123 ГОДИНЕ ОД СМРТИ КРАЉА МИЛАНА: Државна церемонија у част првог нововековног српског монарха биће одржана у недељу, у манастиру Крушедол

В.Ц.С.

09. 02. 2024. у 17:36

ПРОШЛО је 123 године од смрти краља Милана Обреновића. Државна церемонија биће одржана 11. фебруара, у подне, крај гробнице краља, у манастиру Крушедол на Фрушкој гори.

123 ГОДИНЕ ОД СМРТИ КРАЉА МИЛАНА: Државна церемонија у част првог нововековног српског монарха биће одржана у недељу, у манастиру Крушедол

Краљ Милан, краљица Наталија и принц Александар

Државну церемонију предводиће у име Владе Србије и Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дејан Антић.

Организатори су Влада и Одбор, а венце ће положити и одати почаст и представници Министарства одбране и Војске Србије, Покрајинског секретаријата за културу и информисање, Општине Ириг, удружења за неговање традиција и грађани.

Краљ Милан Обреновић владао је Србијом од 1868. до 1889. године и био је наш први новоековни монарх и командант активне војске. Пре њега на челу Србије био је кнез Михаило, а на престолу га је наследио син Александар, који ће са краљицом Драгом бити убијен у мајском преврату 1903.

Милан је био унук Јеврема Обреновића, рођеног брата кнеза Милоша.

Током тог периода вођено је више ослободилачких ратова, а Србија је стекла међународно признање и призната јој је независност после Другог српско-турског рата, одлукама Берлинског конгреса од 13. јула 1878. У њен састав ушли су нишки, пиротски, топлички и врањски округ.

Фото: Новости архива

Краљ Милан и његов син Александар

У спољној политици краљ се ослањао на Аустроугарску, захваљујући чијој подршци је Србија и постала краљевина 1882.

Био је ожењен "српском Сиси", у народу вољеном краљицом Наталијом (рођеном у Фиренци, у руско-молдавској породици Кешко). Били су сродници у шестом колену. Због краљевих неверстава, али и несугласица у вођењу спољне политике, краљевски пар се развео 1888.

Милан Обреновић је службено постао кнез са 14 година, добио је првог сина са 22, постао краљ са 28, а абдицирао са непуних 35.

Позната су најмање три атентата на краља (Теразијска бомба 1871, Илкин атентат у Саборној цркви 1882. и Ивандањски атентат 1899.). Ипак, остао је једини владар из династије Обреновић који није умро на власти и једини који је преминуо у иностранству. Умро је у Бечу од упале плућа, 11. фебруара 1901. године, а сахрањен је у гробници, у манастиру Крушедол.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство