ПАТИМО ЗА МАРТИНОМ(4) , ХОЋЕМО ДА НАМ ЈЕ ВРАТЕ: Хранитељка из Бачке Тополе тражи ревизију поступка усвајања девојчице у Суботицу

Ј. ЛЕМАЈИЋ

02. 03. 2024. у 20:00

ИАКО четворогодишња Мартина већ више од пет месеци има родитеље и нови дом у Суботици, њени некадашњи хранитељи, породица Озорак из Бачке Тополе, не одустају од намере да је врате под свој кров.

ПАТИМО ЗА МАРТИНОМ(4) , ХОЋЕМО ДА НАМ ЈЕ ВРАТЕ: Хранитељка из Бачке Тополе тражи ревизију поступка усвајања девојчице у Суботицу

Фото: Ј. Лемајић

Они су затражили ревизију поступка усвојења, јер је у овој малој бачкој општини готово истовремено једно дете усвојено са већом разликом у годинама.

Наиме, један од критеријума због којих су Ерика Озорак (55) и њен супруг одбијени у намери да усвоје Мартину, која је од првих дана рођења код њих, јесте то што старосна граница између њих и детета прелази максималних 45 година. Међутим, породица је сад сазнала да је Центар за социјални рад у Бачкој Тополи направио преседан и другом пару дозволио усвајање детета, иако је такође спорна старосна граница. Због тога су затражили ревизију предмета.

- Немамо ништа против те породице, али желимо да и ми имамо иста права и да нам се дозволи да усвојимо Мартину која је код нас од свог деветог дана. Сви јако патимо за њом - изјавила је Ерика.

У надлежном центру за социјални рад, потврђено нам је да никакав званичан захтев није упућен.

- Сваки поступак усвојења је посебан, тако и ова два случаја, у којима је максимално испоштована законска процедура - каже Јасмина Зимоњић, директорка Центра за социјални рад.

Поступак

Мала Мартина је 18. октобра измештена из хранитељске породице у породицу усвојитеља. После периода прилагођавања од три месеца и праћења детета, решењем ресорног Министарства они су и званично постали њени родитељи.

То потврђује и надлежно Министарство за бригу о породици, које такође каже да у сваком случају центар за социјални рад, одлучује да ли је усвојење у најбољем интересу детета.

- То се односи и на ситуације када је разлика у годинама изнад законом дозвољене. Закон дозвољава таква усвојења, али њихова примена је изузетна - истичу у Министарству за бригу о породици. - Центар за социјални рад у Бачкој Тополи је, у складу са законом, засновао усвојење детета од стране усвојитеља који прелазе законом дозвољену разлику у годинама за усвојење у односу на дете које су усвојили. Међутим, личне карактеристике усвојеног детета (превасходно године живота), његова породична ситуација, карактеристике усвојитеља и разлози за усвојење се значајно разликују од околности случаја детета за које је Ерика Озорак показала интересовање за усвојење.

Правно гледано, ревизија предмета је ванредно средство које се користи у парничном поступку против правоснажне судске одлуке. Значи, треба да постоји првостепена одлука на коју је уложена жалба и другостепена којом се жалба одбија, тек тада може да дође до ревизије о којој одлучује Врховни суд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!