ВАЖНИ РАЗГОВОРИ И ПОТПИСИВАЊЕ БРОЈНИХ СПОРАЗУМА О САРАДЊИ: Одржан Први форум културне размене Кине и Србије

Дејана Калинић
Дејана Калинић

29. 04. 2024. у 17:18

НА ИНСТИТУТУ за појас и пут у Београду одржан је Први форум културне размене Кине и Србије у организацији Престоничког педагошког универзитета, Института глобалне и регионалне студије и Института за појас и пут. Конференцију је у својству ментора подржала Канцеларија за информисање Државног савета Народне Републике Кине.

ВАЖНИ РАЗГОВОРИ И ПОТПИСИВАЊЕ БРОЈНИХ СПОРАЗУМА О САРАДЊИ: Одржан Први форум културне размене Кине и Србије

Фото: Новости

У инспиративној и дубокој академској расправи учествовали су представници институција организатора, али и директор Института за азијске студије са Факултета политичких наука проф. др Драгана Митровић, Миљко Живоиновић, син прослављеног српског глумца, изузетно познатог у НР Кини, Бате Живојиновића. Скуп је отворио саветник за културу у Амбасади Народне Републике Кине у Србији Танг Дашенг, након кога се присутнима обратио и помоћник генералног секретара Владе Републике Србије задужен за међународну развојну сарадњу, Данијел Николић. У току Форума потписан је споразум о сарадњи између Универзитета у Новом Саду кога је представљао проф. др Никола Јорговановић, проректор и Престоничког педагошког универзитета кога је представљао потпредседник Ма Лигенг који је изјавио да се пријатељство Србије и Кине оваквим догађајима јача и институционализује.

Директор Института за појас и пут, проф. др Бојан Лалић је са директором Института за глобалне и регионалне студије Лианг Џанјуном потписао споразум о сарадњи, наводећи да је се сарадња са Кином, али и са другим земљама обухваћеним Иницијативом појас и пут одвија великом брзином и то у амбијенту креирања заједничке визије будућности.   

Допринос дискусији дао је Данијел Николић подсећајући на велики број сусрета на највишем нивоу председника држава и влада Републике Србије и Народне Републике Кине у последњој деценији, што указује на изразито просперитетне односе две земље.

Изузетно плодна дискусија вођена је око тема културног наслеђа Кинеске цивилизације, као најстарије континуалне цивилизације и елемената наслеђа римског царства на просторима Србије. Такође, током Форума учесници су дали осврт на Иницијативу појас и пут која сада улази у другу деценију, као и на будућу посету председника Си Ђинпинга Републици Србији.

Заједнички закључак Форума је да културно наслеђе, као и културна размена зближавају народе и представљају основу за сваки други облик сарадње, привредни, академски и коначно политички.

Веома је значајан моменат у коме се Форум одржава с обзиром на превирања у светској политичкој арени, а посебно у контексту ситуације у којој се налази Република Србија у Уједињеним нацијама и мултилатералним односима истока и запада.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО Захарова упутила мистериозну поруку Западу

"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".

01. 11. 2025. у 19:52

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

НИЈЕ ЗАСЛУЖИЛА ДА ЈОЈ СЕ ОВО ДЕСИ: Милша кроз сузе о Мири Бањац и њеној трагедији - једну реченицу колегинице памтиће заувек

"НИЈЕ ЗАСЛУЖИЛА ДА ЈОЈ СЕ ОВО ДЕСИ": Милша кроз сузе о Мири Бањац и њеној трагедији - једну реченицу колегинице памтиће заувек

ГЛУМИЦА Милица Милша не крије да су она и њен супруг, Жарко Јокановић, учинили све да Миру Бањац врате на сцену после велике породичне трагедије која ју је задесила.

02. 11. 2025. у 10:23

Коментари (0)

УЗ ОВАЈ КРЕДИТНИ КАЛКУЛАТОР ЛАКО ИЗРАЧУНАЈТЕ РАТУ КРЕДИТА И УКУПАН ИЗНОС ЗА ОТПЛАТУ