МЛАДИМ ИСТРАЖИВАЧИМА 4 МИЛИОНА ЕВРА: Фонд за науку финансира нови пројекат ПРОМИ 2023
ФОНД за науку Републике Србије ће у наредне две године, у оквиру свог деветог програма, финансирати 30 пројеката младих истраживача са укупним буџетом од четири милиона евра. На програму ПРОМИС 2023, посебно намењеном младим истраживачима, учествује 156 научника из 42 научноистраживачке организације у Србији.
Од 313 пријављених предлога пројеката, кроз изузетно конкурентни систем селекције, изабрано је 30 најбоље рангираних предлога пројеката из свих научних области. Максимални буџет по пројекту износи до 150.000 евра, а намењен је научном раду, куповини опреме, материјала, међународној сарадњи, објављивању научних публикација и осталим активностима које су потребне за развој науке.
- Кроз ПРОМИС 2023 настављамо да улажемо у будућност науке, а то су млади истраживачи и научници у раној фази каријере - истакла је др Милица Ђурић-Јовичић, в.д. директора Фонда за науку РС. - Наш први програм ПРОМИС 2020 је био намењен младим истраживачима који су показали да су веома способни да управљају истраживањима, да су иновативни у својим идејама и да могу да стварају важне научне резултате. Неки од њих су након завршетка пројеката добили престижне европске грантове за финансирање истраживања, а поједини и могућност да руководе пројектима у оквиру већих програма Фонда за науку.
Пројекти подржани кроз ПРОМИС 2023 ће се бавити развојем научних решења у различитим областима живота: истраживачи ће развијати биоактивне хидрогелове који ће убрзати зарастање рана, еколошки прихватљиву алтернативу хемијским пестицидима, јефтиније и безбедније начине производње литијум-јонске батерије, преносиви и економични електрохемијски сензор за откривање загађивача хране, технике 3Д биоштампе која ће унапредити реконструкцију дојки након оперисања тумора, аутоматизовани алат за откривање говора мржње у онлајн текстовима и радити на још многим другим важним истраживањима.
Средства за финансирање програма обезбеђена су на основу заједничког улагања Републике Србије (Министарство науке, технолошког развоја и иновација), кроз зајам и техничку подршку Светске банке и бесповратну финансијску подршку Европске уније, који чине део "Пројекта акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији" (Пројекат SAIGE), посвећеног јачању научних истраживања и иновативног предузетништва.
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)