ПАНЧИЋЕВИ ХЕРБАРИЈУМИ НА ИНТЕРНЕТУ: У САНУ одржана интернет презетнација вредне научне и културне грађе
Српска академија наука и уметности предсатвила је интернет презентација аудиовизуелног архива САНУ,(https://ava.sanu.ac.rs), па је сада могуће на компјутеру видети шест пројеката који садрже око 10.000 књига, докумената, форографија, хербаријума... и око 700.000 снимака.
Управник Аудиовизулног архива академик Александар Костић навео је да се тренутно реализује још 14 пројеката који би током године требало да буду постављени, а међу њима су: Мирослављево јеванђеље, стара збирка архива САНУ, Сима Лозанић, Слободан Јовановић, Никола Добровић, и пордични албум Милана Ракића.
Тренутно је дигитализовано последњих 80 година (период 1938-2020) са око 2.7000 наслова и 700.000 снимака. Такође, у електронској форми могуће је видети и збирку старих и ретких књига из библиотеке САНУ из које је од 3.000 наслова, дигитализовано 1.700, а могуће их је претраживати по аутору, наслову и години.
Љубитељи ботанике могу електронски претраживати и већи део заоставштине нуачника Јосифа Панчића - његове бележнице, преписку и документа, али и хербаријум са 16.000 табли.Презентована је и обимна заоставштина проф. Медицинског факултета Александра Костића и део Архива Хистолошког института из времена када је њиме руководио прф. Костић.
Превод на енглески
Академикк Костић је најавио и да ће сва презнтована грађа бити преведена на енглески језик:
-Тренутно се ради на прилагођавању интернет презентације за приказ на телефону и таблету, као и на OCR-овању издања САНУ које би омогућило претрагу текста.
На интернету је могуће наћи и грађу из Архива у Сремским Карловцима везану за Срспски народни покрет 1848/49, а садржи око 6.000 докумената и око 65.000 снимака. Може се претраживати по кључној речи, месецу и години и месту настанка.У истом формату је и заоставштина чивеног сликара Миће Поповића у којој су његови дневници, књиге снимања за филмове које је режирао, блокови са цртежима, белешке и породичне форографије које је сам снимао.Управник Аудиовизуленог архива и центра за дигитализацију САНУ, академик Александар Костић подсетио је да је овај центар основан пре неколико година са циљем да се дигитализује културно наслеђе које се налази у САНУ, али и оно које се налази у другим институцијама и приватним збиркама.
- Циљеви су у почетку били скромни, почели смо са три пројекта сада их имамо 20 - истакао је овај академик. - Испоставило се да постоје архиве многих институција али и приватне збирке које је требало дитализовати. Тако се у међувремену појавио албум са 280 фотографија песника Милана Ракића које никада пре нису виђене, а са Медицинског факултета стигло је 6.000 плоча које је снимио проф. Костић.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)