ПАНТИЋЕВ ЏЕЛАТ ЈОШ БЕЗ ИМЕНА: Удружења новинара предала захтев ТОК-у да преузме истрагу у случају убиства нашег дописника

ГРУПА новинара, окупљених у оквиру Удружења новинара Србије (УНС) и уз подршку Синдиката новинара (СИНОС), организовала је на Међународни дан борбе против некажњивости злочина над новинарима, протест испред Тужилаштва за организовани криминал, у Београду.

ПАНТИЋЕВ ЏЕЛАТ ЈОШ БЕЗ ИМЕНА: Удружења новинара предала захтев ТОК-у да преузме истрагу у случају убиства нашег дописника

Foto: Zoran Jovanovic

Они су предали захтев ТОК-у да преузме истрагу у случају убиства нашег колеге, дописника "Вечерњих новости" из Јагодине, Милана Пантића, испред његовог улаза, 11. јуна 2001. године. Уз захтев, поднели су и Декларацију Конгреса Међународне федерације новинара, коју је изгласало 350 делегата из 90 земаља. И овом Декларацијом тражи се исто - да ТОК преузме случај и да, после више од две деценије, убице и налогодавци злочина буду приведени правди.

Оливера Милошевић, потпредседница УНС, подсетила је да Тужилаштво за организовани криминал дуже од годину дана, и то по други пут, разматра да ли ће преузети надлежност у случају убиства Пантића.

Foto: Zoran Jovanovic

Оливера Милошевић

- Све ово дешава се 22 и по године откако је колега Пантић свирепо и мучки убијен с леђа, на прагу дома, само зато што се усудио да професионално ради свој посао, а судски поступак ни до данас није почео. Када се прошле године "предмет Пантић" из Јагодине преселио у Београд, појавио се трачак наде да ће правда ипак стићи убице и налогодавце. Након 15 месеци, имамо само "мртав" случај. ТОК све време тврди да разматра обимну документацију коју му је доставило Више јавно тужилаштво у Јагодини, да би видело има ли елемената организованог криминала. Другим речима, одлучује да ли је надлежно. За изјашњење, казали су УНС-у, не постоји законски рок, али ће се трудити да буде што пре. Када је то што пре? Да ли је 15 месеци мало за одлуку о надлежности - упитала је Милошевићева.

Ходник зграде где је убијен Милан Пантић

Место убиства

Додала је и да би јавност волела да зна докле се стигло и где је запело, да ли неко спречава поступак и ко.

- Предуго Пантићева породица, читава медијска заједница и српско друштво чекају правду. Не смемо дозволити да некажњивост злочина над новинарима постане нова нормалност - закључила је потпредседница УНС и подсетила на нерешено убиство Славка Ћурувије, затим на три деценије од убиства Даде Вујасиновић, који се навршавају следеће године, па постављање бомбе на прозор новинара Дејана Анастасијевића, 2007. године, и суђење за паљење куће новинара Милана Јовановића, које је ушло у пету годину. Такође, нико није одговарао за убиства, киднаповања и нестанке новинара и медијских радника на КиМ.

ЗАБРИНУТОСТ

У ДЕКЛАРАЦИЈИ ИФЈ се наводи да је Комисија за истраживање убистава новинара, коју је Влада основала 2013. године, окончала рад и да је полицијска истрага указала на налогодавце и извршиоце убиства Милана Пантића. У ИФЈ су забринути јер су резултати до којих се дошло достављени ТОК, па ипак нема помака.

Миљан Витомировић, члан Управе УНС, прочитао је Декларацију Међунардоне федерације новинара, која је затим предата ТОК-у. У њој, између осталог, стоји: "Убице новинара Милана Пантића морају бити кажњене!"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСИЈУ ОБРАДОВАО ЈЕДАН СРПСКИ ПОТЕЗ: Руси ликују, а шта ће рећи Запад?