СПРЕМА СЕ НОВА СТРАТЕГИЈА ЗА ВЕШТАЧКУ ИНТЕЛИГЕНЦИЈУ: Србија све познатија у тој области
У ВЛАДИ Србије припрема се нова стратегија развоја вештачке интелигенције (АИ) која би требало да буде готова до половине ове године, а циљ Србије је да у наредном периоду добије можда и водећу улогу у Глобалном партнерству за вештачку интелигенцију, изјавио је данас саветник у кабинету премијерке Стефан Баџа.
Он је рекао за Танјуг да је Србија глобално све препознатљивија у области вештачке интелигенције, што потврђује и чињеница да је 2022. године постала једна од 29 чланица Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију, као и да је циљ да улога наше земље у овој организацији буде и већа.
- Циљ нам је да у наредном периоду добијемо једну од водећих, ако не и водећу улогу у тој организацији. Сама чињеница да нас разматрају за тако нешто показује да је Србија постала веома значајан играч у овој области глобално, рекао је Баџа.
Он је навео да је Србија још 2019. године усвојила прву стратегију за развој вештачке интелигенције, за период од 2020. до 2025. године, као прва држава у југоисточној Европи која је усвојила такву стратегију и тек 26. у свету.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је раније да је да се 5. марта бира председавајући за партнерство за вештачку интелигенцију и да је Србија међу фаворитима.
- Ја и даље не верујем да ћемо ми да будемо, као што нисам веровао да ћемо да добијемо ЕXПО. Замислите да Србија буде председавајући за партнерство за вештачку интелигенцију у целом свету, рекао је Вучић.
Баџа каже да ће нова стратегија за развој вештачке интелигенције у Србији бити за период до 2030.
- С обзиром на развој вештачке интелигенције у протеклих годину дана, схватили смо да је стратегију неопходно унапредити и зато смо одлучили да направимо нову, која ће се односити на период до 2030. године. Израда нове стратегије је у току и њено усвајање очекујемо до средине године, истакао је он.
Говорећи о томе шта се стратегијом предвиђа, навео је да је реч о унапређењу деловања у неколико области, а пре свега се жели унапредити развој производа вештачке интелигенције у Србији.
- Желимо да Србија буде један од најконкурентнијих земаља за развој вештачке интелигенције у Европи, што намеравамо да постигнемо тиме што ћемо омогућити да се развије додатна инфраструктуру у смислу дата центара и суперкомпјутера. Такође ћемо омогућити приступ и доступност подацима на којима могу да раде истраживачи и компаније, како бисмо развили производе вештачке интелигенције, истакао је Баџа за Танјуг.
Додао је да ће се додатно улагати у истраживање и развој, у стартап компаније, а као веома битно је навео стварање регулаторног оквира у Србији, који би требало да буде конкурентнији од оних из Европске уније и да омогућава бржи, а опет етички развој вештачке интелигенције.
Према његовим речима, у наредном периоду односно до краја 2026. године, предвиђа се улагање барем 70 милиона евра, а реално је очекивати да ће бити и додатних улагања.
- У куповину нових суперкомпјутера уложићемо око 30 милиона евра чиме ћемо постати лидер у југоисточној Европи, што се тиче могућности да се развија вештачка интелигенција, јер је за њен развој кључна инфраструктура суперкомпјутера која омогућава да се брзо развију софтвери вештачке интелигенције, рекао је он.
Предвиђено је да се око 20 милиона евра уложи у развој стартап компанија и истраживачких пројеката у Србији кроз фондове за науку и за иновациону делатност. Иста сума планирана је и за улагање у куповину софтвера и развој софтвера за јавни сектор. Тиме ће се, према речима саговорника Танјуга, омогућити да вештачка интелигенција буде примењена у областима попут здравства, енергетике и транспорта па ће грађани Србије моћи да осете користи вештачке интелигенције, јер ће сваки од ових сектора бити унапређен, радити ефикасније и грађанима пружати квалитетније услуге.
Овог лета очекује се и један важан догађај у Србији, а тиче се вештачке интелигенције.
Реч је о летњој школи машинског учења, која ће окупити међународне истраживаче и глобалне лидере који ће нашим студентима и научницима преносити знања из области вештачке интелигенције а домаћин скупа биће Институт за вештачку интелигенцију у Новом Саду.
Глобално партнерство за вештачку интелигенцију је настало на иницијативу Емануела Макрона и Џастрина Трудоа 2020. године, уз подршку Г7, и сада броји 29 чланица, међу којима су Француска, Канада, САД, Индија и друге државе већином чланице Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД). Србија је крајем новембра 2022, на састанку Министарског савета Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију у Токију, консензусом изабрана за чланицу. Критеријуми за чланство су напредак развоја вештачке интелигенције и посвећеност одговорном развоју вештачке интелигенције.
БОНУС ВИДЕО: ОВАКВУ ФАБРИКУ ДО САДА НИСМО ИМАЛИ: Погледајте како раде роботи у постројењу"БАС Боyсен Абгассyсте"
Препоручујемо
УКИНУТА ОПЦИЈА НА АПЛИКАЦИЈИ ГЕМИНИ: Гугл избацио могућност генерисања слика људи
22. 02. 2024. у 23:33
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)