ПРЕ156 ГОДИНА УБИЈЕН ЈЕ КНЕЗА МИХАИЛО ОБРЕНОВИЋ: Представници државе и Војске положили венце на церемонији у Саборној цркви

В.Ц.

10. 06. 2024. у 16:32

МИНИСТАР за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић предводио је државну церемонију поводом обележавања 156. годишњице смрти кнеза Михаила, која је одржана у Саборној цркви у Београду.

ПРЕ156 ГОДИНА УБИЈЕН ЈЕ КНЕЗА МИХАИЛО ОБРЕНОВИЋ: Представници државе и Војске положили венце на церемонији у Саборној цркви

Министарство за рад

Венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, као и удружења за неговање традиција, борачке организације и грађани.

Организатор државне церемоније је Влада Републике Србије - Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова.

Кнез Михаило Обреновић владао је Србијом у два наврата: од 1839. до 1842. и од 1860. до 1868. године. Био је један од најзначајнијих нововековних српских владара, а његову владавину обележило је даље јачање аутономије Београдског пашалука у оквиру Османског царства, као и успостављање читавог низа значајних институција културе, просвете и науке. За време прве владавине вратио је престоницу из Крагујевца у Београд.

Године 1868. иницирао је оснивање Народног позоришта у Београду. Годину дана након погибије у Србији је пуштен у оптицај бакарни новац са његовим ликом који представља први српски новац после средњовековних кованица.

Био је велики заговорник стварања савеза хришћанских држава Балкана, у циљу њиховог коначног и потпуног ослобођења од отоманске власти.

Познат је и као аутор песме "Што се боре мисли моје".

Убијен је у атентату у Топчидеру, 10. јуна (по старом календару 29.маја) 1868. године. Главни организатори и извршиоци завере била су браћа Радовановићи, који су се светили због робије свога брата Љубомира. Кнез је устрељен са три хица, а страдала је и његова сестра од стрица Анка Константиновић, која је телом покушала да га заштити. Кнежев ађутант Светозар Гарашанин рањен је пао са коња и онесвестио се, док је Анкина кћерка Катарина, којом је владар планирао да се ожени, такође рањена.

Михаила је на престолу наследио његов синовац Милан Обреновић, унук Милошевог брата Јеврема.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ У КЛАНИЦИ ПОКРОВСКА: У граду је прави пакао, Руси довели све снаге које могу

УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ У КЛАНИЦИ ПОКРОВСКА: "У граду је прави пакао, Руси довели све снаге које могу"

РУСКА пешадија продрла је у градске границе једног од главних стратешких циљева председника Русије Владимира Путина, претећи да га опколи. Украјинске специјалне снаге укључиле су се у борбе у урбаном подручју.

29. 10. 2025. у 17:43

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Коментари (0)

УЗ ОВАЈ КРЕДИТНИ КАЛКУЛАТОР ЛАКО ИЗРАЧУНАЈТЕ РАТУ КРЕДИТА И УКУПАН ИЗНОС ЗА ОТПЛАТУ