ИЗВРШИТЕЉИ ИСЕЉАВАЈУ ЦЕЛА НАСЕЉА: Здружена акција "Кров над главом" и адвокати траже измену закона и враћање извршења судовима

НА хиљаде људи остало је без крова над главом, а највећи број њих и без јединог дома, откад је, пре нешто више од деценије, ступио на снагу Закон о извршењу и обезбеђењу и уведени извршитељи. Пре две године Здружена акција "Кров над главом" поднела је захтев за оцену његове уставности, о којој највиша судска инстанца још није одлучивала, а у међувремену, извршитељи су добили веће ингеренције.

ИЗВРШИТЕЉИ ИСЕЉАВАЈУ ЦЕЛА НАСЕЉА: Здружена акција Кров над главом и адвокати траже измену закона и враћање извршења судовима

Спорни стан је у Цвијићевој улици број 79, Фото М. Анђела

Велики број људи сада остаје без тек купљеног стана, за који имају све уредне папире и намирен порез, чак су и пријављени на тој адреси у МУП, али нису стигли да се укњиже пошто је катастар затрпан предметима. Стан се и даље води на инвеститора, који је у међувремену побегао и банка се на основу заложне изјаве намирује конфискацијом њихових станова.

У таквој су се ситуацији нашли сви станари једне зграде у Миријеву, као и целог једног насеља у Барајеву.

"Кров над главом" и адвокати Петар Учајев и Јелена Павловић, апеловали су на посланике да измене ЗИО и врате поступак извршења под окриље суда.

Medija centar

 

- Велики број посланика и власти и опозиције подржао је солидарне акције против избацивања људи на улицу и то је лепо, али потребно је системско решење - казао је Иван Златић из "Крова над главом". - Неопходно је враћање извршног поступка под контролу суда, јер су се извршитељи претворили у отуђене центре моћи. Неопходно је да буду под сталном контролом суда, да он зна шта се дешава у извршном поступку.

Јелена Павловић и Петар Учајев сложили су се да је извршни поступак у суду био преспор, али се не слажу да то није могло да се поправи.

- Извршења данас јесу бржа, али не због извршитеља, већ зато што се наплата готово искључиво одвија преко рачуна, па је могуће са њега принудно наплатити потраживање, а и већина непокретности јесте уписана у катастар, па је могуће и на некретнинама спровести извршење - констатује Јелена Павловић. - Посебан проблем је што наши извршитељи, једини у свету, могу да буду и судије и доносе решења када је у питању принудна наплата комуналних дугова. Одлуке о извршењу припадају судској власти и ово је кршење Устава.

СУМЊИВ БИЗНИС

ВЕЋИНА оних који су остали без дома нашла се у "рупи", како је речено, јер су станове куповали у фази градње, док зграда још нема употребну дозволу. Инвеститори улазе у посао без довољно новца, продају станове и нестају пре него што измире обавезе, а предузимачи и банке се наплаћују од оних који су те станове купили. То се, како је речено, претворило у бизнис.

Учајев се осврнуо и на законско решење из 2020. које забрањује доношење привремене мере док траје поступак извршења:

- Привремене мере служе да спрече настајање ненадокнадиве штете. Овде се суду забрањује да донесе привремену меру, а избацивање људи, неспорних власника стана, због туђих дугова, не сматра се ненадокнадивом штетом. И омбудсман се овим поводом обраћао посланицима.

Европска конвенција о људским правима штити право на дом и домаћи закони јој не могу бити супротстављени, констатовали су адвокати. До 2018. године око 3.500 људи остало је без кућа, гаража, локала. После тога, по Златићевим речима, Комора јавних извршитеља престала је да објављује податке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЈОВИЋ ХЕРОЈ МИЛАНА: Српски нападач је донео превагу против Интера, може ли исто учинити и на Пјерлуиђи Пенцу?