НЕМА ВИШЕ СТРАХА ЗА БЕЗБЕДНОСТ: После пуних девет година, два прихватна центра за мигранте у Шиду - испражњена
ПОСЛЕ девет година страховања Шиђана за своју безбедност, суочавања са разбојништвима, тучама, уништавањем имовине, ремећењем јавног реда и мира, грађани овог пограничног места, на пет километара од Хрватске, коначно су одахнули.
Мигранти који су скоро деценију чекали и покушавали илегално да се домогну земаља Европске уније, али и често правили инциденте у овом мирном сремском месту, углавном су отишли, а овде их је остало свега тридесетак. Два прихватна центра "Принциповац" и "Адашевци" су празни, једино је још у функцији прихватни центар "Шид".
Избеглице са Блиског истока, које су сматрале да им је највећа шанса за илегални прелазак управо преко општине Шид, почетком године напустиле су овде прихватне центре и отишле из овог дела рејона новом рутом.
- Ни ми још не можемо да се навикнемо да их нема по граду, али изборили смо се са мигрантском кризом. У месту где се налази прихватни центар "Шид" је око тридесетак малолетника, док у остала два центра нема ниједног мигранта - каже за "Новости" Зоран Семеновић председник Општине Шид.
Први човек Општине, додаје да се прихватни центар "Принциповац" неће затварати, нити ће засад мењати намену, док ће се "Адашевци" адаптирати и користити онако како је и предвиђено - као мотел.
Скривали се по шумама
У три прихватна центра највише је боравило око 3.000 миграната, а колико је у овој општини било илегалних, тај број никада није могао да се утврди. Мигранти су се скривали по шумама, напуштеним кућама, објектима... Сада тих "илегалаца" нема.
- У случају да опет дође до новог мигрантског таласа, избеглице ће бити смештене само у "Принциповац", док мотел "Адашевци" који је уз ауто-пут Београд - Шид, неће више примати мигранте, он ће се, како сам чуо, реновирати - прича председник Семеновић додајући да општини Шид недостају смештајни капацитети.
Од 2015. године, када су мигранти променили руту и из правца према Мађарској кренули у Шид, грађани али и локално руководство стално су се суочавали са проблемима.
Пресретања грађана и отимања новчаника, заузимање празних и напуштених грађевина и прављење "легла" по околним шумама, били су свакодневни проблеми које су илегални мигранти стварали Шиђанима. Доласком војске пре три године и то наредбом председника Србије и врховног команданта оружаних снага Александра Вучића, како би војници пружили помоћ МУП у обезбеђењу прихватних центара, ситуација у овом месту се смирила.
- Они су на све могуће начине покушавали да пређу границу. Качили су се на возове у покрету, камионе, њима је био само један циљ, а то је да уђу у земље Европске уније. Нису хтели да иду у прихватне центре, па су без хране и новца били принуђени да краду - присећа се Семеновић времена за које мисли "да је остало у прошлости".
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)