СРБИЈИ ПРЕТИ НОВА ЕПИДЕМИЈА: Болест се шири Европом, наши лекари забринути

Дејана Калинић
Дејана Калинић

26. 01. 2024. у 09:21

СВЕТСКА здравствена организација (СЗО) је затражила хитну вакцинацију због алармантног пораста случајева малих богиња у Европи, а српски епидемиолози упозоравају да је, због све мање вакцинисане деце, питање дана када ћемо у Србији опет имати епидемију!

СРБИЈИ ПРЕТИ НОВА ЕПИДЕМИЈА: Болест се шири Европом, наши лекари забринути

Фото Д. Миловановић

Како је саопштила СЗО, у Европи је током 2023. регистровано више од 42.000 људи заражених морбилама, док их је годину дана раније било само 941, због чега су затражили хитне мере да би се спречило даље ширење. По њиховом мишљењу, ово је резултат мањег броја деце која су вакцинисана против малих богиња током пандемије коронавируса.

- Ово је веома забрињавајуће. Вакцинација је једини начин да се деца заштите од ове потенцијално опасне болести - истакао је др Ханс Клуге, регионални директор СЗО.

15 смртних случајева у Србији 2018.

Епидемиолог др Небојша Бохуцки подсећа да је 2017/2018. у Србији регистровано 5.800 оболелих од којих је 93 одсто било невакцинисано, односно непотпуно вакцинисано или са непознатим вакциналним статусом. Једна трећина заражених је била хоспитализована због тежине клиничке слике праћене компликацијама.

- У тој епидемији 2017/2018, према подацима „Батута“, имали смо 15 смртних исхода, међу којима је било четворо деце млађе од пет година. Када је у питању обухват ММР вакцином, он би морао да буде 95 одсто и више, а последњи подаци за Србију које је „Батут“ објавио су из 2022. и према тим подацима, обухват за прву вакцину која се прима у другој години живота је износио 81,3 одсто, а то је далеко испод 95 одсто. Друга вакцина се прима у седмој години живота, пре поласка у школа, и „Батут“ каже, када посматрамо 2022, да је обухват на нивоу републике 89,5 одсто, што није добро – каже др Небојша Бохуцки.

Фото Shutterstock

Мислило се да морбила неће бити

Прича о ММР вакцини, каже наш епидемиолог, јесте прича о морбилама, јер ММР чува од три заразне болести. Према његовим речима, прва моновалентна вакцина против морбила је направљена још 60-их година. У Југославији је почела да се примењује од 1971. године, а у међувремену је направљена тровалентна ММР вакцина.

- Тровалентна ММР креће исте те 1971. у САД, а ми смо мало каснили с њом. ММР код нас стиже тек 90-их година, конкретно 1986. као ММ, а 1993. године као ММР. Увек је битно да се приме две дозе ове вакцине. Ко прими две дозе, било које, може и моновалентна или тровалентна ММР, он је заштићен преко 95 одсто, чак 98 одсто, а то значи постојан и и дуготрајан имунитет. Вакцина је одлична и помоћу овог начина може да се постигне контрола броја оболелих од морбила, да буде мало оболелих. Следећа фаза је елиминација, да нема у једној земљи ниједна оболела особа, осим када неко дође са стране, то су импортовани или увезени случајеви. Трећи корак је радикација – каже др Небојша Бохуцки.

Болест је требало да нестане, а нама сада прети епидемија!

Како додаје „седамдесетих и осамдесетих година, када је направљена вакцина и када је ушла у употребу већег броја земаља, мислило се да ће до 2000. године морбиле нестати са лица планете Земље.

- Међутим, 2024. године имамо проблем са претећом епидемијом у читавој Европи зато што је опао вакцинални обухват.

Неки избегавају вакцину, а лека нема

Др Бохуцки напомиње да је и у Европи опао вакцинални обухват, мањи је као и код нас.

Фото Н. Фифић

- То је вакцина која је у употреби више од пола века, показало се колико је поуздана и безбедна, нема разлога за било коју забринутост. С друге стране, лека против ове болести нема. То је јако важно рећи, јер обично када причамо о заразној болести, причамо о превенцији и лечењу. У превенцији имамо одличну вакцину, али лек који делују на сам овај вирус немамо. Зато је прича о борби против морбила прича о имунизацији и постизању и одржавању високог вакциналног обухвата од 95 одсто. Међутим, вакцинални лоби је урадио што је урадио, није само ковид. Имали смо проблем и пре пандемије ковида, не само код нас већ и у другим земљама било је лажних вести о штетности вакцине. А то није тачно. Штетно је бити невакцинисан и када неко оболи настаје свашта – поручује др Небојша Бохуцки.

Саговорник каже да је инкубација од морбила 10 до 12 дана, а када то прође настаје нешто што изазива респираторну инфекцију.

