ПРИХВАТИЛИ ПРОТКОЛ ВЛАДЕ: Синдикати просвете одустали од штрајка
ЧЕТИРИ репрезантативна сидниката просвтених радника прихватила су понуђени Протокол Владе Србије и одустали од штрајка најављеног за 16. септембра.
Фото АП
Како се наводи у саопштењу, након консултација са одборима репрезентативни
- Наведено у Протоколу мора бити и реализовано у дефинисаним роковима. Очекујемо заједничке активности, како би потписано, било и спроведено у систему образовања у циљу побољшања положаја свих запослених у просвети, а за добробит друштва у целини. Сматрамо да потписивањем овог Протокола престају разлози за покретање штрајка најављеног за 16. октобар.
Потпсиници саоштења су Унија синдиката просветних радника Србије, Синдикат образовања Србије, ГСПРС Независност и Синдикат радника у просвети Србије.
У предлогу протокола који су синдикати добили од владе констатује се да је јануару ове године запосленима у просвети плата повећана за 12,5 одсто, да су прошлог месеца примања просветних рдника ванредно увећана за 5,5 процената, и да је на тај начин почетна плата наставника дошла до 78.801 динара.
- Захваљујући овим повећањима, просечна нето плата исплаћена запосленима у просвети у 2023. години са седмим степеном стручне спреме већа је од просечне плате у Републици Србији - напомиње се у владином предлогу.
С најављеним повећањем зарада у образовању за десет одсто од јануара 2024. године, почетна плата запосленог са седмим степеном стручне спреме биће 86.681 динара.
ЕВРОПЉАНЕ РАЗБЕСНЕЛА ЈЕДНА ТАЧКА ТРАМПОВОГ ПЛАНА: "То је скандалозно"
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп убацио је „клин у точак“ једних од најосетљивијих преговора који се тренутно воде у Европи, потенцијално угрожавајући напоре да се Украјини обезбеди финансирање за наставак одбране од Русије, пише Политико.
22. 11. 2025. у 07:54
НАЈВЕЋА СИЛА ЕВРОПЕ РЕАГОВАЛА НА ТРАМПОВ ПЛАН: "У принципу подржавамо"
НЕМАЧКА влада саопштила је да "у принципу" подржава план Сједињених Америчких Држава за окончање рата у Украјини, али да остаје посвећена заштити украјинског суверенитета и обезбеђивању безбедносних гаранција за земљу.
21. 11. 2025. у 12:37
СЛОБОДА И ВОЈИН СЕ СЕЛЕ: Купили стан, а ево и где! Донели битну одлуку
СЛОБОДА и Војин су овај стан купили пре више од годину дана...
25. 11. 2025. у 08:41
Коментари (0)