СИЛОМ КРСТА ПРИКОВАО СВЕ ЗМИЈЕ ЗА ЗЕМЉУ: Данас славимо Светог Артемона Лаодикијског, изговорите ове речи за спасење душе
СПЦ и православни верници данас обележавају Светог свештеномученика Артемона Лаодикијског.
Фото: Схуттерстоцк
Он је био свештеник у Лаодикији за време цара Диоклецијана.
Пред судијом мучитељем овако је за себе рекао: "Именујем се Артемон, роб Христа Бога мојега; 16 година бех чтец и читах књиге у цркви Бога мојега; 28 година бех ђакон и читах свештено Јеванђеље; 33 године напуних као презвитер учећи људе и настављајући их на пут спасења с помоћу Христовом".
Судија га уведе у храм Ескулапов где жречеви нарочито неговаху велике змије, посвећене томе "богу". Сви држаху да ће змије угристи Артемона. Но, он се прекрсти и силом крста прикова све змије за земљу тако да се не могаху маћи. Потом их изведе све у двориште, духну на њих и све их на мах умртви.
Сви беху у великом ужасу. А главни жрец тога храма, Виталије, видећи ово чудо, паде на колена пред Артемоном и повика: "Велики је Бог хришћански!" И крсти га мученик са још неким пријатељима његовим.
Но, злобни судија оста упоран у злоби и мучаше старца Артемона разним мукама. Једном га хтеде бацити у врелу смолу, но сам се с коња врже у њу и изгоре. Беху виђена два орла који падоше на њ' дигоше га с коња и вргоше у смолу. Свети Артемон оста слободан за извесно време и хођаше, праћен увек са два своја омиљена јелена, и учаше народ. Но, поново би ухваћен и посечен 303. год. И пресели му се душа у Царство Христа Бога, нашега, коме је Артемон свети верно служио.
Тропар (глас 4):
Био си наследник Апостола престолом и заједничар духом, богонадахнуто дело си нашао у виђењу духовног узрастања: Због тога си уздизао реч истине и ради вере си до крви пострадао, свештеномучениче Артемоне: "Моли Христа Бога да спасе душе наше".
БОНУС ВИДЕО
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
УЗ БЛАГОСЛОВ ВЛАДИКЕ ТЕОДОСИЈА: Пећанци покренули обнову српског гробља у Пећи (ФОТО)
14. 04. 2024. у 10:16
ШТА КАЖЕ ЦРКВА: Колико дуго треба носити црнину након смрти блиске особе?
03. 04. 2024. у 16:23
ОБНОВЉЕНА ФАСАДЕ ХРАМА СВЕТОГ ЂОРЂА НА СМЕДЕРЕВСКОМ ТРГУ: Завршена реконструкција
28. 03. 2024. у 12:07
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)
ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.
08. 07. 2026. у 17:19
Коментари (0)