МЕМОРИЈАЛ САМО НА МЕСТУ МАСАКРА: Родитељи ђака "Рибникара" нису задовољни одлуком да се већи део зграде изузме из употребе
РОДИТЕЉИ ђака ОШ "Владислав Рибникар" подржали су одлуку Владе Србије о изградњи Меморијалног центра на месту где је убијено деветоро ђака и школски чувар. Противе се, међутим, изузимању из употребе парцеле број 5053 СО Врачар, у Улици краља Милутина 10, по одлуци Владе, "до доношења урбанистичког, архитектонског и грађевинског решења за Меморијални центар и уређење нове амбијенталне целине".
Родитељи упозоравају да се тиме затвара више од половине некадашње школе, са пратећим садржајима, и да би то могло да "доведе до урушавања и затварања школе". Кажу да њихова деца, ђаци "Рибникара" сада наставу похађају у веома скученим условима због чега желе да се испишу из ове школе. Зато је Савет родитеља од Владе затражио да се одлука о изузимању парцеле у целости стави ван снаге и да се до доношења решења за меморијални центар, тај део школе користи за наставу, а да се затвори само део у којем се догодио масакр.
Директор "Рибникара" Љубомир Пјевовић, међутим, тврди да школа ради нормално у простору у који су смештени ђаци у септембру прошле године, да је у њој одржано и такмичење из француског језика на које су дошли и ђаци из других школа, и да нема бојазни од затварања.
Иначе, део који је после масакра у мају прошле године затворен за наставу чини око 60 одсто простора ОШ "Владислав Рибникар", са улазом из Краља Милутина. Сва одељења, укупно око 1.000 ђака, од септембра су смештена у мањи део школе са улазом из Светозара Марковића, а то је зграда у коју су раније ишли ученици од првог до четвртог разреда.
Владина Радна група
РАДНА групе, коју је формирала Влада Србије имаће 12 чланова, објављено је у Службеном гласнику. У Радној групи по једног представника имаће министарства просвете, културе и јавних улагања, затим Град Београд, градска општина Врачар. Члан је и директор ОШ "Владислав Рибникар", затим два представника породица убијених. Чланови су и Александра Иванковић, представница Victim Support Europe, проф. др Сања Ћопић, представник Виктимолошког друштва Србије, др Славица Шевкушић, виши научни сарадник, представник Института за педагошка истраживања, Огњен Божовић, адвокат из Београда.
Да је то створило велике проблеме у настави, каже нам Игор Ђорђевић, председник Савета родитеља.
- Деца и наставници раде у отежаним условима због чега се деца исписују, а уколико се се испише 20 или 30 одсто ђака, то значи да ће исто толико наставника остати без посла - каже Ђорђевић.
Он појашњава о којим проблемима је реч:
- У делу школе који је затворен налазе се кабинети хемије, физике, географије... којима ни деца ни наставнци немају приступ. У затвореном делу остало је и двориште, а од три селе за физичко остала је једна, јер једна се налази у делу зграде који је затворен, а једну користи Трећа гимназија. Тако сада у истој сали физичко раде другаци и осмаци. Педагог, психолог и директор седе у једној просторији, а рачуноводство је смештено у просторији у којој су биле метле и четке.
Ђорђевић каже да како је неведено да ће то трајати док радна група не реши како меморијални центар треба да изгледа, али и упозорава "да до тада могу да прођу године чак и деценија". Савет је затражио да Влада, односно Министарство просвете, у најкраћем року, од 48 сати, представе школи, наставницима, запосленима, ђачком парламенту и родитељима, план за обезбеђивање одговарајућих услова за несметано одвијање наставе, који би затим Влада потврдила формалном Одлуком уз писане гаранције, чиме би тај план постао обавезујући за све.
Избор породица
ПОРОДИЦЕ убијених изабрале су и Мултидисциплинарни тим, који ће, такође, бити укључен у планове око Меморијала. Њега чине: Александар Бауцал, проф. Филозофског факултета, др Олга Манојловић Пинтар са Института за новију историју Србије, Јасмина Николић, директорка Виктимолошког друштва, Јасминка Петровић, књижевница за децу и младе, проф. др Дубравка Стојановић, професорка Филозофског факултета, и Братислав Тошковић, архитекта.
Родитељи наводе да су и они и њихова деца узнемирена неизвесношћу судбине школе и услова за образовање и питају се шта ће бити са рањеном, преживелом, трауматизованом, живом децом који су, такође жртве малолетног масовног убице и да ли она имају право на живот и на услове школовања какве имају остала деца у Србији, као и на право на излечење од трауме.
Такође, Савет родитеља као проблем истиче и то што у састав радне групе за израду меморијала није ушао нико од родитеља из школе, нити од стручњака који су месецима радили са децом, па траже да се у рад укључе и стручњаци који и даље активно помажу родитељима и деци у исцељењу од траума.
Од Владе је затражено и да потврди своју ранију одлуку о томе да ће целокупан наставни кадар у "Рибникару" остати у радном односу без обзира на број ученика у наредним школским годинама.
БОНУС ВИДЕО - ПОДКАСТ "НИЈЕ САМО НАСЛОВ" - Немања Старовић: Америчко друштво је подвојено више него икада пре
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета
БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.
19. 12. 2024. у 09:50
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (0)