ДОМАЋИЦЕ НИСУ ЗАРАДИЛЕ НИ ЗДРАВСТВЕНУ КЊИЖИЦУ: Здравствено осигурање по основу неплаћеног рада, уведено законом, у пракси се не остварује
ПРАВО имају, али само - на папиру, а у пракси су - неосигуране и без здравствене заштите. Овакву судбину деле хиљаде жена, и то оних најстаријих, којима је медицинска помоћ и најпотребнија.

FOTO: Arhiva novosti
Закон о родној равноправности омогућио је женама које нису здравствено осигуране по другом основу да стекну здравствено осигурање на основу неплаћеног кућног рада. Дакле, онима које обично зовемо домаћицама. Али, ова одредба се не примењује.
Ово нам је потврдио и заштитник грађана Зоран Пашалић. Зато је омбудсман затражио од надлежних да се закон примењује у потпуности када су у питању старије жене на селу, као и да им локалне самоуправе обезбеде стално финансирање помоћи у кући и кућног лечења.
- Посебно су угрожене жене старије од 80 година које живе у самачким домаћинствима, а међу њима је највише оних којима треба подршка других или социјалних и здравствених служби - навео је Пашалић у "Посебном извештају заштитника грађана о заступљености услуга социјалне и здравствене заштите за старије жене које живе на селу".
Према попису из 2022. године, у Србији је регистровано 836.000 жена старијих од 65 година, од чега њих око 336.000 живи у руралним срединама. Од тог броја, 74.000 је старије од 80 година и то највише у самачким домаћинствима.

FOTO: В.Ц.С.
Према речима председнице удружења "Снага пријатељства - Амити" Надежде Сатарић, много жена на селу које негују болесног свекра, свекрву или родитеље и раде на њиви, не уплаћују здравствено осигурање, нису осигуране преко супруга и немају никакву здравствену заштиту.
- Без здравствене заштите нису само старије жене са села, већ и нешто млађе. Прошле године сам се у Фонду за здравствено осигурање распитивала шта је потребно од документације да поднесу као доказ да се баве напорним неплаћеним радом. Речено ми је да нема подзаконских аката који би ближе регулисале ову законску одредбу, нити упутстава са шифром под којом би се ове жене водиле као здравствени осигураници. Самим тим, нема ни могућности да се закон примењује - каже Сатарић.
БЕЗ ПОМОЋИ ЗБОГ НАСЛЕДСТВА
ЈЕДАН број старијих жена на селу не може да оствари право на услуге социјалне заштите јер, према закону, на то немају право ако се одрекну наследства. Зато су, констатује омбудсман у извештају, оне додатно изложене ризику од сиромаштва, пошто 84 одсто жена у селима нема имовину у власништву, а 44 одсто се одриче наследства у корист мушких чланова породице, док је само 0,5 одсто мушкараца искључено из наслеђивања.
Према речима наше саговорнице, већина људи који се баве пољопривредом осигурање почиње да уплаћује тек после педесете године, будући да им је пензија једнака без обзира на то колико су година уплаћивали обавезе.
- За брачни пар годишњи износ осигурања је 120.000 динара. Некада усеви лоше роде, због суше или кише, па они не могу да зараде довољно новца за све потребе. Тада најпре одустају од уплаћивања здравственог осигурања. Мисле, ионако ретко иду код лекара. Зато се касније неретко разболевају од тешких болести, укључујући и канцер, који није на време дијагностикован. Мислим да би здравствену заштиту, као некад, требало да имају сви, јер је држави јефтиније да улаже у превентиву него у лечење - каже Сатарићева.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)