ПОСТКОВИД УДАРА НА СРЦЕ И УБИЈА МЛАДЕ: Доктор упозорава - чак и да немате симптоме, одмах код лекара
ШИРОМ света стручњаци упозоравају да је број превремених смрти од срчаних болести у порасту након пандемије ковид-19 и да сви који су прележали корону, без обзира на године и здравствено стање, треба да обрате пажњу на рад срца и ураде превентивни кардиоваскуларни преглед.
Др Небојша Тасић, помоћник директора Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" и председник Удружења центара за хипертензију, превенцију инфаркта и шлога (ХИСПА), каже да последњих неколико година на срце и кардиоваскуларни систем посебно погубан ефекат има коронавирус, али не само инфекција вирусом и само обољење, већ до оштећења срца и кардиоваскуларног система долази у постковид и лонгковид периоду.
Симптоми које не смете игнорисати
Др Небојша Тасић каже да се после короне често јављају симптоми на које треба посебно обратити пажњу:
- убрзани рад срца
- осећај прескакања срца
- осећај недостатка даха и гушење
- малаксалост, замор, синдром хроничног умора
- варијације крвног притиска
- повећана анксиозност
- честе главобоље и вртоглавице
- слабљење слуха
- појачано знојење
- Ако се појаве ови симптоми месец, два или дуже након прележаног ковида треба обавезно отићи на превентивно–дијагностички преглед и проверити не само стање и функцију кардиоваскуларног система, већ организма у целини – поручује др Небојша Тасић.
Напомиње да лекари који се свакодневно сусрећу са оваквим проблемима код пацијената могу да их идентификују и неки пут се они могу повезати са ковид инфекцијом, неки пут и не могу директно, али у сваком случају остаје сумња да је вирус учествовао у томе и дијагностиком и постковид терапијом се проблеми могу уочити и излечити.
Симптоми који указују да је у питању тежи случај
Наш стручњак каже да у тежим случајевима долази до других тегоба. Јавља се:
- бол у грудима
- сметње везане за мождану активност
Тада се сумња на проблеме у можданој или церебралној циркулацији и потребне су мало интензивније претраге које могу открити и постојање ангине пекторис, коронарне или цереброваскуларне болести срца.
- То је јако важно, јер у том случају променом стила живота, правовременом акцијом и лековима може се предупредити настанак инфаркта или шлога. У ХИСПА удружењима и центрима се управо бавимо таквим болесницима са основним циљем да редукујемо све факторе ризике и да смањимо факторе ризика од инфаркта и шлога - каже др Тасић.
Вишеструки ковид, артимије и дијагностика
Кардиолог напомиње да је примећено и да вишеструке инфекције ковидом, такође додатно оштећују цео организам, посебно срце и кардиоваскуларни систем и зато пацијенти морају бити опрезни, и зато је превентивни преглед јако важан.
Међу симптомима након прележане короне, који упозоравају да је време да се пацијент јави лекару су и аритмије. Оне могу да буду :
- бенигне аритмије, мање опасне
- малигне аритмије, више опасне
Веома је важно да се утврди њихова врста и тежина.
Др Тасић каже да је основно дијагностичко средство за то, одмах иза ЕКГ-а који је базично средство: 24-часовни холтер ЕКГ-а којим можемо јасно утврдити проблем.
- Неке аритмије се могу ухватити за 24 сата, али постоје врсте аритмија, као што су неке од пауза у срчаном раду, за које је потребно дуже праћење срчаног рада и тада користимо 72-часовни холтер ЕКГ-а. Постоје и савременије методе. У питању је телемониторинг, апарати који могу више дана и недеља да прате срчану активност. Међу њима је најзначајнији луприкордер, који се уграђује под кожу болесника и може да прати месецима и годинама срчани рад уколико је потребно да се неке аритмије прате, докажу, дијагностикују и лече – каже др Небојша Тасић.
Врсте лечења
Лечење може да буде уз помоћ :
- лекова
- инвазивним методама
Лекови су према речима др Тасића прилично ограничен начин лечења, јер не постоји велики број лекова који утичу на аритмије. Међутим, постоји добра електрофизиолошка лабораторија Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ у смислу одређених инвазивних интервенција које могу излечити аритмије.
