"ПУТНИК" ЛЕТИ У НЕМАЧКУ: Студентски тим "Беоавиа" са новом летелицом на престижном међународном такмичењу

Б. Борисављевић

10. 06. 2024. у 15:58

СТУДЕНТСКИ тим "Беоавиа" направио је нову летелицу "Путник" која ће представљати Србију на престижном међународном такмичењу "Air Cargo Challenge 2024" од 9. до 13. јула у Немачкој. Авион, назван по славном српском војсковођи и војводи, који је имао значајну улогу у историји и култури нашег народа, представља резултат осмомесечног рада тима више од 50 студената.

ПУТНИК ЛЕТИ У НЕМАЧКУ: Студентски тим Беоавиа са новом летелицом на престижном међународном такмичењу

Фото: Беоавиа

Према речима чланова тима, летелица је дизајнирана за пренос терета у облику билијарских кугли које симлирају путнике и пружа високу ефикасност током лета. Са распоном крила од 3,3 метра, максималном полетном масом од 6,7 килограма, електричним погоном и аутопилотом, "Путник" представља одраз иновативности. Пре финалног концепта, развијена су два тестна прототипа који су омогућили оптимизацију дизајна и перформанси летелице. Летелица "Путник" је направљена од композитних материјала, укључујући карбон, што доприноси њеној чврстоћи и смањењу масе.

- Ово је трећи пут да Беоавиа учествује на такмичењу Air Cargo Challenge. Наша прва два учешћа била су са пројектима Равен 19 (2019) и Феникс (2022) - каже Никола Јовановић, координатор пројекта Путник. - За "Беоавиу" је био изазов да осмисли, документује, изгради и управља радио-вођеном летелицом са најбољом и највишом комбинацијом великогтерета, одличне ефикасности и високе брзине. Овај задатак захтева висок ниво техничке прецизности и иновативности, што је представљао прави изазов за наш тим.

Air Cargo Challenge је ваздухопловно такмичење које је први пут одржано 2007. године у Европи, са намером да окупи студентске тимове који се такмиче у дизајнирању и изради беспилотних летелица. Организација овогодишњег такмичења припала је тиму из Ахена (АДДИ), који је освојио прво место у претходном издању.

"Беоавиа" представља непрофитно студентско удружење које се бави проучавањем, пројектовањем и производњом беспилотних летелица и ракета. Тим је основан 2017. године на иницијативу студената ваздухопловства. Они су једини представници Универзитета у Београду и Србије на такмичењима из области ваздухопловсвта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

ХЕЈ СЛОВЕНИ НИЈЕ БИЛА ЗВАНИЧНА ХИМНА СФРЈ: Многи не знају - користила је друга земља за време Другог светског рата

"ХЕЈ СЛОВЕНИ" НИЈЕ БИЛА ЗВАНИЧНА ХИМНА СФРЈ: Многи не знају - користила је друга земља за време Другог светског рата

ДЕЦЕНИЈАМА смо уз "Хеј, Словени" стајали мирно. Она је интонирана на разним јавним манифестацијама као национална химна, на државним свечаностима, утакмицама репрезентације, свим догађајима на којима се химне иначе изводе, али за скоро сво то време она није имала званичан статус. Шта се крије иза ове песме?

21. 02. 2025. у 21:21

Коментари (0)

МОРАЈУ ДА ПРИЧАЈУ СРПСКИ! ЈА МОГУ ДА ПОБЕГНЕМ, АЛИ НАТАЛИЈА... Никола Јокић о жени, деци, приватном животу