ПОВЕЋАН БРОЈ КРПЕЉА: Како да се заштитите током боравка у природи
ЗБОГ предстојећих првомајских и ускршњих празника очекује се дужи боравак у природи, где је повећан број крпеља, које грађани не треба сами да уклањају ако примете ујед, већ да се јаве у најближу здравствену установу, рекла је данас докторка Милена Турубатовић из Дома здравља Савски венац.

Фото: З.Ј.М.
Турубатовић је упозорила да по повратку из природе обавезно треба урадити самопреглед тела и да крпељи највише воле топла и скривена места, превоје врата, пазуха, косе, колена и лактова.
- Битно је да у наредних месец дана пратимо место уједа зато што први симптоми не морају да се појаве одмах, а то црвенило које се обично прво јавља може и у наредних месец дана - рекла је она.
Она је саветовала облачење светле одеће, дубоких патика, дугих чарапа, да имају што мање простора да могу да дођу у додир с телом.
- Обавезно је када се вратимо из природе да урадимо самопреглед свој тела. Крпељи највише воле топла и скривена места, у смислу превоја врата, пазуха, косе, колена, лактова. Битно је да у наредних месец дана пратимо то место уједа зато што први симптоми не морају да се појаве одмах, а то црвенило које се обично прво јавља може и у наредних месец дана - рекла је Турубатовић.
Турубатовић упозорава да и у случају да се не појави црвенило постоји могућност да дође до појаве високе температуре, малаксалости, болова у зглобовима или неког неуролошког проблема и наглашава да се у том случају треба јавити лекару.
- Крпеља не треба сами да га скидамо. Не треба га натапати ни алкохолом, ни бензионом, ацетоном или гасом. Све оно што се можда пре много година сматрало да треба сада никако немојте радити. Не дирајте га и не натапајте, већ се јавите најближем Дому здравља да би га медицинско особље правилно скинуло. Код лошег и нестручног скидања крпеља већа је могућност заражавања - рекла је Турубатовић.
Она је појаснила да постоји могуће анализе крпеља, како би се испитало да ли је заражен.
- Неке лабараторије раде анализу. Када се скине крпељ стави се у физиолошки раствор или у обичну воду и однесе се на анализу да би се видело да ли уопште има заражену бактерију која изазива лајмску болест - додала је Турубатовић.
Додала је да последњих година постоји пораст заражених крпеља, а да је пре десетак година проценат заражености био 20 до 30 посто.
- Последњих година истраживања и све анализе које се раде показују да је та зараженост крпеља на подручју Београда и 70 одсто - упозорава Турубатовић.
БОНУС ВИДЕО: ТОРНАДО У АЈОВИ: Погледајте катастрофу
Препоручујемо

УПАЛИО СЕ УВ ИНДЕКС: У целој Србији високо зрачење, ево како да се заштитите
29. 04. 2024. у 09:21

ХОЋЕ ЛИ КИША ПОКВАРИТИ УРАНАК? Детаљна временска прогноза за празнике
29. 04. 2024. у 08:59

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)