- Наука је значајно напредовала. Осим савремених пејсмекера постоје и други видови као што су кардиовертер дефрибилатори, који решавају и већ поменуте малигне или опасне аритмије. Електрофизиологија, наука која се бави аритмијама је заиста веома напредовала, постоји читав спектар савремене дијагностике и терапије која омогућава да се скоро све аритмије могу решити – каже др Тасић.
Шта ако смо прележали корону, а немамо симптоме
Наш стручњак др Тасић апелује на све, без обзира на то да ли су прелажали лакши, средњи или тежи ковид, да се обавезно јаве свом лекару и затраже да им се ураде детаљне претраге чак и када немају никакве симптоме.
Фото АП
- Нажалост, показало се да овај вирус на један од тих начин може да оштети кардиоваскуларни систем. Зато је боље на време проверити основним дијагностичким методама, као што су ЕКГ, ултразвук и друго, бар неке основне ствари, како функционише кардиоваскуларни систем, крвни притисак и друго – истиче др Небојша Тасић.
И други вируси могу бити кобни
Подсећа да су уз ковид вирус узроци болести срца и други вируси као што је аденовирус, вирус инфлуенце, и раније поготово помињаног коксакивируса. Зато је веома важно да и особе које су преболеле благи ковид обавезно оду на преглед срца, да би се утврдио евентуални поремећај срчаног рада и на време дали одређени лекови.
- Не смемо занемаривати симптоме које нам организам даје, и обавезно треба да се јавимо лекару да би се утврдило да нису у питању тежи симптоми. Наиме, неки пут човек осећа благе симптоме, а холтер ЕКГ-а покаже да су те аритмије многе теже и много опасније, и да захтевају хитно лечење. Зато неодложно, апсолутно треба прегледати срце, а кардиолог ће, наравно, прегледати рад срца, то је саставни део прегледа – каже за „Блиц“ др Тасић.
Млади пате од аритмија
Према његовим речима, знатно се спустила граница оболелих од аритмија, поготово са вирусним инфекцијама. Међу пацијентима су млади који су тек зашли у другу или трећу деценију живота.
- Млади врло често болују од различитих врста аритмија и зато је неопходно да уколико осете наведене симптоме, али и уколико не осете, али неке друге ствари их показују, да се јаве лекару. Узрок аритмија могу бити и болести залистака срца, али и друге, као што су болести штитне жлезде које су веома често праћене срчаним аритмијама. Апсолутно је неопходно урадити адекватну функционалну дијагностику срца и дати одговарајућу терапију – напомиње кардиолог.
Заборавите на „др Гугл“
Он још истиче да је веома опасно узимати терапију на своју руку, "зато што је сваки човек посебан и сваки пацијент мора да добије терапију прилагођену њему".
- Није реч само о лековима, већ и о витаминима и суплементима које људи дозирају према свом нахођењу. Не може Гугл бити лекар! Људи нису свесни да и прекомерна и неадекватна употреба електролита, витамина и осталих суплемената може довести до хипервитаминозе која може бити веома опасна – упозорава др Тасић.
Јачајте имунитет и избегавајте стрес
На питање на који начин можемо ојачати организам и превентивно утицати на последице ковида и срчаних обољења, др Небојша Тасић каже за “Блиц”, да посебну пажњу морамо посветити јачању имунитета кроз :
- адекватну исхрану
- уношење адекватних количина воћа и поврћа
- хидратацију
- избегавањем пушења
- смањењем већих количина кафе и алкохола
- Посебно је важно, уколико је то могуће у данашње време, избегавати како акутни, тако и хронични стрес, што знамо да је јако тешко. Али, у период када нас вирус напада, и имамо активног непријатеља морамо припремити организам за борбу са њим – апелује др Тасић.
(Блиц)
Препоручујемо
НОВИ ЧУДНИ СИМПТОМИ ВИРУСА КОРОНА: Два посебно изненадила лекаре - ово је детаљна листа
03. 01. 2024. у 08:50
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)