МЛАДИ НЕ ОДУСТАЈУ ОД РОДИТЕЉСТВА: Руско-српски научни семинар о „Животном свету студената“ и омладинској политици (ФОТО)
Универзитети из Јекатеринбургу (Русија), Београда и Бањалуке учесници су руско- српског научног семинара о „Животном свету студената и младих: друштвеним идејама, стратегији и ресурсима омладинске политике''.

Фото: Приватна архива
Организатор је била Висока школа за јавну управу и предузетништво Уралског федералног универзитета у Јекатеринбургу, а учесници Центар за руске студије на Факултету политичких наука у Београду и Факултета политичких наука у Бањој Луци.
Био је то део десете међународне научно-практичне конференције „Стратегије развоја друштвених заједница, институција и територија'' - Регионалне заједнице под санкцијама: прогнозе и прозори могућности“. Семинар су водили директор Центра за руске студије Универзитета у Београду проф. др Синиша Атлагић и директор Високе школе за јавну управу и предузетништво Уралског федералног универзитета проф. др Алексеј Кљујев.
Иако млађе генерације имају критички однос према репродуктивном развоју, неки сматрају да их треба заштитити од погрешних примедби које им се упућују.
- Последњих деценија је постојао глобални феномен, да касније рођају децу, али постоје и позитивне промене у демографском понашању младих, на пример, смањење раних трудноћа, квалитативна промена у односу на рађање и абортус и оријентација ка традиционалним вредностима. Потцењује се чињеница да је млада генерација 1990-их ушла у активно рађање. Одлука о одлагању рођења детета није равна одустајању од родитељства. Недавна истраживања су показала да расте престиж родитељског рада и мења се однос према породицама са више деце - навео је Јуриј Рудофович, доктор филозофских наука.

Фото: Приватна архива
У свом излагању „Алтернативни модели пружања помоћи младима у ризику“ Андреа Ракановић Радоњић, професор на Катедри за социјални рад Факултета политичких наука у Бањој Луци, истакла је да је трећина младих у Српској незапослена и да више од 60 одсто улази у категорију дугорочно незапослених, јер су на евиденцији дуже од годину дана.
- Не посвећује се довољно пажње одређеним категоријама младих који су у ризику, а то су они без (адекватног) родитељског старања, са сметњама у развоју, они који живе у породицама са поремећеним приликама, жртве насиља и трговине људима, млади са друштвено неприхватљивим понашањем и они који су изложени социјално ризичним
понашањима. Зато је важна циљана подршка овим ризичним групама, укључујући и као веома важно, смањење миграционог расположења међу српском омладином – изложила је Андреа Ракановић Радоњић.

Фото: Приватна архива
Магистар Никола Перишић, истраживач Института за политичке студије из Београда, навео је да је један од приоритета Стратегије омладинске политике у Републици Србији до 2030. године унапређење учешћа младих у политичком процесу. Иако социолошке студије које је представио, показују низак ниво поверења у политичаре и политички систем, он сматра да проблем може да се реши мерама као што су: увођење политичке писмености у средњошколске образовне програме, повећање квоте за посланичка места за грађане млађе од 30 година и снижавање старосне границе за остваривање пасивних политичких права.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)