ОД КАЗНИ ФУНКЦИОНЕРА ОКО 24 МИЛИОНА ДИНАРА: Агенција за спречавање корупције лане поднела 170 захтева за прекршајне поступке

Д. Стевановић

20. 02. 2024. у 10:20

КО има функцију, прима плату из државне касе, а избегне да пријави своју имовину или Агенцији за спречавање корупције достави нетачне и непотпуне податке, кажњава се по закону.

ОД КАЗНИ ФУНКЦИОНЕРА ОКО 24 МИЛИОНА ДИНАРА: Агенција за спречавање корупције лане поднела 170 захтева за прекршајне поступке

Међу кажњенима функционери са свих положаја, Фото В. Данилов

У пракси то изгледа овако: током прошле године несавесни и "заборавни" функционери добили су пресуде по којима су дужни да плате скоро 24 милиона динара.

Према подацима достаљеним "Новостима" из ове институције, Агенција је у 2023. години поднела 170 захтева за покретање прекршајног поступка, а због постојања основане сумње да су јавни функционери повредили прекршајне одредбе Закона о спречавању корупције или Закона о финансирању политичких активности.

- Највећи број захтева поднет је због тога што су јавни функционери поступали супротно одредбама чланова 68. и 69. Закона o спречавању корупције, односно због тога што извештаје о имовини и приходима нису подносили у прописаном року или су они били нетачни или непотпуни - прецизирају из ове институције.

Такви функционери су добијали дописе прекршајних судова, а на основу захтева и доказа које им је достављала Агенција. Највише поступака било је у Прекршајном суду у Београду, који је изрекао казне у износу од 13.051.000, а досад је наплаћено 3.389.000 динара. Прекршајни судови по Србији изрекли су казне од укупно 10.817.000 динара, а наплаћено је 6.819.714 динара.

Фото промо

Кад се сабере, из џепова функционера који су се огрешили о прописе у државну касу треба да се слије укупно 23.868.000 динара, а досад је "легло" око 10,2 милиона динара, и то само на основу поступака који су вођени током прошле године.

Међу кажњеним функционерима, истичу у Агенцији, подједнако су заступљени и они са локалног и они са републичког нивоа. Велики број захтева за покретање прекршајних поступака, наводе, поднет је против покрајинских секретара АП Војводине и секретара Градске управа Града Београда којима је изречен велики број новчаних казни.

На питање како оцењује учинак око кажњавања несавесних функционера у прошлој години, директор Агенције за спречавање корупције Дејан Дамњановић каже да има разлога за задовољство:

- Ови резултати заправо говоре о добро написаним захтевима за покретање прекршајног поступка с наше стране, који су поткрепљени доказима, а што је омогућило прекршајним судовима да ефикасно поступају и брже решавају предмете.

Дамњановић истиче да је све ово потврда става Агенције да је међусобна сарадња свих надлежних институција неопходна и да се једино на тај начин постиже циљ спречавања корупције као глобалног и локалног проблема сваког друштва који се против ње бори.

Фото Д. Миловановић

Обавезу имају и бивши

ЗАКОН о спречавању корупције обавезује све који ступе на јавну функцију да у року од 30 дана од дана избора, постављења или именовања, Агенцији поднесу извештај о својој имовини и приходима супружника или ванбрачног партнера, као и малолетне деце ако живе у истом домаћинству. Такође, и кад напусте положај имају рок од 30 дана да доставе извештаје о имовини, а према стању на дан престанка функције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

УНИВЕРЗАЛНИ ДАН ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ: Кључ ка једнакости и праведнијем друштву