ЕРИКА И КРИСТИНА СУ ИХ ГАЈИЛЕ КАО КЋЕРКЕ, А САД НЕ ЗНАЈУ ГДЕ СУ: Још две хранитељке указују на нехумано одвајање од штићеница

В. Црњански Спасојевић

06. 02. 2024. у 08:00

КРИСТИНА Јонаш (45), хранитељка и неговатељица из Зрењанина, која је до сада отхранила више од 20 деце, остала је без девојчице о којој је бринула пуних седам година и данас чак не зна ни где је дете. И Ерика Озорак (55) из Бачке Тополе, која није лиценцирана хранитељка, већ је из чисте филантропије четири године, без динара, неговала девојчицу М., незадовољна је усвајањем њене штићенице. Дете је код њих било од деветог дана по рођењу, а на крају је одведена без могућности да се поздрави.

ЕРИКА И КРИСТИНА СУ ИХ ГАЈИЛЕ КАО КЋЕРКЕ, А САД НЕ ЗНАЈУ ГДЕ СУ: Још две хранитељке указују на нехумано одвајање од штићеница

Фото: Приватна архива

Кристина је, како објашњава, углавном неговала бебе, донете из породилишта. Осим других малишана, отхранила је и своја два сина, једну кћерку, али и девојчицу коју су она и муж усвојили и која сада има 18 година и завршава четврту годину медицинске школе. Има и малог унука.

Ипак, ова жена не може да се опорави од онога што се десило са девојчицом Ј., која је била саставни део њихове породице све до 6. октобра 2022, када је усвојена у иностранству. Не само што не може са њом да ступи у контакт, већ не зна ни у којој земљи дете живи!

- Доведена је код нас из породилишта - каже Кристина. - За њу је био надлежан земунски Центар за социјални рад. Никада нису дошли да је обиђу и виде како је, у каквим условима расте, иако су обавезни. Само су се једног дана јавили да је припремим, да ће доћи да је виде усвојитељи из иностранства.

Представници Центра дошли су са усвојитељима и рекли да ће са дететом разговарати у спаваћој соби, да Кристина остане у кухињи. Усвојитељи су окренули главу док су пролазили поред збуњене жене. Следећег пута донели су детету лутку, а трећег дана су је одвели у град, на цео дан. Када су је вратили, каже Кристина, дете је било чудно. Уместо веселе девојчице, која је сваку ситницу која јој се деси препричавала, вратило се ћутљиво дете које гледа у једну тачку. Није знала да каже где су били, ни да ли је јела. Само је рекла: "Пусти ме да спавам, сутра долазе по мене и воде ме." Спремила је најлепшу хаљину да обуче.

- За три дана су је одвели, а да ни њу, ни нас нико није припремио. Била је са нама седам година, члан породице. Од учитељице сам сазнала да су је телефоном исписали из школе. На силу сам морала да је водим на операцију бруха. Иако је лекар инсистирао да се не оперише, него да се прати, запретили су да ће ме тужити јер не водим рачуна о детету. Чим је изашла из болнице, дошли су по њу. Више од 470 дана не знам где је, ни како је. Нико не жели да ми да информације - каже Кристина.

Фото: Приватна архива

Кристина са малом Ј.

Она је тужила земунски Центар за социјални рад и тражила поништај усвојења јер нису испоштоване процедуре. Спремна је да иде до Европског суда у Стразбуру.

И Ерика Озорак (55) из Бачке Тополе незадовољна је усвајањем девојчице М., која је одведена 18. октобра 2023. Ерика није била сертификована хранитељка и није прошла обуку. У евиденцији Центра за социјални рад налазила се јер су она и супруг, пошто јој је млађи брат погинуо у саобраћајној несрећи 2005, јавили центру да ће преузети бригу о снахи и деци: троје снахине деце из првог брака и једно са Ерикиним братом. Братова девојчица сада има 23 године и они су је ишколовали.

Онда су их звали 2019. социјални радници и питали да ли би примили тек рођену бебу, са којом немају где. Ерика се консултовала са мужем, сином, снахом, чак и петогодишњом унуком. Сви су рекли "да". Купили су комплетну опрему за бебе и дочекали девојчицу као да је њихова.

- Паре нисмо хтели да узмемо. Ми смо ситуирани и паре нам нису потребне. Срећни смо што можемо да помогнемо некоме. Сав новац је на њеној књижици. Док је била беба, водили смо је код кућне пријатељице да сиса, лепо је напредовала. Моја унука и она биле су нераздвојне. Ишли смо заједно на зимовања и летовања. Хтели смо да је усвојимо, али нису дали ни нама, ни мом сину. Рекли су да ће је дати пару без деце.

Усвојитељи су дошли једном на сат, други пут на три сата и трећи пут су је одвели на цео дан. Дете је по повратку толико плакало, да Ерика није могла да је смири, па је звала Хитну помоћ. Повраћала је и почела да пишки у кревет. Викала је да не жели да "иде код чике и тете".

СА ШТИЋЕНИЦИМА КАО СА СВОЈОМ ДЕЦОМ

ПРАВИЛНИКОМ о хранитељству, између осталог, прописано је не само какве услове хранитељ треба да пружи детету, већ и да се "заснивањем хранитељства успоставља однос између детета и хранитеља који по свом квалитету и садржају одговара односу дете - родитељ". Управо због ове одредбе многи хранитељи се љуте када их поједини социјални радници убеђују да не треба да се везују за децу, јер је то "само њихов посао".

Такође је предвиђено да се браћа и сестре смештају у исту хранитељску породицу, увек када је то могуће, али и да се дете и млада особа припремају за смештај у хранитељску породицу, повратак у биолошку породицу, промену облика заштите и осамостаљивање, изузев када је у питању ургентно хранитељство. То значи да се припремају и за усвајање, што често није случај када су у питању инострана усвојења.

Центри за социјални рад обавезни су да прате рад хранитеља и адаптацију детета, а рок између две кућне посете хранитељској породици не може бити дужи од 45 дана, а током процеса прилагођавања, посете морају да буду чешће.

Девојчица је на крају одведена, после једног пропалог покушаја, јер су се окупиле комшије да спрече. Ерикина породица је љута јер нису они тражили да им девојчица буде дата, него су њих замолили за услугу да брину о детету, које је постало члан њихове породице. Волели су је, неговали и издржавали од свог новца, као своје дете. Уз сугестију центра, успоставили су контакт и са биолошком мајком, са којом се девојчица виђала док је била у њиховом дому. Од када је одведена, ни биолошка мајка не може да контактира са дететом, иако јој судски није, како тврди Ерика, одузето старатељство.

Усвојитељи су живели у Аустрији, а тренутно су у Србији, па Ерика не зна да ли им је намера да одведу дете или не. Она ће се, каже, борити свим средствима да се М. врати.

- Нама новац није потребан. Да су ми донели петоро деце, ни динара не бисмо узели, све бисмо дали да неког можемо да усрећимо - каже Ерика.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE