СВА СВЕДОЧАНСТВА У ЈЕДНУ АРХИВУ: На подручју бивше Југославије страдало 50.000 Срба, потраге за несталима стоје, нема ексхумација

В. Црњански Спасојевић

15. 03. 2024. у 07:00

ДЕНИС Бојић, директор Фондације "Визуелни архив српског страдања" из Бањалуке потписао је меморандум о сарадњи са представницима удружења породица несталих и киднапованих на простору КиМ и Хрватске.

СВА СВЕДОЧАНСТВА У ЈЕДНУ АРХИВУ: На подручју бивше Југославије страдало 50.000 Срба, потраге за несталима стоје, нема ексхумација

Медија центар

Према Бојићевим речима, више од 50.000 Срба нестало је или страдало на тлу бивше Југославије, укључујући цивиле, припаднике војних формација, полиције... Највише на подручју РС.

На скупу посвећеном 24-годишњици од оснивања Удружења породица киднапованих и несталих на КиМ, поновљено је да потраге за несталима стоје, да нема откривања нових гробних места, нема ексхумација из познатих гробница, нити идентификација. Према речима Мирјане Миодраг-Божин, председнице Координације српских удружења породица несталих, погинулих и убијених, 33 године од првих нестанака, тражи се још око 9.750 особа, од којих 3.700 српске националности.

- У мртвачницама има још око 4.000 неидентификованих посмртних остатака - каже Божин. - У БиХ их је око 2.700, у Приштини 350 до 400, у Хрватској око 900. На основу погрешних идентификација сахрањено је око 4.000 људи на простору бивше Југославије. Многе породице остале су ускраћене за истину о својим ближњима.

Сва сведочанства из прве руке о убијеним и несталим Србима биће снимљена и похрањена у "Визуелни архив српског страдања".

-- Циљ је да се обједине сви подаци у јединствену базу, по угледу на Фондацију Шоа, која је сакупила више од 55.000 сведочанстава о страдању јеврејског народа. Само на територији РС у овом тренутку живи око 20.000 чланова породица погинулих и несталих. Осим њихових, у бази ће се наћи и сведочења оних чији су најближи страдали у Словенији, Хрватској, на КиМ, у НАТО бомбардовању. Идеја је да на територији Србије и РС формирамо више филмских центара, у којима ћемо снимати изјаве. Ако то не учинимо, не можемо очекивати да ће наша деца и унуци знати шта се дешавало - каже Денис Бојић.

Фото: В. Митрић

Ексхумација у Санском Мосту

Жељко Бркић, државни секретар МУП Србије, открио је да је МУП прошле године, поступајући по захтевима јавних тужилаштва за прикупљање обавештења, поднео 16 кривичних пријава и још 13 извештаја као допуну, везаних за догађаје и судбине несталих. Истакао је и да МУП не поступа селективно и нема сегрегације по националној или верској припадности.

- Још 18 наших припадника води се као нестало, а једног од њих лично сам познавао - казао је Бркић. - Десет тела је идентификовано и предато породицама. Оне нису саме и никада неће бити. Основали смо Фонд за солидарну помоћ и прошле године исплатили 52 милиона породицама погинулих и тешко рањених. У МУП је направљен и Меморијални зид са именима колега страдалих између 1990. и 1999.

Верица Томановић из Удружења породица несталих и киднапованих на КиМ подсетила је да је око 250.000 Срба протерано са Космета и поред присуства 50.000 војника КФОР, плус још око 4.000 у мартовском погрому 2004, али и на стравичне злочине над цивилима у Клечкој, Белаћевцу, Дојници, Дечанима, Пећи, Приштини... За њих нико није одговарао, архиве међународних мисија су затворене, ни КФОР, ни ЕУЛЕКС нису истраживали отмице, илегална места притвора, убиства...

БЛОКАДА

И Игор Поповић из Канцеларије за КиМ потврдио је да, упркос бриселском договору да се отворе архиве свих страна, и упркос томе што је Србија учинила доступним архиве и Војске и полиције, Приштина не дозвољава да се отвори документација бригада тзв. ОВК: - С друге стране имамо бојкот, а Вељко Одаловић, председник српске Комисије за нестале, третира се безмало као ратни злочинац.

- Од државе очекујемо да коначно донесе Закон о несталима и статусно изједначи цивилне жртве и пале борце, укључујући репарацију - казала је Верица Томановић.

Да већ три године, од кад се проблем несталих нашао у бриселском дијалогу, нема никаквих помака у проналажењу гробница, ексхумацијама и идентификацијама, потврдила је др Љиљана Крстић из Комисије за нестала лица Владе. Последња седница Радне групе, коју чине обе стране, одржана је 2021. Пре тога, захваљујући раду те групе, од 2004. расветљена је судбина 1.800 људи. Још 1.615 Албанаца, Срба и других неалбанаца води се као нестало. Радна група је сачинила и заједничку листу несталих, по абецедном реду. А онда је Приштина процес политизовала и он је стао.

- Прошле године су преузети остаци само једне особе, која је сахрањена у Грачаници. Била је и само једна провера локације, код Подујева, а отворен је и само један нови захтев за тражење несталог. Верујемо да у приштинској мртвачници леже посмртни остаци 70 - 80 људи српске националности и упорно чекамо да позову наше стручњаке на идентификацију. Правили смо уступке Приштини само да би се процес одблокирао, али узалуд - каже Љиљана Крстић.

БОНУС ВИДЕО - ДР Новости: Када треба почети са anti-age рутином

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!