ПАНЧИЋЕВИ ХЕРБАРИЈУМИ НА ИНТЕРНЕТУ: У САНУ одржана интернет презетнација вредне научне и културне грађе

Љ. Бегенишић

25. 01. 2024. у 10:48

Српска академија наука и уметности предсатвила је интернет презентација аудиовизуелног архива САНУ,(https://ava.sanu.ac.rs), па је сада могуће на компјутеру видети шест пројеката који садрже око 10.000 књига, докумената, форографија, хербаријума... и око 700.000 снимака.

ПАНЧИЋЕВИ ХЕРБАРИЈУМИ НА ИНТЕРНЕТУ: У САНУ одржана интернет презетнација вредне научне и културне грађе

Фото Драган Миловановић

Управник Аудиовизулног архива академик Александар Костић навео је да се тренутно реализује још 14 пројеката који би током године требало да буду постављени, а међу њима су: Мирослављево јеванђеље, стара збирка архива САНУ, Сима Лозанић, Слободан Јовановић, Никола Добровић, и пордични албум Милана Ракића.

Тренутно је дигитализовано последњих 80 година (период 1938-2020) са око 2.7000 наслова и 700.000 снимака. Такође, у електронској форми могуће је видети и збирку старих и ретких књига из библиотеке САНУ из које је од 3.000 наслова, дигитализовано 1.700, а могуће их је претраживати по аутору, наслову и години.

Љубитељи ботанике могу електронски претраживати и већи део заоставштине нуачника Јосифа Панчића - његове бележнице, преписку и документа, али и хербаријум са 16.000 табли.Презентована је и обимна заоставштина проф. Медицинског факултета Александра Костића и део Архива Хистолошког института из времена када је њиме руководио прф. Костић.

Превод на енглески

Академикк Костић је најавио и да ће сва презнтована грађа бити преведена на енглески језик:

-Тренутно се ради на прилагођавању интернет презентације за приказ на телефону и таблету, као и на OCR-овању издања САНУ које би омогућило претрагу текста.

На интернету је могуће наћи и грађу из Архива у Сремским Карловцима везану за Срспски народни покрет 1848/49, а садржи око 6.000 докумената и око 65.000 снимака. Може се претраживати по кључној речи, месецу и години и месту настанка.У истом формату је и заоставштина чивеног сликара Миће Поповића у којој су његови дневници, књиге снимања за филмове које је режирао, блокови са цртежима, белешке и породичне форографије које је сам снимао.Управник Аудиовизуленог архива и центра за дигитализацију САНУ, академик Александар Костић подсетио је да је овај центар основан пре неколико година са циљем да се дигитализује културно наслеђе које се налази у САНУ, али и оно које се налази у другим институцијама и приватним збиркама.

- Циљеви су у почетку били скромни, почели смо са три пројекта сада их имамо 20 - истакао је овај академик. - Испоставило се да постоје архиве многих институција али и приватне збирке које је требало дитализовати. Тако се у међувремену појавио албум са 280 фотографија песника Милана Ракића које никада пре нису виђене, а са Медицинског факултета стигло је 6.000 плоча које је снимио проф. Костић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране