ОЈ ,КОЗАРО, МИЛА МАТИ ПЕСМОМ ЋУ ТЕ САЧУВАТИ : У Архиву Војводине изложба о страдању 40.000 српских цивила у лето 1942.године (FOTO)

Јованка СИМИЋ

12. 11. 2023. у 22:58

ТЕМАТСКА поставка "Козара 1942" укључује писма, документацију, фотографије и снимке који сведоче о страдању српског народа на Козари у лето 1942. године.

ОЈ ,КОЗАРО, МИЛА МАТИ ПЕСМОМ ЋУ ТЕ САЧУВАТИ : У Архиву Војводине  изложба о  страдању 40.000 српских цивила у лето 1942.године (FOTO)

Архив Војводине

Тада је за  месец дана побијено  је  40.000 српских цивила.Изложбу која ће бити отворена до краја новембра, приредили су Бојан Арбутина, кустос у Музеју жртава геноцида, Марина Љубичић Богуновић, виша кустоскиња Меморијалног музеја на Мраковици и Борис Радаковић, кустос Меморијалног музеја на Мраковици.Аутор поставке је Никола Радосављевић из Музеја жртава геноцида у Београду.

Не можемо лако да пређемо преко чињенице да су десетине и стотине хиљада Срба, Јевреја и Рома и других страдали од фашизма и нацизма. Њихове душе траже да их се барем на овакав начин сећамо - рекао је Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине.

Директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић казао је да је злочине над српским народом извршила Независна држава Хрватска у свом пуном државном капацитету и да је  ово је можда један од најтрагичнијх елемената геноцида који се десио над Србима.

 Међу најважнијим сведочанствима на овој изложби су документарни снимци  настали током офанзиве на Козари, а који су снимили немачки и хрватски сниматељи.То је уједно и једини снимак током офанзиве на Козару, на којем  се може видети деловање хрватских и немачких војника, заробљавање становништва, паљење кућа и уништавање целокупног српског живота на Козари и Поткозарју.

Архив Војводине

Такође, публика има прилику да види истакнуте фотографије и бројна документа  – од усташких, немачких и партизанских, , о протеривању Срба, налозима за хапшење, извештајима…

 - Кроз писмо које је један од затвореника написао својој породици из заробљеничког логора видимо све оно што се у човеку таложи током времена у заробљеништву – о чему размишља, чему се нада, за чим чезне, како храбри своју породицу док је у заробљеништву, види се дух отпора -истакао је један од аутора изложбе, Бојан Арбутина.

Архив Војводине

  Поставку  употпуњују две публикације – двојезнични каталог изложбе и зборник изабраних сведочанстава и архивалија о козарачкој епопеји под насловом „Козара 1942. године: Одабрана сведочанства и документи”.

   У периоду од 10. до 15. јула 1942. године спроведена је немачко-хрватска опсежна офанзива на жариште устанка и најјаче партизанско упориште у Босанској Крајини – на Козару.Офанзиву је предводио немачки генерал Фридрих Штал , командант 714. пешадијске дивизије Вермахта и командант Борбене групе Западна Босна, формиране искључиво за потребе офанзиве, под чијом командом су се налазиле и хрватске усташке и домобранске јединице.

Многоструко надмоћније непријатељске снаге, са око 30 хиљада војника, опколиле су око три и по хиљаде припадника Другог крајишког народноослободилачког партизанског одреда и око 80 хиљада српских цивила који су се пред офанзивом повукли у густе козарачке шуме.

Архив Војводине

И поред борбе партизанских јединица и народа, безизлазна ситуација приморала је руководство устаника на Козари да донесу одлуку о пробоју обруча који је извршен 3-4. и 4-5. јула 1942. године.После  пробоја, у шумама Козаре остали су рањеници, цивили и партизани који нису успели да пробију непријатељски обруч.

  По престанку отпора, немачко – хрватске снаге кренуле су у „чишћење” терена што је подразумевало ликвидацију рањених партизана на лицу места, док су преживели цивили одвођени у тзв. прихватне логоре формиране свуда око Козаре, а затим даље у злогласне логоре међу којима је највећи број Козарчана доспео у систем концентрационих логора смрти НДХ у Јасеновцу, али и у логор Сајмиште у Земуну, као и у логоре у Норвешкој и Немачкој.

  едан део цивила, углавном жена и деце, завршило је у Славонији где су били размештени по хрватским селима као бесплатна радна снага.Процењује се да је током офанзиве на Козару страдало преко 40 хиљада Срба, од којих је чак 12 хиљада деце старости до 15 година.

Да није било помоћи коју је за Србе у усташким логорима покренула Дијана Будисављевић, страдања, пре свега деце, била би још  трагичнија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦИЉАЈУ ПОСЛОВНИ ЗЕНИТ: Лозничка Хедера Вита са природним производима освојила свет