ИЗЛОЖЕН ОРИГИНАЛНИ ХИТЛЕРОВ ПОТПИС: Директива 25 о нападу на Југославију и Грчку представљена у Народном музеју Србије

В. Црњански Спасојевић

25. 01. 2024. у 21:00

ЈУГОСЛАВИЈУ треба сматрати непријатељем и у случају да ускоро да изјаву лојалности, па је стога треба разбити што је могуће пре, написао је немачки канцелар Адолф Хитлер у Директиви бр. 25, којом је наредио напад на краљевине Југославију и Грчку, 27. марта 1941. године.

ИЗЛОЖЕН ОРИГИНАЛНИ ХИТЛЕРОВ ПОТПИС: Директива 25 о нападу на Југославију и Грчку представљена у Народном музеју Србије

Foto: Zoran Jovanovic

Овај документ од непроцењиве важности за нашу земљу, од јуче је изложен у Народном музеју Србије, где ће грађани моћи да га виде до 18. фебруара. Директива је, као што су "Новости" већ писале, купљена на онлајн аукцији, у САД, 29. новембра прошле године, за 42.000 долара, и премијерка Ана Брнабић ју је 24. јануара свечано уручила директору Музеја жртава геноцида Дејану Ристићу. Овај музеј је, иначе, "ушао у траг" Директиви, која ће код њих бити и похрањена после 18. фебруара.

Поред оригиналног документа (други по реду од 13 примерака које је Хитлер упутио различитим војним и цивилним институцијама), са својеручним потписом фирера, у Народном музеју је изложен и превод.

Foto: Zoran Jovanovic

Бојана Борић Брешковић и Дејан Ристић са Директивом 25

Директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић признао је да су стручњаци деценијама трагали за Директивом.

- Овај документ је застрашујућ по својој садржини, али је исто тако опомињући. Читајући га, видите да је издата наредба за потпуно уништење Београда, окупацију и поделу наше земље, и отворен простор за бројне злочине и геноцид који ће бити почињени над припадницима српског, јеврејског и ромског народа у НДХ... Наредба обухвата и налог да се делови наше територије уступе Бугарској и Мађарској, као и да се по окупацији створе такви услови којима ће се појачати међуратни анимозитет између Хрвата и Срба. То је водило формирању НДХ. Као последица Хитлерове наредбе, Други светски рат је за нас почео 6. априла 1941, а НДХ је формирана већ 10. априла - казао је Ристић.

ПОТРАГА СЕ НАСТАВЉА

РИСТИЋ је поменуо како је Музеј жртава геноцида током прошле године откупио мноштво важних историјских артефаката, међу којима је и списак деце коју је спасила Диана Будисављевић. Додао је и да ће се наставити потрага за артефактима из Другог светског рата.

И директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић констатовала је да је велика одговорност учествовати у представљању "сведочанства једног изузетног историјског, друштвеног, за све нас потресног тренутка":

- Догађаји подсећања на тај страшни период злочина и страдања народа ту су да би нас научили да култура сећања представља дуготрајно и често мукотрпно суочавање са прошлошћу, како бисмо научили да живимо са наслеђеним ради боље и искреније будућности. Велики наративи прошлости и неодрживе идеологије урушиле су се управо у Другом светском рату, производећи бруталне злочине и непребројиве жртве. Народни музеј, као најстарија и централна музејска институција, има одговорност да преиспитује, утврђује и критички приступа моментима у којима прошлост оживљава са циљем да из ње и од ње учимо, негујући токове колективног памћења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!: Новости у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

"ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!": "Новости" у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

ЗАНЕМЕЛА Мала Врбица код Младеновца. Одавде из овог села велике невоље је направио вехабија Милош Жујовић, који је покушао да испред Амбасаде Израела убије припадника српске Жандармерије.

01. 07. 2024. у 12:47

Коментари (0)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор