ЖИЛНИКУ ПОЧАСНИ ДОКТОРАТ : Поводом 64.рођендана Универзитета у Новом Саду (ФОТО)

Јованка СИМИЋ

28. 06. 2024. у 21:31

НА свечаности поводом 64.рођендана Универзитета у Новом Саду у почасног доктора Универзитета промовисан је истакнути филмски редитељ и сценариста Желимир Жилник, аутор бројних играних и документарних филмова и један од зачетника жанра доку-драма, награђиван на домаћим и интернационалним фестивалима.

ЖИЛНИКУ ПОЧАСНИ ДОКТОРАТ : Поводом 64.рођендана Универзитета у Новом Саду (ФОТО)

Фото Прес биро Покрајинске владе

Почасни докторат додељује се истакнутој научној, културној и другој јавној личности из земље и иностранства за изузетан допринос у областима наставног, научног, истраживачког и уметничког стваралаштва. 

- Универзитет у Новом Саду, установа је од националног значаја и једна од најважнијих у АП Војводини. Данас, када обележава 64. годишњицу постојања, са сигурношћу можемо рећи, да све што је до сада урађено, и што се ради, надилази и националне оквире. Поносни смо на студенте, асистенте, доценте и професоре, који снагу свога знања безрезервно преносе широм света - истакао је покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Бранко Маркоски.

Према речима проф. др Маркоског, УНС је једно од највећих образовних и научних средишта у централној Европи, и покрива готово све области науке и високог образовања.

 - У саставу Универзитета у Новом Саду је  14 факултета, три института, преко 300 акредитованих програма, готово 50.000 студената, као и страних студената из чак 68 земаља - рекао је проф Маркоски.

Он је истакао да студенти и професори са нашег универзитета постижу значајне резултате како у земљи, тако и у иностранству, као и то да је само у школској 2022/2023. години, Универзитет постао богатији за 177 доктора наука.

Фото Прес биро Покрајинске владе

 

По речима проф. др Маркоског, у току су припреме за почетак радова на изградњи новог Научно-технолошког парка 2 у Новом Саду, завршена је изградња Студентског културног центра, а нова зграда Института „БиоСенс" постала је светски расадник идеја из области пољопривреде.

Проф. Маркоски додао је да о успеху Новосадског универзитета у свету, говори најновија Шангајска листа за 2023. годину, на којој је у пет области, од укупно 54, пласиран међу првих 500.  Тако је УНС између 151. и 200. места из области науке о храни и технологији хране, затим између 201. и 300. места у области угоститељства и менаџмента у туризму, као и у области спорта. У областима пољопривреде и јавног здравља налази се између 401. и 500. места на Шангајској листи.

На свечаности  градоначелник Новог Сада Милан Ђурић рекао је  да је Универзитет симбол нашег града, наш велики понос, расадник памети и талената. Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић представио је најзначајнија постигнућа Универзитета и његових чланица током школске 2023/2024. године.  Он је истакао да је УНС имао тренд добрих научних и наставних резултата, те да ће и надаље наставити да нашим студентима и друштву даје најбољи квалитет знања.

Присутнима су се обратили и проф. др Јанко Самарџић, посебни саветник у Министарству просвете и др Марина Соковић, помоћница у Министарству науке, технолошког развоја и иновација у Влади Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине

ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине

СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс организовала је састанак са војним лидерима Албаније, Црне Горе, Северне Македоније, БиХ и самопроглашеног Косова, које је представљао заменик команданта КБС-а генерал-мајор Енвер Чикаћи.

13. 11. 2025. у 15:48

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата

Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата

ДАРКО Тешић, који стоји иза популарног Инстаграм профила „Балканац у Немачкој“ недавно је објавио видео који је привукао велику пажњу пратилаца, а у њему на духовит и искрен начин дели своја запажања о животу у Немачкој.

13. 11. 2025. у 18:15

Коментари (0)

СИН БИВШЕГ СРПСКОГ ФУДБАЛЕРА ПАО СА ВИШЕ ОД ТРИ ТОНЕ ДРОГЕ! Нема даље од овога, ово је Лига шампиона!