ЋУТАЊЕМ ПОДРЖАВАЈУ ГРУХОЊИЋЕВ РАСИЗАМ: Новосадски студенти шаљу допуњен захтев Етичкој комисији да осуди говор мржње професора

З. ГРУМИЋ

04. 04. 2024. у 07:51 >> 09:56

СТУДЕНТИ Универзитета у Новом Саду послаће данас допуну захтева Етичкој комисији у коме траже да се ово тело одреди према изјавама професора Динка Грухињића, које су, како су оценили, пример говора мржње.

ЋУТАЊЕМ ПОДРЖАВАЈУ ГРУХОЊИЋЕВ РАСИЗАМ: Новосадски студенти шаљу допуњен захтев Етичкој комисији да осуди говор мржње професора

Foto: Medija centar Beograd

Тиме ће академци, иако им није јасно на које је недостатке захтева комисија заправо мислила када је после одуговлачења да се састане, у уторак одлучила да не разматра захтев Студенског парламента управо због формалних недостатака, употпунити оно што су јасно тражили.

Одлука комисије - да нема одлуке, многима је заличила само на тражење изговора њених чланова да се не одреде према Грухоњићевим изјавама, међу којима је и она да је поносан што носи име усташког злочинца Динка Шакића, Дамјан Вакањац, студент проректор, потврђује да је студентски захтев био прецизно дефинисан.

- Није нам познато на које се тачно недостатке у нашем захтеву мисли, али ми ћемо још једном прецизно навести о које се све законске и универзитетске прописе огрешио Грухоњић износећи шовинистиче и антисрпске ставове и Етичкој комисији ћемо послати допуњен захтев - каже овај студент проректор новосадског универзитета.

Вакањац истиче да студенти сматрају да су наводи Етичке комсије да захтев има недостатак само изговор да се не изјасне о Грухоњићевим изјавама, и да му на овај начин пружају подршку. А Студентски парламент је тражио да Грухоњића најстроже санкционишу отказом због говора мржње. И док новосадски студенти бију процедуралне битке, академска јавност се, после сазнања да је Грухоњић, професор журналистике са два научна рада и нулом цитираности, пита како је он као неко са готово непостојећим научним опусом изабаран за ванредног професора Филозофског факултета.

Професор др Дејан Мадић, ректор Универзитета у Новом Саду, рекао нам је јуче да Грухоњићев избор, у октобру 2021. није протекао без оспоравања научних квалитета. Седници универзитетског Сената на којој је Грухоњић биран у звање ванредног професора председавао је управо проф. Мадић, у то време новоизабрани ректор. Тај највиши стручни орган УНС, који има укупно 23 члана, доделио је Грухоњићу професорско звање одлуком већине присутних уз четири гласа против.

Током расправе која је претходила избору у звање један од професора покушао је да прочита један текст у којем су били и неки од спорних Грухоњићевих цитата, који су ових дана изазвали буру у јавности, протест студената и блокаду факултета, која је "привремено обустављена због испитног рока".

Сели, па писали и Блинкену

Међународно удружење научника, међу којима су и нобеловци, упутило је отворено писмо председнику Александру Вучићу са захтевом да јасно саопшти да не подржава изјаве којима се угрожава живот и лажни докази против професора Филозофског факултета Динка Грухоњића, саопштило је Независно друштво новинара Војводине. Писмо је, наводе, упућено и америчком државном секретару Ентонију Блинкену. Вероватно су заборавили да се председник Вучић у петак изјаснио о овом "случају". Он је рекао да ће штитити право Динка Грухоњића да другачије мисли, и да његов физички интегритет не сме бити угрожен, и додао "да лично све најгоре мисли" о Грухоњићевим изјавама.

- Као председавајући Сенатом, нисам могао да прихватим и признам тај материјал, који је тада био непроверен и ништа од тога што је наводио један од професора није било део званичне документације, коју је имала комисија за избор у звање. То значи да се на седници Сената валоризује само она документација која је предата комисији и која нам је прослеђена са матичног Филозофског факултета - каже за "Новости" ректор Мадић.

Грухоњић је изабран већином гласова, а четворо професора је гласало против. Претходно је, у складу са процедуром, он добио зелено светло на седници Изборног већа Филозофског факултета, тела којем председава деканица Филозофског факултета Ивана Живанчевић Секеруш. Грухоњић, који је био и дугогодишњи новинар Бете и некадашњи председник Независног друштва новинара Војводине, на Одсеку за медијске студије Филозофског факултета ради од 2005. године. Он је на том факултету магистрирао 2010, а докторску дисертацију одбранио је на Факултету политичких наука у Београду 2016. године.

У Грухињићевим шовинистичким изјавама које даје као професор факултета и подршци коју добија од неких колега, многи, међу којима и угледни интелектуалци, виде дубоку кризу универзитета. Тако професор филозофског факултета у Београду Милош Ковић каже да је овде кључно питање да ли су изјаве какве даје Грухоњић достојне српског универзитета.

- Очигледно је да на Универзитету постоји толеранција на антисрпске и расистичке поруке против српског народа који је у 20. веку претрпео три геноцида. Суштинска тема овде је криза универзитета, то је озбиљно национално питање - каже Ковић.

БОНУС ВИДЕО: ОПОЗИЦИЈА ПРИЗНАЛА - У име мира уздамо се у нашег председника Александра Вучића

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (2)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“