ДРУГОСРБИЈАНЦИ УСТАЛИ ПРОТИВ ОБЕЛЕЖЈА ДРАЖИ: На критике због споменика историчари одговарају - Михаиловић је признат лидер покрета отпора
ЧЕТНИШТВО је у Србији постало званична идеологија, партизански покрет је маргинализован, а Србија није способна да направи отклон који би омогућио реформе и европеизацију. Све то успорава наш пут ка ЕУ и утиче на односе у региону.

Тек отворен Меморијал у Брегалничкој улици, Фото Н. Скендерија
Овако би се могле сажети реакције припадника тзв. друге Србије, али и хрватских и бошњачких медија у Загребу и Сарајеву, на постављање споменика генералу Дражи Михаиловићу у Брегалничкој улици у Београду који је подигло приватно удружење без икаквог институционалног учешћа државе.
Истовремено, српски историчари одбацују такве тврдње и напомињу да је Михаиловић био признати лидер покрета отпора током Другог светског рата.
- У Србији не влада никаква четничка идеологија, и то су будаласта размишљања - каже за наш лист историчар Бојан Димитријевић.
- Равногорски покрет је био део савезничке коалиције која га је признавала.
Коментаришући наводе да однос према генералу Дражи и његова рехабилитација удаљавају нашу земљу од Европе и да предстаљају камен спотицања на том путу, Димитријевић истиче да су покрет Драже Михаиловића признавале земље које су после рата основале Европску унију.
- Највише фасцинира што напади на Михаиловића и његов покрет долазе из суседних земаља које су званично имале своје војне формације у оквиру Трећег рајха, а то су биле усташе у Хрватској, Ханџар дивизија и муслиманска полиција у БиХ, који су убијали Србе, док је Дража Михаиловић водио покрет отпора и спасавао Србе изван граница наше земље - каже Димитријевић.

Милан Кољанин, Фото А. С.
Иначе, да подизање споменика генералу Михаиловићу утиче на односе у региону и да то поново подиже степен неповерења, сматра Соња Бисерко, председница Хелсиншког одбора за људска права. Она наводи да је у питању страх од тога шта ће Србија урадити као највећа и највише наоружана земља у региону, али назначава "да се кроз нашу историографију и општи јавни наратив промовише четнички покрет". Бисерко, у свом наративу, опомиње што се српски национални и државни идентитет гради на премисама које су антијугословенске, антикомунистичке, светосавске, русофилске и четничке, а не пропушта ни да спомене русификацију српског идентитета.
И Иницијатива младих за људска права подизање споменика види "као последњу фазу нормализације четништва и четника као хероја и родољуба", што, како примећују, "није у складу са историјским чињеницама". Зелено-леви фронт, пак, спочитава да је срамно да иза подизања споменика стоји СПС, наследник Савеза комуниста Србије, и рехабилитује осуђеног ратног злочинца и сарадника нацистичког окупатора.
Иначе, опште је познато да је све што је у вези са Дражом Михаиловићем и четничким покретом има примесе политике, а историчар Милан Кољанин истиче да и подизање споменика има широки политички значај. За њега ово можда и није био добар тренутак за такво нешто, "јер се Србија на тај начин увлачи у причу о ревизији историје, која је широко присутна". Овај историчар сматра да је споменик на Равној гори био довољан да се обележи улога овог покрета.
Оскрнављен мурал
МУРАЛ Драгољуба Драже Михаиловића насликан на солитеру у Улици Тодора од Сталаћа, недалеко од спомен-собе Дражи у Брегалничкој, непознати починиоци јуче су потпуно прекрили графитима. На муралу урађеном пре неколико месеци, види се огромна црвена флека са натписом "Антифа" иза које се само назире лик четничког војводе. Плавом бојом је нацртана нацистичка свастика, па прецртана, а на лицу Михаиловића је написан број 161. Иначе, још се трага за починиоцима који су ноћ пре отварања Музеја бацили црвену фарбу на зграду у Брегалничкој. Ш. М.

"ВУЧИЋ СТИЖЕ У МОСКВУ" Цео разговор Путина и патријарха Порфирија: Обојена револуција у Србији мора бити побеђена
У Москви је одржан значајан састанак између председника Руске Федерације Владимира Путина, Патријарха московског и целе Русије Кирила, патријарха Порфирија и митрополита бачког Иринеја Буловића. Састанак је протекао у атмосфери међусобног поверења и историјског пријатељства, уз снажно истицање заједничких вредности и потреба за духовним јединством православних народа.
23. 04. 2025. у 08:00 >> 10:39

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

КАКО ЈЕ ВОЈА САЗНАО ЗА ТУМОР НА МОЗГУ? Само овај симптом указивао је на озбиљан проблем
БИТКА са опаком болешћу почела је када је глумац осетио да му повремено трне рука.
23. 04. 2025. у 09:31
Коментари (0)