СРПСКИ "КОМАРАЦ" УБИТАЧНИЈИ ОД ТОПА: Домаћи борбени дронови уведени у наоружањe Војске Србије
Носи бојеву главу тежине до пет килограма и уништава све, од тенкова до живе силе
ЗАМИСЛИТЕ артиљерца који топ и муницију носи на леђима у кутији величине оне коју користе достављачи хране, а после испаљивања пројектила по жељи мења његову путању по висини и правцу. Замислите минијатурно оруђе које кошта неколико хиљада евра, а ефикасно уништава војну технику вредну милионе евра, и не захтева бројну послугу, већ само једног оператера који делује самостално као снајпериста.
То оружје будућности, минијатурни дрон самоубица "комарац" који су конструисали стручњаци нашег Војнотехничког института (ВТИ) уведен је у Војску Србије и изазива велику пажњу, мада заиста делује сићушно као инсект поред тенкова, борбених возила и самоходних хаубица.
Војни експерти сматрају да ће дронови у сукобима будућности бити највећа претња за грдосије импресивног изгледа, али и за војнике, ма како вешто они утврђивали и маскирали склоништа и положаје. Искуства из актуелног сукоба у Украјини показују да што је дрон мањи, тиши и управљивији, он представља већу опасност, било да се користи само за извиђање или и за бојево дејство. Српски дрон-камиказа пречника само двадесетак центиметара изазива огромну пажњу на светским сајмовима наоружања јер потпуно оправдано носи име по малом, тешко ухаватљивом инсекту чији су убоди веома болни.
На изложби наоружања и опреме Војске Србије испред Дома гарде у Топчидеру у уторак многи од медијских посленика нису ни приметили почетни део лета минијатурног квадрокоптера са бојевом главом противоклопне ракете "зоља", а само малобројни сниматељи су успели да забележе његово лебдење на различитим висинама и позицијама, после којег је следило обрушавање и прецизан погодак у мету.
Онима који су извештавали из ратова деведесетих прошли су жмарци низ леђа док су замишљали дејство "комараца" на бојишту. Већ сада су доступни снимци већих дронова са украјинског ратишта који се неочекивано појављују и неприметно нападају тенкове и дословно се завлаче у ровове и утврђене заклоне.
У том светлу српски минијатурни "комарац" делује застрашујуће јер су његови погонски мотори, од којих сваки делује самостално, готово нечујни, што дрон чини тешким за уочавање и још тежим за уништавање или ометање.
Оперативни домет летелице је према доступним подацима већи од километра, а она може да носи бојеву главу тежине до пет килограма која се активира или приликом удара у циљ или даљинском командом. Управљачки систем дрона је ФПВ (First person view) и захтева врхунски обученог и увежбаног оператера који путем 3Д наочара у реалном времену прати лет и окружење налик снајперисти који кроз оптички нишан гледа своју мету.
Зависно од потребе задатка испод дрона могу да се монтирају различите бојеве главе. У пракси су ефикасно испробане кумулативна бојева глава ракетног ситема "зоља" калибра 62 милиметра која под нападним углом од 90 степени пробија челични оклоп дебљине до 300 милиметара, али и низ других лаких бојевих глава. Међу њима је и БГПУД 1000 намењена за борбу против живе силе која са висине од 12 метара експлозивним ударом и парчадним дејством покрива 12,5 метара квадратних на тлу.
Из ових података види се да је "комарац" дизајниран да уништава и онеспособљава најразличитије циљеве од оклопних возила, преко склоништа и утврђених објеката до живе силе.
- Употреба дронова чини ратовање све сложенијим, посебно за јединице које су у одбрани. Раније су се војници када се добро утврде и маскирају могли сматрати заштићеним, али применом дронова то је доведено у питање. Сада су јединице изложене много већој могућности изненадног напада, а од војника у будућности ће се захтевати већа чврстина и стабилност, боља оријентација, боље подношење опасности и реаговања на њу. Дронови су повећали захтеве према војнику у односу на ранија времена. У свим епохама је примена нових модерних средстава захтевала да се због њих мења тактика, а увођење дронова у ратну употребу може се поредити са временом почетка примене тенкова, авиона и крстарећих ракета - указује генерал у пензији Бранко Крга, некадашњи начелник Генералштаба Војске Југославије.
Генерал у пензији Миломир Миладиновић, председник Скупштине Клуба генерала и адмирала Србије наглашава да се дронови се све више усавршавају и добијају на значају, али и да постављају све веће захтеве пред војнике који њима управљају.
- Оператери се излажу великом психолошком притиску јер гледају циљеве док на њих делују. Таквом оптерећењу су некада били изложени само снајперисти, а ја сам у оружаним сукобима имао прилику да видим те борце како се психички "ломе". То показује да ће избор оператера дронова и њихова обука морати да буде специфична. Дрон у рукама неодговорних и безобзирних људи је невероватна опасност - сматра Миладиновић.
Увлаче се у топовске куполе
ЈЕФТИНИ дронови мењају досадашњи начин ратовања, показује сукоб у Украјини. То се десило у тренутку када су се обе стране укопале у дубоке маскиране ровове и размењивале ватру из артиљеријских оруђа без суштинских ефеката. Бојиште је почело да изгледа као реприза позиционог рата 1914-1918, док дронови-извиђачи нису почели да дају позиције циљева, а дронови-самоубице да се увлаче чак и у отворне тенковске куполе.
Препоручујемо
ВУЧИЋ: Ако немате довољно снажну војску, нећете имати ни земљу, нећете имати ни државу
30. 01. 2024. у 16:01
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (3)