ПАКАО НЕЖИДЕРА ПРОШЛИ МИЛУТИН МИЛАНКОВИћ, СИМА ПАНДУРОВИЋ, ЈЕЛИСАВЕТА НАЧИЋ: Одбор Владе положио венце на месту логора из Првог рата

В.Ц.С.

08. 05. 2024. у 15:33

У ОКВИРУ обележавања 79 година од ослобођења логора Маутхаузен, државна делегација Одбора Владе за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, по први пут одала је пошту и положила венце на споменик страдалима у бившем логору у месту Нежидер, у непосредној близини Беча.

ПАКАО НЕЖИДЕРА ПРОШЛИ МИЛУТИН МИЛАНКОВИћ, СИМА ПАНДУРОВИЋ, ЈЕЛИСАВЕТА НАЧИЋ: Одбор Владе положио венце на месту логора из Првог рата

Министарство за рад

Залагањем Амбасаде Србије у Аустрији откривен је и уређен споменик посвећен интернирцима умрлим између 1914. и 1918. године, у логору где су владали зверски услови. Кроз овај логор прошло је 14.500 српских и црногорских житеља, умрло је њих 9.700, а спасило се 4.800.

Крајем лета 1914. године основан је логор Нежидер који је за циљ имао масовно уништење Срба. Управо овде је био заточен велики део српске интелектуалне елите, између осталих песник Сима Пандуровић, научник Милутин Миланковић (одведен 21.10.1914), новинар Крста Цицварић, сликар Марко Мурат, архитекта Јован Илкић, Јелисавета Начић - прва жена архитекта у Србији, госпођа Бинички са двоје деце, др Милорад Недељковић... Овде Нежидерсу били новинари, књижевници, песници, глумци, професори, учитељи, народни посланици, адвокати, судије, лекари итд. Апсолутно сви из интелектуалне елите су искусили нежидерско гротло пакла.

Добијали су и носили ознаку W. Према наводима Арчибалда Рајса, у Нежидеру је било 160 свештеника. Барака у којој су они боравили звала се "поповска барака". Логор Нежидер је престао са радом 31. октобра 1918.

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања обновило је 2008. године спомен-плочу страдалима, њих 174 са подручја бивше Југославије, у нацистичком логору смрти у граду Мелк, подлогору Маутхаузена, где су довожени и спаљивани у крематоријуму.

Велики број Југословена, већина са подручја Србије, одведен је између 1941. и 1945. у Маутхаузен, да би после селекције на оне које би требало одмах ликвидирати и оне који могу да послуже као радници, махом у подземним фабрикама наоружања и војне опреме, били упућивани у подлогоре, попут Мелка. Нехумани услови живота, физичко и психичко насиље, ускраћивање хране и други облици злостављања - били су основна карактеристика боравка заточеника у том логору.

Државним церемонијама у Републици Аустрији присуствовали су представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства одбране и Војске Србије, представници Амбасаде Србије, кадети Војне академије из Београда, представници и студенти Криминалистичко-полицијског универзитета, представници Удружења логораша Маутхаузен и других борачких удружења и удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и српске дијаспоре који живе у Аустрији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ОПТИЧКА ВАРКА: Душан Влаховић се офарбао пред меч одлуке (ФОТО)