МИНИМАЛАЦ ЗАГАРАНТОВАН САМО У СРБИЈИ: Око 49.500 корисника прима наше пензије у државама бивше Југославије, део њих најниже
ПЕНЗИЈЕ и остала права остварена у Србији исплаћују се у 27 земаља света, не рачунајући бивше југословенске републике. Према подацима за 2022. годину, од укупно 13.054 корисника, више од половине њих живи у Немачкој - 7.411, потврђено је за "Новости" у Фонду ПИО.

Новости
Следе Аустрија са 2.318 корисника, Мађарска са 1.233, у Шведској је 279, Француској 225, Швајцарској 229, у Чешкој 147, у САД 135...
Према подацима за прошлу годину, ПИО исплаћује пензије и остала права и за 49.559 корисника који живе у државама насталим на простору бивше Југославије и то: Република Српска 12.572, Хрватска 12.576, Федерација БиХ 8.425, Црна Гора 6.756, Северна Македонија 5.981 и Словенија 3.249 корисника.
Овај Фонд, међутим, не води евиденцију о броју корисника који су се одселили, а овде су примали најнижи износ пензије. Они, ипак, имају највећи проблем. Наиме, када се преселе у другу, суседну државу и отворе рачун у банци, ионако минимална пензија додатно им се смањује. Разлог је једноставан - сви споразуми закључени са државама бивше Југославије садрже одредбу да се најнижи износ не исплаћује кориснику са пребивалиштем у другој држави.
- Уколико се корисник права на најнижи износ пензије пресели из Србије, њему се од дана промене пребивалишта обуставља исплата најнижег износа пензије и исплаћује му се она пензија која му припада према обрачуну - кажу у Фонду ПИО.

Фото: Танјуг
То значи да су му месечна примања мања за разлику коју му је држава дотирала између онога што је својим радним стажом и примањима остварио и загарантоване најниже пензије. Ова загарантована минимална пензија за оне који су били запослени или радили у самосталним делатностима износи 20.631 динар, док је за пољопривреднике 16.220. Најнижу могућу пензију прима око 14 одсто пензионера, а износ који не достиже ову суму око 12 одсто.
Иста је ситуација и ако особа која се преселила овласти некога да прима њену пензију овде. И у том случају добијаће само оно што је остварила током радног века, независно од тога колики је загарантовани минималац. Нема разлике ни у ситуацији када се неко из друге бивше југословенске републике пресели код нас. Ни он не може да користи износ минималне пензије гарантован у тој земљи.
ПРАКСА У ИЗРАЕЛУ
ПРАКСА европских земаља када су у питању досељени пензионери из Србије шаролика је. Како каже Грабунџија, најбоље пролазе они коју оду у Израел. Независно од тога колико су овде имали стажа, тамо им се исплаћује износ као да су у Израелу радили 40 година. Услов је да имају јеврејско порекло.
Ипак, како каже Милош Грабунџија из Синдиката пензионера Независност, словеначки пензионери који се доселе овде далеко боље пролазе.
- Тамо се пензије исплаћују у еврима, као што се од ове године исплаћују и у Хрватској. На руку им иде однос евра и динара, а осим тога и словеначке пензије су далеко веће. Не знам колика је минимална, а просечна је 3.270 евра. Наши пензионери, кад оду тамо, примају далеко мање износе, осим ако део стажа нису остварили и у Словенији - објашњава Грабунџија.

СКАНДАЛ: Макрону супруга ударила шамар, камера све снимила?! Огласила се Јелисејска палата (ВИДЕО)
ДОЛАЗАК француског председника Емануела Макрона у Ханој изазвао је буру на друштвеним мрежама након што је објављен снимак који приказује његову супругу Брижит како му, чини се, удара лице с обе руке у тренутку отварања врата председничког авиона. Иако је снимак прво доведен у питање, Јелисејска палата га је касније потврдила као аутентичан.
26. 05. 2025. у 09:54

ПАО КЉУЧАН ДОГОВОР У НАТО, ПРИСТАО И ОРБАН: Али све би могла да блокира држава од које нико то није очекивао
МАЛО ко је могао да предвиди да највећи изазов јединству унутар НАТО-а неће бити Орбанова Мађарска или Фицова Словачка, него ни мање, ни више него - Шпанија. Али, тако је.
26. 05. 2025. у 07:36

СТРУЧЊАК ЗА ГОВОР ТЕЛА: Да ли се Брижит заиста шалила?
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон је открио своја права осећања пошто га је супруга Брижит ударила у лице у „шокантном“ инциденту пред светским медијима, открила је стручњакиња за говор тела Џуди Џејмс.
27. 05. 2025. у 20:00
Коментари (0)