У НОВИ МИЛЕНИЈУМ СМО УШЛИ СА ЗАПУШТЕНОМ ЋИРИЛИЦОМ: Нова књига проф. др Срета Танасића "Српски језик и ћирилица, српско гледало"
МИ смо у нови век и миленијум ушли са изразито лошим положајем српског језика и ћирилице.

приватна архива
С једне стране, српски народ и његов језик су се у новим политичким приликама нашли раздељени у неколико држава, што је само по себи неповољна чињеница и где су српски језик и ћирилица од оних ретких а значајних обједињавајућих чинилаца. С друге стране, ни у Србији није било утврђене језичке политике, па углавном ни разумевања одговорних елита за језичка питања.
Овако проф. др Срето Танасић анализира положај ћирилице у својој књизи "Српски језик и ћирилица, српско огледало" коју је недавно објавио а коју ће данас потписивати на Сајму књига. Аутор констатује да је српски језик запуштен, а да је то некоме одговарало јер су били јаки отпори изнутра и споља његовом мењању набоље.
- О томе сведочи и чињеница да је било потребно неколико деценија да се усвоји закон о језику и писму, који би био темељ и оквир за утврђивање српске језичке политике - констатује Танасић.
Аутор се дотако и статуса српског језика у образовању - од основне школе до универзитета - са недозвољиво малим бројем часова у школама, а без учења српског на факултетима.
- Зато грађани и са универзитетским дипломама слабо знају српски стандардни језик, немају потребну свест о његовом значају, о важности владања српским стандардним језиком - контатује аутор књиге. Посебно мало знају о српском језику и писаном благу које је на њему настајало вековима, тих знања деценијама није било ни близу довољно у образовном систему. И још их нема. А они су често део и оних државних елита које доносе одлуке које се тичу српског језика и ћирилице и уопште српске културе. То је и један од разлога што се у нашем друштву тешко поправља статус српског језика и ћирилице, а многи који о томе одлучују, уз то што немају потребна знања, почесто болују и од старе српске бољке - самопорицање и зазирање од било чега што носи атрибут српско.
Танасић истиче да српске државне елите ни пре ни после распада државе Југославије нису, као део државне политике, виделе бригу о српском језику и његовом писму.
Он упозорава и на крађу и преименовање не само српског језика него и богате писане баштине на њему настале.
- Све оно што тражимо за српски језик и ћирилицу, па и шире за српску културу, а о чему се говори и у овој књизи, налази у европским документима који се односе на права и обавезе народа у вези с језицима и писмима - истиче Танасић. - Наравно, на народима је и њиховим државама да те документе поштују и спроводе. Код нас се та права и обавезе, кад је посреди српски језик и ћирилица, углавном не спроводе, нешто се чак и другачи је тумачи.
Препоручујемо

ЋИРИЛИЦА ЈЕ ДЕО НАШЕГ КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА: Одржана конференција о значају нашег писма
26. 10. 2023. у 18:49

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

БОСАНАЦ ОПТУЖЕН ЗА ПРЕВАРУ: "Подвалио ми је"
ИСТИЧЕ да је имао великих проблема због тога.
11. 07. 2025. у 11:38
Коментари (0)