АЛБАНЦИ ДЕСАНКУ "БРИШУ" ИЗ ШКОЛЕ: Траже да се промени назив школе - предлог пред СО Бујановац
У СРЕДУ ће одборници Скупштине општине Бујановац одлучивати о предлогу да се из назива Основне школе "Десанка Максимовић" у Биљачи избаци српска песникиња и замени именом албанског књижевника Исмаила Кадареа.
Све је почело од иницијативе председника Националног савета Албанаца (НСА) Невзада Лутфијуа, који је изјављивао да је "велика увреда" за Албанце што школа у Биљачи носи назив по српској песникињи зато што се, како је рекао, ради о другом по величини селу насељеном Албанцима у општини Бујановац. О овом предлогу одлучивао је Школски одбор који је прихватио иницијативу, а сада ће се о томе изјашњавати и одборници локалне скупштине, да би на крају о свему томе завршну реч дао министар просвете. О промени назива школе Школски одбор се позитивно изјаснио 15. септембра, а сада су на реду одборници.
- Беспотребна иницијатива која подиже тензије, само тако могу да дефинишем овај предлог. Нема потребе за тим, ово бих рекао чак и када би Срби тражили да се мења неки албански назив. Ближе се локални избори и на овај начин Албанци покушавају да стекну неке политичке поене - сматра Ненад Митровић, директор Координационог тела за Бујановац, Прешево и Медвеђу.
Исмаил Кадаре
ИСМАИЛ Кадаре је албански књижевник, песник, есејиста, сценариста и драматург. Он је призната међународна књижевна личност и интелектуалац. Међународну славу му је донео роман "Генерал мртве армије". Добитник је бројних књижевних награда и чак 15 пута номинован за Нобелову награду за књижевност. Од 1990-их, обе главне политичке странке у Албанији су од Кадареа тражиле да постане председник Албаније на основу консензуса, али је он то одбио. Кадареа неки сматрају једним од највећих писаца и интелектуалаца 20. и 21. века. Он је супруг књижевнице Хелене Кадаре и отац амбасадорке Уједињених нација и потпредседнице Генералне скупштине УН Бесијане Кадаре.
Он као познавалац ситуације на локалу каже да је албанска владајућа коалиција на "стакленим ногама", те да се "случај школа" користи за уједињење, како би се добила касније и сагласност за усвајање буџета за наредну годину.
- Понављам, школе и деца не смеју да се користе у било какве политичке сврхе и не смеју бити разлог дизања националних тензија - сматра Митровић.
Назми Нухију, директор школе у Биљачи, каже за "Новости" да он не би коментарисао иницијативу, која је, како понавља, проистекла из Националног савета. Рекао нам је само кратко да школу похађају 222 ученика. До септембра ове године настава је била двојезична, али од 1. септембра одвија се само на албанском језику, јер међу ученицима нема Срба.
Јасмин Николовски, директор београдске гимназије "Патријарх Павле"
Не може школа сама да мења име
ЗАКОН тачно предвиђа процедуру коју свака школа мора да прође да би променила име, објашњава за "Новости" Јасмин Николовски (на слици), директор гимназије "Патријарх Павле", која се до пре неку годину звала Петнаеста београдска гимназија.
- Да би школа променила име, иницијатива за то мора да потекне из саме школе, од Наставничког већа или Савета родитеља. О томе се затим изјашњава локална самоуправа, па надлежна школска управа. Ми смо морали да имамо и благослов патријарха. Завршна реч, ипак, припада министру просвете. У нашем случају, министар Срђан Вербић није хтео да да сагласност за промену имена, па је захтев сачекао идућег министра Младена Шарчевића, од ког смо добили одобрење. Цео процес трајао је неколико година - објашњава Николовски.
Он додаје и да, за разлику од улица, када је потребно да прође временска дистанца од једне деценије после смрти личности чије би име улица понела, код школа то није случај. Могуће је да се зову по живим људима (као што је случај са Исмаилом Кадареом), иако то није често.
Али зато је немогуће да школа на силу, мимо законске процедуре, промени име, уколико не добије одобрење ресорног министра. У супротном, сва сведочанства и други документи које издаје са непризнатим именом били би - неважећи. В. Ц. С.
Новинар Радоман Ирић, који деценијама извештава са југа Србије и врло је посвећен српско-албанским односима, мишљења је да је крајње непотребно бавити се оваквим стварима које "никуда не воде".
- Није споран избор имена, Исмаил Кадаре је неко чије име треба да носе школе, али апсолутно не треба да служи као замена за Десанку Максимовић. О иницијативи ћуте албански лидери са југа Србије, избацује се традиционално у први план Национални савет Албанаца. Сви знају да званични Београд неће одобрити овај захтев и уместо да стишамо узавреле страсти, ми их разбуктавамо и идемо путем који нас неће одвести нигде - сматра Ирић.
У Биљачи готово да нема Срба, остало је неколико старијих мештана који не желе да напусте огњиште. Албанци са којима смо разговарали збуњени су иницијативом и одмахују главом, кажу да им није битно како се зове школа док има ко у њу да иде.
У сваком случају, пред одборницима је у среду као прва тачка дневног реда ова иницијатива, која, и ако буде усвојена, има дугачак пут до евентуалне реализације.
Српских пет, албанских пет
У ОПШТИНИ Бујановац налази се десет школа чија је делатност основношколско образовање. Поред две у Бујановцу, школе се налазе и у местима: Несалце, Кленике, Биљача, Жбевац, Муховац, Велики Трновац, Лучане и Левосоје. Од тога, пет носи имена српских великана и исто толико албанских.
- Основна школа "Наим Фрашери" - Бујановац
- Основна школа "Бранко Радичевић" - Бујановац
- Основна школа "Али Бекташи" - Несалце
- Основна школа "Бора Станковић" - Кленике
- Основна школа "Миђени" - Муховац
- Основна школа "Сами Фрашери" - Лучане
- Основна школа "Вук Стефановић Караџић" - Левосоје
- Основна школа "Десанка Максимовић" - Биљача
- Основна школа "Драгомир Трајковић" - Жбевац
- Основна школа "Муарем Кадрију" - Велики Трновац
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)