НЕМА ВИШЕ СТРАХА ЗА БЕЗБЕДНОСТ: После пуних девет година, два прихватна центра за мигранте у Шиду - испражњена
ПОСЛЕ девет година страховања Шиђана за своју безбедност, суочавања са разбојништвима, тучама, уништавањем имовине, ремећењем јавног реда и мира, грађани овог пограничног места, на пет километара од Хрватске, коначно су одахнули.

Фото С.К.
Мигранти који су скоро деценију чекали и покушавали илегално да се домогну земаља Европске уније, али и често правили инциденте у овом мирном сремском месту, углавном су отишли, а овде их је остало свега тридесетак. Два прихватна центра "Принциповац" и "Адашевци" су празни, једино је још у функцији прихватни центар "Шид".
Избеглице са Блиског истока, које су сматрале да им је највећа шанса за илегални прелазак управо преко општине Шид, почетком године напустиле су овде прихватне центре и отишле из овог дела рејона новом рутом.
- Ни ми још не можемо да се навикнемо да их нема по граду, али изборили смо се са мигрантском кризом. У месту где се налази прихватни центар "Шид" је око тридесетак малолетника, док у остала два центра нема ниједног мигранта - каже за "Новости" Зоран Семеновић председник Општине Шид.
Први човек Општине, додаје да се прихватни центар "Принциповац" неће затварати, нити ће засад мењати намену, док ће се "Адашевци" адаптирати и користити онако како је и предвиђено - као мотел.
Скривали се по шумама
У три прихватна центра највише је боравило око 3.000 миграната, а колико је у овој општини било илегалних, тај број никада није могао да се утврди. Мигранти су се скривали по шумама, напуштеним кућама, објектима... Сада тих "илегалаца" нема.
- У случају да опет дође до новог мигрантског таласа, избеглице ће бити смештене само у "Принциповац", док мотел "Адашевци" који је уз ауто-пут Београд - Шид, неће више примати мигранте, он ће се, како сам чуо, реновирати - прича председник Семеновић додајући да општини Шид недостају смештајни капацитети.
Од 2015. године, када су мигранти променили руту и из правца према Мађарској кренули у Шид, грађани али и локално руководство стално су се суочавали са проблемима.
Пресретања грађана и отимања новчаника, заузимање празних и напуштених грађевина и прављење "легла" по околним шумама, били су свакодневни проблеми које су илегални мигранти стварали Шиђанима. Доласком војске пре три године и то наредбом председника Србије и врховног команданта оружаних снага Александра Вучића, како би војници пружили помоћ МУП у обезбеђењу прихватних центара, ситуација у овом месту се смирила.
- Они су на све могуће начине покушавали да пређу границу. Качили су се на возове у покрету, камионе, њима је био само један циљ, а то је да уђу у земље Европске уније. Нису хтели да иду у прихватне центре, па су без хране и новца били принуђени да краду - присећа се Семеновић времена за које мисли "да је остало у прошлости".
Препоручујемо

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)