БИБЛИОТЕКА ОЦИЋА ТРАГ СЛАВОНСКИХ СРБА: Породица познатог кљижевника из Даља намерава да среди и попише породичне књиге
У родној кући књижевника Ђорђа Оцића у Даљу одржан је округли сто на тему "Формирање специјалних библиотека и њихов значај у научноистраживачком процесу" у организацији Библиотекарског друштва Србије и Удружења "Ђорђе Оцић".

приватна архива
Кћерка овог књижевника по коме удружење носи име, Дејана Оцић, навела је да су његове књиге биле инспирисане завичајем, а кућа у којој је живела породица временом је постала место у коме се одржавају различити културни догађаји. Сада је у плану да се богата библиотека породице Оцић претвори у званичну установу коју би користили сви заинтересовани грађани у овом делу Славоније.
Међутим, пре тога потребно је средити и пописати обимну грађу и утврдити број дела, а да би се то учинило неоходна је помоћ библиотечке струке. Тако су се на округлом столу у дому Оцића окупили стручаци из Народне библиотеке Србије, представници удружења "Ђорђе Оцић", али и представници музеја и института који су говорило о изазовима оснивања специјалних библиотека, у какву би требало да прерасте и ова.
- Намера је да се породично књижевно благо среди, да би могли да га користе становници овог славонског краја, али и да се у библиотеци сакупља грађа, да се око ње окупљају људи, који би, обнављајући лична и национална сећања, могли да испричају причу, и да гостински оживе Ердабово - Ердут, Даљ, Борово, Вуковар - рекла је Дејана Оцић, кћерка Ђорђа Оцића.
Она је испричала занимљиву причу како су од објеката који су важни за једно сеоско имање као што су штала, или дедина уљара - стваране културне институције.
Библиотечке мреже Србије и Хрватске
Дејана Оцић је, говорећи о трансфомацији породичне библиотеке, истакла велику углогу библиотекара без чије помоћи се не може много тога постићи.
- На прави пут усмерила нас је Јасмина Трифунац, библиотекар саветник у Народној библиотеци Србије, а као подршка нашла нам се и Јелена Глишовић, председница Библиотекарског друштва Србије. Стручни тим ће нас својим искуством упутити у евентуалне начине организовања и пописивања библиотечке грађе, али и у могућности укључивања приватне породичне библиотеке Дома Оцић у Даљу у библиотечке мреже Србије и Хрватске.
- Од прадедине уљаре направили смо Галерију "Олајница", у којој је тренутно изложена минијатурна књига из фонда Народне библиотеке Србије "Минијатура на зрну грашка" аутора Дејана Вукићевића - напоменула је Дејана Оцић. - Оснивање те галерије на трагу је онога што су, 1985. године, учинили мој отац књижевник Ђорђе Оцић и његова браћа, сва тројица и сами аутори многих књига, из области белетристике, економије и технологије... Тројицу синова подржали су, у њиховом школовању, чак су их на то и подстицали, родитељи земљоделци, те не чуди што су дали своју сагласност и родитељски благослов да се штала, тај значајан простор сваког сеоског домаћинства, преобрази у библиотеку. У овом дому књига и писана реч одувек биле ванвремена валута.
Бројне књиге које се налазе на породичном имању, деценијама су "мигрирале", већином на релацији Београд-Даљ, која је била и најчешћа рута породице Оцић.
- Ту има књига давнашњих, још док се као младић на њих претплаћивао мој стриц, академик Часлав Оцић, који данас има највећу приватну библиотеку у Србији, регистровану као културно добро - каже Чаславова братаница Дејана. - Тој библиотеци он је још раније прикључио и неке од књига из даљске куће. У Даљ сам пренела очеве књиге из Београда, међу којима су бројне и оне из којих сам и сама учила током својих филозофских студија, али и мајчине, већином медицинске књиге. Ту библиотеку обогатиле су и мање или веће поклон-збирке рођака и пријатеља.
КУНДЕРА
На округлом столу на имању породице Оцић говорили су и представници библиотека које раде у музејима и институтима у Београду, а специјална гошћа била је Јиндра Павелкова из Брна у Чешкој која је говорила о библиотеци Милана Кундере.
План Удружења "Ђорђе Оцић" је да започне с пописом књига током 2024. године, а у томе велику улогу имају и истакнути представници библиотечке струке. На округлом столу у Даљу наглашено је да је ова приватна библиотека добар повод за отварање значајне теме специјалних библиотека, која би се, између осталог, тицала и Срба у Хрватској.
Проф. др Добрила Бегенишић из Народне библиотеке Србије појаснила је какав је положај и статус специјалних библиотека у Србији са становишта законске регулативе и актуелног стања у пракси. Она је представила услове за њихов рад и развој са становишта Правилника о националним стандардима за обављање библиотечко-информационе делатности, и како то изгледа у пракси.
- С обзиром на то да развој специјалних библиотека зависи од организације у чијем саставу се налазе, постоје и проблеми са којима су се сусретале ове библиотеке у периоду транзиције - указала је Добрила Бегенишић.
О Библиотеци Епархије пакрачко-славонске коју је основао владика Кирил Живковић, говорио је Благоја Ђукић. Он је нагласио да епископска књижница садржи рукописне књиге из 16. века, као што је рукопис Црноречког јеванђеља, као и примерак Новог завета, са посветом Вука Стефановића Караџића.
- Данас ова библиотека има 46 рукописних књига, а друга је у свету по броју сачуваних старих српских штампаних књига којих има 64 - рекао је Ђукић. - У власништву библиотеке се налази и "Четворојеванђеље" из Пакре, "Минеј за мај", из 1531. године, из манастира Драговић, док се 10 рукописа из манастира Лепавине налази на чувању. Три су са списка несталих књига: Зборник молитава и канона из 18 века, Псалтир са последовањем из Ораховице из 17. века, и Типик или устав црквени из Ораховице из 1590. године. Поред рукописа, ту се чува и око стотину икона са иконостаса Велики Бастаји и Лисичине.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (0)