У МАРШУ ЗА ПОГИНУЛЕ ДЕДУШКЕ: Овако је изгледала централна државна церемонија у Београду на Гробљу ослободилаца
ПОЛАГАЊЕМ венаца на Споменик ослободиоцима Београда, у оквиру централне државне церемоније, обележено је 79 година од победе над фашизмом у Другом светском рату. Догађај је почео окупљањем грађана код Вуковог споменика, где је руске и српске песме певао хор гимназије "Јован Јовановић Змај", а наставио се шетњом "Бесмртног пука" до Гробља ослободилаца Београда.
У колони је било много потомака црвеноармејаца, али и југословенских партизана, који су носили заставе, цвеће и црно-беле фотографије својих предака са њиховим именима.
Најмлађи учесник био је шестогодишњи Стеван из Београда, који је чврсто стезао слику прадеде Валерија Кумаркова. Прадеда се борио на совјетском фронту и преживео рат. Стеванов тата каже да су овде јер "не воле мењање историје".
Међу присутнима била је и Александра Жарић, ћерка последњег команданта легендарне Прве пролетерске бригаде Јагоша Жарића, под чијим вођством је ослобађан Београд.
- После осамдесет година схватили смо да фашизам није истребљен, да се поново буди и да морамо да наставимо борбу коју су наши очеви и дедови започели. Дошла сам на обележавање дана победе да одам пошту борцима - ослободиоцима Београда - рекла је Александра.
Рускиња Љиља Видојевић, удата за Београђанина, дошла је на скуп са сликом деде по мајци Минкина Георгија Захаровича. На руском нам је објаснила да је деда био у јединицама Црвене армије које су јуришале на Берлин:
- На 20 километара од Берлина тешко је рањен, 14. марта 1945. Провео је неко време у болници, а кад се опоравио, вратио се кући. Био је јако тужан што није ушао у Берлин са друговима. Из битака је изашао потпуно глув, до краја живота је храмао, али је доживео дубоку старост, умро је у деведесет петој години. Данас сам овде јер се на овом месту спаја сећање на херојство наших породица које живе и у Москви и у Србији.
Московљанка Јелена Оцокољић, која од 2017. живи у Србији, каже да је Ломовцев Иван Ефимович, њен дедушка, погинуо 1943. године под Вороњежом. За њу је прослава Дана победе над фашизмом традиција, понос, не може да замисли да овај дан не обележи.
Бранислав Беговић, економиста у пензији из Београда, дошао је због стричева које је изгубио у Другом светском рату. Од 11 погинулих, понео је слику четворице.
- Бранислав, рођени брат мог оца, погинуо је у борби са дивизијом "Принц Еуген", код Илока, имао је 17 година. Његов брат од стрица Драгутин погинуо је са 22 године у Топличком крају, а осамнаестогодишњи Драгиша у централној Србији. Најмлађи међу стричевима био је Милутин, погинуо је 1943, али о њему не знамо много. Браниславова и Драгишина Четврта српска ударна бригада никада није напуштала Србију и на крају је учествовала у ослобађању Београда, на најтежем делу фронта - авалском. Водили су борбе прса у прса. Одатле су наставили преко Загреба до Цеља, где је бригада расформирана. - прича Бранислав.
На обележавању 9. маја било је и потомака бораца из Великог рата. Једна од њих је Мирјана Чорлија, програмер из Београда, унука Раденка Чутовића:
- Он је био велики ратник у Првом светском рату, прошао је голготу и дочекао васкрс Србије, ослобођење и уједињење.Био је у Краљевој војсци кад је почео априлски рат, капитулација и издаја. Помагао је партизане. Дочекали смо слободу, али ево, аждаја се поново подигла. Опет је време за Светог Ђорђа, да зло савлада!
Колону Бесмртног пука до Гробља ослободиоцима Београда предводили су припадници "Ноћних вукова" на моторима.
Венци и цвеће су у оквиру догађаја, који је организовала руска амбасада, положени и на Споменик црвеноармејцу и на Споменик вечне ватре.
ПОТПРЕДСЕДНИК И МИНИСТРИ ПОЛОЖИЛИ ВЕНЦЕ
ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Србије Александар Вулин положио је венац поводом Дана победе над фашизмом у Другом светском рату на Спомен-комплексу гробља ослободилаца Београда. Положио је цвеће и на Споменик вечна ватра и Споменик Црвеноармејцу, а државној церемонији присуствовали су и положили венце и цвеће и министри Немања Старовић, Никола Селаковић, Ненад Поповић, Милица Ђурђевић Стаменковски, затим амбасадор Руске Федерације Александар Боцан-Харченко, као и представници СУБНОР-а,Министарства одбране и Војске Србије, МУП-а, дипломатског кора и у име Града Београда члан Привременог органа Никола Никодијевић.
Министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски истакла је да српско-руско пријатељство, без обзира на политички контекст, нико не може да угаси и прекине, јер између два народа, како је рекла, постоје нераскидиве везе које трају вековима.
Припадници Гарде Војске Србије извршили су почасну артиљеријску паљбу на Калемегдану.
У оквиру државне церемоније помоћник министра за рад, борачка и социјална питања Сања Лакић положила је венац на Споменик совјетским ветеранима на Авали.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)