НАСЕЛИЛИ 12 ЦРНИХ ТРАВА: У програм оживљавања сеоских заједница уложено 1,7 милијарди динара

Д. Матовић

03. 06. 2024. у 11:38

УВЕРЕН сам да ће села Србије живети, наравно не свих 4.700 колико их је данас, али живеће нека нова села, организована на примеренији начин. Нисам футуриста и не могу да видим како ће тачно изгледати, али генерације које долазе знаће веома добро како да та села организују. Под условом да им омогућимо да планирају, договарају се и одлучују. Али и да им из републичког буџета обезбедимо одговарајући новац за те намене.

НАСЕЛИЛИ 12 ЦРНИХ ТРАВА: У програм оживљавања сеоских заједница уложено 1,7 милијарди динара

Министарство за бригу о селу

Ово је поручио министар за бригу о селу Милан Кркобабић, наглашавајући да проблеми у сеоским заједницама које су деценијама замирале, упркос јакој вољи, не могу да се реше преко ноћи. Свесни да није могуће оживети свако село, у министарству које брине о тим заједницама раде на томе да заживе гравитационе тачке око којих се концентрише економски и културни живот. Упркос скромном буџету од 1,3 милијарде динара (буџет Министарства пољопривреде је 119 милијарди), ово министарство је до сада наменски осмишљеним програмима из различитих области обухватило 1.500 села у 142 јединице локалне самоуправе у Србији (од укупно 179). Најзапаженији је Програм доделе бесповратних средстава за куповину сеоске куће са окућницом којим је предвиђена додела бесповратних средстава нашим држављанима који немају непокретну имовину (осим пољопривредног земљишта), и то: младим брачним и ванбрачним паровима, самохраном родитељу и младом пољопривреднику.

Privatna arhiva

 

Основано 1.100 задруга

 

- И ДОК се до 2017. године гасило и до 100 задруга годишње, за неколико година основано је више од 1.100 задруга које обезбеђују егзистенцију десетина хиљада људи - каже Костов. - Установили смо и програм доделе бесповратних средстава за манифестације "Михољски сусрети села", који ће се ове године одржати у 113 општина. Процењује се да ће окупити рекордних 250.000 учесника и посетилаца у више од 1.800 села широм Србије.

Према подацима Одбора за село САНУ у Србији постоји око 200.000 празних сеоских кућа, 150.000 званично има власника, а за 50.000 не зна се ко на њих полаже право.

- Циљ овог програма је да напуштене куће у руралним подручјима оживимо, а да у исто време помогнемо младим људима који немају кров над главом. За његову реализацију до сада је издвојено 1,7 милијарди динара - каже за "Новости" Ристо Костов, секретар Националног тима за препород села Србије. - Насељавањем опустелих предела наше земље, активира се привредни потенцијал тих крајева, јер новим становницима су потребни продавница, амбуланта, апотека, школа, спортски терени...

Министарство за бригу о селу

 

До сада је око 3.000 породица, од којих је већина са децом, добило кров над главом, односно 12.000 људи млађих од 30 година откључало је "закатанчене" домове. А то је као 12 Црних Трава!

- Око 1.000 градских породица, углавном са децом, решило је да у селима гради будућност - истиче Костов. - Тако се мењају ствари на терену. Насељавањем празних сеоских кућа постижемо три стратешка циља - популациони, демографски и војнобезбедносни. Популациони - одмах добијамо младо становништво,економски - у села одлази радно способно становништво, војнобезбедносни - не сме да нам се догоди, како истиче министар Кркобабић, "усуд пусте земље", поготово у пограничним и брдско-планинским подручјима.

Свакодневно у Министарство стиже између 10 и 15 пријава за бесплатну кућу на селу. Према речима министра Кркобабића и уз политичку вољу председника Александра Вучића, "откључаваће" онолико напуштених кућа, колико буде захтева младих.

- Стотине младих парова који су се уселили у напуштене куће је са високим образовањем - доктори пољопривреде, технолози, ветеринари, наставници, економисти, правници... На село су отишли и медицински радници, механичари, стаклоресци, пољопривредни техничари, конобари, фризери, трговци, кројачи - каже Костов. - Неки од њих су покренули и озбиљне послове. Тако у Књажевцу успешно ради компанија за производњу примаме за риболов, у Малом Црнићу отворена је винарија чија вина већ убирају награде, лешнике су посадили добитници куће у Дубници код Врања. Озбиљне плантаже под лековитим биљем подигао је пар са троје деце у Бегејцима код Житишта.

Није исто што и пољопривреда

 

- СЕЛО 21. века не изгледа исто као она из 19. или 20 - подсећа Костов на изјаву министра Кркобабића. - И село није једнако пољопривреда! Село је заједница људи, а пољопривреда је привредна грана. Унапређење квалитета живота на селу могуће је уз четири стуба: извори егзистенције, инфраструктура, друштвени стандард и заштита животне средине и неговање завичајне традиције и културе. Овим областима баве се друга министарства са припадајућим буџетима.

Највише кућа усељено је у Војводини, а предњаче Сомбор - 160, па Бачка Паланка - 154. У Бачком Петровом Селу у Бечеју, где су оживеле 84 напуштене куће, отворена је још једна група у вртићу. И југ Србије мења свој изглед. У селу Жељуша, код Димитровграда, дошло је 14 породица. Према процени агроекономисте Милана Пространа, насељавањем празних сеоских кућа са окућницом у функцију је стављено око 1.000 хектара

донедавно запарложеног пољопривредног земљишта.

- Планирамо ове године да покренемо програм који предвиђа до 10.000 евра за покретање послова у вези са пољопривредом, старим и новим занатима, етно-туризмом. Велико интересовање влада за обнову воденица поточара - каже наш саговорник. - Куповином минибусева омогућен је квалитетнији живот у руралним срединама. Предност је дата најугроженијим, најразуђенијим и лоше повезаним селима, као и онима која до сада нису имала ниједан вид организованог превоза. До сада су купљени минибусеви за бесплатан превоз у 78 јединица локалне самоуправе, па су мештани више од 1.500 села решили проблем. Четири возила отишла су на Косово и Метохију. Све програме Министарство реализује уз партнерску сарадњу са Одбором за село САНУ.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

ОСТАВКА? АЈДЕ, СЛЕДЕЋЕ ПИТАЊЕ... Прва изјава Пиксија након слетања у Београд