Јавља се:

- повишена температура која код деце може да иде и до 41 степен
- нос цури и нико не помисли да су морбиле
- али за који дан настају оспе
- прво се оспе јављају на лицу, а затим захватају читаво тело
- оно што је забрињавајуће то је да компликације остају код 30 одсто оболелих, могућа је и смрт

- Оспа је јако ситна и траје четири од седам дана. Прође, али проблем су компликације које остану код 30 одсто оболелих. Тога се бојимо. Компликације су интензиван пролив у тој мери да захтевају хоспитализацију јер се губи течност, електролити, то је животно – угрожавајуће стање за, пре свега, најмлађе, потом јавља се запаљење средњег уха. Долази до пнеумоније или упале плућа која може да буде примарна, секундарна или бактеријска. Може да дође до запаљења мозга и смрти, а то је најгоре - упозорава доктор.

После морбила друга болест

Познати епидемиолог др Зоран Радовановић каже да су морбиле озбиљна болест. Зависи од дела света, у тропској Африци, на Мадагаскару на пример, када се јави епидемија малих богиња, смртност иде и до два одсто, а на развијеном западу је то мање.

Код нас је смртност од 0,1-0,3 одсто, на хиљаду заражених једно до троје деце умре.

Међутим, проблем са малим богињама је и, упозорава доктор, што:

- сваки хиљадити добије запаљење мозга, често са физичким или интелектуалним оштећењима
- сваки двадесети, односно пет одсто, добије упалу плућа на коју може да се надовеже бактеријска инфекција
- десет одсто добије упалу ува са могућих трајним оштећењем слуха

- То је озбиљна болест и за разлику од осталих инфекција она оставља организам у стању вишенедељне смањене отпорности. Треба времена да се имунски систем ресетује. После малих богиња често се дешава да се јави и нека друга болест – каже др Зоран Радовановић.

Опасност од антиваксера

Он упозорава на опасност од антиваксера.

- Када је 2018. умрло 15 особа у Србији они су ућутали. Никоме од њих није пало на памет да каже шта је довело до смрти тих особа, да преузму одговорност и да кажу да се кају. Само су се мало притајили и поново наставили са истом, неоснованом причом. То су људи међу којима многи истовремено верују да је Земља равна и у сваку могућу теорију завере – каже др Радовановић.

Епидемијски талас на четири године

Пре него што је пронађена вакцина за мале богиње је важило да сваке друге године дође до епидемијског пораста.

Фото А. Стевановић

- То вам је као пожар. Што је више материјала, а материјал су осетљива деца, он брже “гори”. Ако нико није заштићен, један заражени пренесе болест на 15 особа. У развијеном свету на четири године долази епидемијски талас под условом да је обухват вакцинацијом исти, субоптималан. Захваљујући доброј вакцини рачунали смо да већ 2015. елиминишемо ту болест у Србији, али нажалост, обухват вакцинацијом није био тако добар и због тога још увек кубуримо с малим богињама. Код нас није као у западној Европи и Америци. Нови свет је успео да се ослободи тог вируса, али онда га унесу са других континената. Проблем је само у главама људи, јер што се тиче медицине постоје сви услови да та болест више не постоји – закључује др Зоран Радовановић.

Најзаразнија болест коју зна човечанство

Др Небојша Бохуцки напомиње да су морбиле највероватније најзаразнија болест коју познаје човечанство. Другим речима, ако неко има морбиле, кашље, искашљава вирус и избацује га у окружење, готово 100 одсто невакцинисаних у том окружењу ће да оболи.

- Вирус о ком причамо се јако брзо шири. И ако га имамо у било ком делу европског континента, само је питање времена када ће бити и код нас. Са обухватом какав имамо у нашој земљи само је питање времена колико ће њих да оболи, а не да ли ће да оболе. Питање је у којој мери можемо очекивати епидемију. Сматрам да је само питање дана када је можемо очекивати и у Србији - напомиње др Небојша Бохуцки.

"Батут": У 2023. смо имали 50 случајева

- Током 2023. у Републици Србији је регистровано укупно 50 случајева морбила, од тога 43 на територији Смедерева, где је у јануару била пријављена епидемија, по три на територији Београда и Новог Сада и један на територији Пожаревца. Последњи случај малих богиња пријављен је 27. априла 2023. године и од тада на територији наше земље нису регистровани нови случајеви оболевања од морбила - саопштили су из Института “Батут”.

Што пре спровести вакцинацију деце до 18 година

Из "Батута" поручују да је "током 2023. године, поред генерација деце која су требала да буду вакцинисана према календару обавезне имунизације у другој и седмој години, спроведена је и допунска имунизација ММР вакцином све невакцинисане и непотпуно вакцинисане деце узраста до 18 година, при чему су активности на спровођењу допунске имунизације биле подржане и од стране Светске здравствене организације".

- Имајући у виду да је вакцинација најефективнија мера како индивидуалне, тако и колективне заштите од малих богиња, прву дозу ММР вакцине би требало примити правовремено, без одлагања, са навршених 12 месеци живота, имајући у виду да су компликације малих богиња и тешка клиничка слика управо најчешћи у најмлађим узрасним групама, док другу дозу треба примити пре уписа у први разред основне школе. Уколико вакцинација није спроведена правовремено, треба је спровести што је пре могуће, при чему је вакцинација све невакцинисане и непотпуно вакцинисане деце могућа до навршених 18 година живота - кажу у "Батуту".

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима