истакла је премијерка.

О односима са Америком

На питање шта су изазови, а шта "ветар у леђа" јачању односа са САД, премијерка је рекла да, иако су ти односи и сада добри, највећи изазови су они из блиске прошлости, и то агресија на Србију и бомбардовање 1999. године, одвајања дела наше територије на КиМ и непоштовање међународног права и Повеље УН.

Она је истакла да је највећи "ветар у леђа" односима са САД наша даља заједничка прошлост, јер смо у оба светска рата били на истој страни, као и привредна сарадња.

- САД су, захваљудући расту нашег сектора информационих и комуникационих технологија, наш партнер број један у размени услуга. Наши млади људи из ИТ сектора своје услуге и производе углавном извозе у САД. Други партнер је Велика Британија, али она далеко заостаје за САД. Ако погледате нашу робну размену, далеко најважнији партнер нам је Немачка, а ако погледате услуге САД - поручила је премијерка.

Фото: Новости

Обраћање премијерке Брнабић

Премијерка Брнабић захвалила је Дарку Глишићу и представницима 15 локалних самоуправа.

- На овом пројекту радило се преко две године, како би усагласили све детаље комплексног пројекта. Србија иде према циркуларној економији. Ми смо, као један од основних приоритета, поставили - заштиту и унапређење животне средине. Имате три сектора, то су ваздух, вода и земља. Ми смо, Влада Србије, уложили 1,4 милијарде евра у заштиту и унапређење квалитета ваздуха. Кроз Радну групу, идентификовали смо 102 приоритетна пројекта. Што се тиче воде, имамо дефинисане пројекте од 3,5 милијарди евра. Што се земље тиче, имамо до 2030. године дефинисане пројекте у вредности од 1,2 милијарди евра. Не знам да ли је било ко, било када уложио систематски оволики новац - казала је премијерка.

Фото: Новости

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић навела је да је ово "највећи пројекат, али и највећи изазов".

- Обележавамо почетак радова за највећи регионални центар за управљање отпадом. Хвала свим градоначелницима и председницима општина. Ово је пројекат који ће генерисати 260 хиљада тона отпада, планиран је да се заврши за 18 месеци. Ово није једини регионални центар, ово је један од шест центара. До краја године крећемо са још два, Срем-Мачва, као и Ужице-Дубоко - рекла је Вујовићева и додала да ће овај центар бити грађен по најсавременијим стандардима.

- У свих 15 општина планирамо затварање несанитарних депонија, када се овај центар заврши - поручила је Вујовићева.

Фото: Новости

Пјер Кошар, француски амбасадор у Србији, истакао је да му је част што учествује у овом пројекту.

- Француска се обавезује да ће кроз своју агенцију подржати овакве пројекте. Еколошка транзиција је веома комплексна и укључује бројне секторе. Овај сектор, управљање отпадом, веома је битан. Управо сам разговарао са премијерком Брнабић о нашем пројекту везано за депонију Винча. Ова нова инфраструктура је прави начин да унапредимо управљање отпадом. Овај пројекат ће унапредити квалитет живота околног становништва. Желим да истакнем успешно пријатељство са Владом Србије. Хвала и представницима локалних власти, за њихове изврсне доприносе за покретање овог пројекта, капиталног пројекта  - истакао је амбасадор.

Дарко Глишић, председник општине Уб, захвалио се свима који су учествовали у реализацији великог пројекта.

Премијерка је по доласку разговарала са министарком Вујовић, као и челницима локалне самоуправе. Брнабићеву су упознали са целокупним пројектом. Премијерка је поразговарала и са радницима, констатујући да су рокови за пројекат кратки.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове