СПРЕМАТЕ СЕ ЗА ГРЧКУ - ЕВО ШТА ТРЕБА ДА ЗНАТЕ Детаљан водич: Који пут је краћи, где је гориво најјефтиније и како да уштедите на путарини
ПРВИ српски туристи већ су кренули пут омиљених летњих дестинација, а према речима туристичких радника, и ове године је Грчка “обећана земља” коју је изабрало две трећине путника. Процене су да ће Грчку посетити скоро милион Срба, од којих ће 600.000-700.000 боравити у северном делу земље Хелена.
Најтраженије дестинације су традиционално Халкидики, Лефкада, Тасос, Олимпска регија, али и Закинтос, Скијатос, Крф, Родос, Кос... Једни иду преко туристичких агенција, други у приватном аранжману, а подаци из претходних година показују да 70 одсто туриста у Грчку путује организованим превозом, авионом или аутобусима, а око 30 одсто приватним аутомобилима.
Без обзира на то у коју групу спадате, важно је добро се припремити за пут, па осим избора адекватног смештаја, треба изабрати праве термине, скупити неопходну документацију, а ако идете у приватном аранжману, одабрати и идеалну руту, избећи критичне датуме и делове дана када су највеће гужве на границама, упознати се са алтернативним решењима, информисати се око путарина, цене бензина у земљама кроз које ћете пролазити...
Два пута: Који је краћи и бржи
Ако идете сопственим аутомобилом, постоје два "путића" којима можете да се докопате Грчке (може и преко Албаније, али се изузетно ретко користи) - преко Северне Македоније и преко Бугарске.
При избору људи се углавном одлучују зависно од полазне тачке, односно града одакле крећу на пут, али и саме дестинације у Грчкој. Велика већина бира пут преко Северне Македоније, а изузетак су туристи из источне Србије, односно они који евентуално летују на Тасосу, Аспровалти, Ставросу.
Ако из Београда кренете до Солуна, пут преко Северне Македоније је краћи за нешто више од 40 километара, а слободно може да се тврди и да је квалитетнији јер је све практично ауто-пут, осим једне мале деонице у Грчкој, када се возите широким магистралним путем.
Што се тиче Солуна, јако је важно да знате да се на обилазници изводе радови, тако да ћете овог лета морати кроз сам центар града, а то значи - спремите се за огромне гужве.
Рачуница: Где сипати гориво
Конкретна рачуница каже да од Београда до Солуна, преко Северне Македоније, има 630 километара, а преко Бугарске 671 километар. Ипак, колико ћете за тих 40-ак километара уштедети на бензину, толико ће вас више коштати путарине. Наиме, преко Македоније је потребно издвојити 51 евро у оба правца, а преко Бугарске 46.
Највећа уштеда, међутим, може да се оствари зависно од тога где ћете точити гориво, а најјефтинија варијанта, посебно ако возите дизелаша је - Северна Македонија (мало скупља је Бугарска). Наиме, пун резервоар од просечних 50 литара тамо ће вас коштати 60 евра, а у Грчкој ако имате бензинца скоро 100 евра!
Окрени-обрни, најбоља варијанта је и у одласку и у повратку до врха напунити резервоар у Северној Македонији или Бугарској, а само допуњавати у Србији и посебно у Грчкој.
Преко Северне Македоније
Рута преко Северне Македоније је реално бржа и боља, нарочито последњих година након што су завршени ауто-путеви како на нашој, тако и на македонској страни. Вожња је сада знатно бржа, али и знатно сигурнија. У Македонију се улази на граничном прелазу Табановце (алтернатива Прохор Пчињски), а онда вас пут води поред Скопља и Велеса ка Ђевђелији и Евзонију, мада имате и резервну варијанту на Дојрану коју претежно користе они који иду на Тасос или који желе да избегну гужву на Евзонију.
Путарина од Београда до Прешева, у једном правцу, износи 1.720 динара. Цена кроз Северну Македонију се није мењала, плаћа се на пет наплатних рампи и цене су од 1,5 до 2 евра. Свеукупно то је 8,5 евра у једном, односно 17 евра у оба правца. Путарина може да се плати у македонским денарима, али може и у еврима. Постоји и могућност плаћања свим картицама.
- На рампама једино не примају метални новац испод једног евра - наглашавају туристички посленици.
На путу до Халкидикија у Грчкој ћете морати да станете на две наплатне рампе (код Евзонија и Солуна) и издвојите око три евра. Ипак, они који планирају да иду мало даље, мораће мало више и да плате путарине. До Тасоса 8,55 евра, Лефкаде 16,90, Парге 13,25, Паралије 5,70, Аспровалте 7,45 евра...
За разлику од Бугарске, где су вам довољна возачка и саобраћајна дозвола, у Северној Македонији је за возаче обавезан зелени картон за који ћете морати да платите још око 2.000 динара.
Преко Бугарске
Од Ниша пут вас води ка Пироту и Димитровграду, граничном прелазу Градина где улазите у Бугарску. Одатле следи део ка Софији и Благоевграду, до прелаза Промахонас, на бугарско-грчкој граници.
Пут преко Бугарске је дужи за 40 километара, али понекад и за више од сат и по времена. Путарина Београд - Димитровград у једном правцу је 1.510 динара, а ако се одлучите за нешто лошији пут преко Бугарске, нећете плаћати путарине, већ ћете морати да купите вињету, а цена једне такве која важи месец дана је 15 евра.
На путу до Халкидикија они који иду преко Бугарске за путарину у Грчкој мораће да додају још нешто више од евра (Аспровалта).
Погодност коју доноси пут преко Бугарске је што вам неће бити потребан зелени картон, тако да је то 2.000 динара мање трошкова. Ранијих година “бугарска рута” је била нешто скупља због бензина, али према последњим подацима цена горива у Бугарској и Северној Македонији сада је веома слична. Бугарску вињету можете купити на граници, онлајн или на некој од пумпи у Србији пре граничног прелаза. Казна ако немате вињету је 50 евра.
Временска зона
Када планирате путовање морате да знате да Србија, Северна Македонија, Бугарска и Грчка нису у истој временској зони. Наиме, код нас и Македонаца је исто време, али су и Бугари и Грци сат времена испред. Дакле, када је код нас 12, у Бугарској и Грчкој је 13 часова.
Путарине кроз Србију
- Београд - Прешево 1.710
- Нови Сад - Прешево 2.010
- Ниш - Прешево 700
- Београд - Димитровград 1.510
- Нови Сад - Димитровград 1.800
- Ниш - Димитровград 460
- Прешево - Димитровград 1.220
НАПОМЕНА: Цене су у динарима
Путарине кроз С. Македонију
- Прва 1 евро
- Друга 1,5 евра
- Трећа 1 евро
- Четврта 1,5 евра
- Пета 2 евра
Путарине кроз Бугарску
- Вињета 7 дана 8 евра
- Вињета 30 дана 15 евра
- Вињета три месеца 28 евра
Путарине кроз Грчку
- Евзони - Халкидики 2,95 евра
- Евзони - Тасос 8,55 евра
- Евзони - Лефкада 16,90 евра
- Евзони - Парга 13,25 евра
- Евзони - Крф 13,25 евра
- Евзони - Паралија 5,70 евра
- Евзони - Аспровалта 7,45 евра
Трајект до Тасоса
Кавала - Скала Принос
По путнику 6,50 евра, деца до 10 година 4 евра, аутомобил 20 евра
Пловидба траје око сат и 15 минута, има по пет полазака дневно у оба правца
Керамоти - Лименас
По путнику 5 евра, деца 5-10 година 3 евра, аутомобил 20 евра
Пловидба до Лименаса траје око 40 минута, а у сезони трајект саобраћа на 30-60 минута
Цене горива
Србија
бензин 1,66 евра
дизел 1,70 евра
С. Македонија
бензин 1,37
дизел 1,20
Бугарска
бензин 1,37
дизел 1,36
Грчка
бензин 1,95
дизел 1,66
Радно време граница
- Промахонас (Бугарска - Грчка) 0-24 ч
- Евзони (С. Македонија - Грчка) 0-24 ч
- Прешево (Србија - С. Македонија) 0-24 ч
- Градина (Србија - Бугарска) 0-24 ч
Валуте
Грчка: евро
1 евро/1 евро
Србија: динар
1 евро/118 динара
С. Македонија: денар
(1 евро/61,6 денара)
Бугарска: лев
1 евро/2 лева
БОНУС ВИДЕО: АНКЕТА - Питали смо Београђане где летују ове године
(Блиц)
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"НЕМАЧКА ЈЕ КРИВА, ОДЛУКА С ОЗБИЉНИМ ПОСЛЕДИЦАМА" Шведска министарка уперила прст у Берлин: "Бесна сам на њих!"
ШВЕДСКА је спремна да уведе нове мере за борбу против растућих цена електричне енергије у земљи, изјавила је шведска министарка енергетике Еба Буш, окривљујући за енергетску кризу у Шведској и у Европи то што је Немачка постепено укидала нуклеарне електране.
13. 12. 2024. у 13:48
Коментари (0)