ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ: Обнова куће Деве покушај рехабилитације фашистичког злочинца

Танјуг

09. 07. 2024. у 10:56

МИНИСТАРСТВО културе Републике Србије оштро осуђује наставак радова на обнови куће нацистичког злочинца из Другог светског рата Џафера Ибрахима Деве у јужном делу Косовске Митровице и упозорава да је реч о недвосмисленом покушају рехабилитације фашистичког злочинца, као и да се под маском културе, остварују пројекти ревизионизма и фалсификовања историје.

ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ: Обнова куће Деве покушај рехабилитације фашистичког злочинца

Foto: Fejsbuk UNDP

Министарство истиче да је Приштина у овом случају, као и нажалост у бројним претходним, показала потпуну доследност у екстремизму и једностраности.

"Наравно, у сваком наредном случају, екстремизам мора да иде корак даље, па тако кућа осведоченог злочинца не само да постаје знаменито место, већ, према најавама, и 'регионални културни центар'", наводи Министарство.

Наглашава се да Приштина на оваквом бизарном пројекту, који вређа не само све жртве нацистичких злочина, већ и елементарна морална осећања, па и здрав разум, инсистира упркос упозорењима и протестима не само српског народа и државе, већ и међународних организација и Европске уније.

"Јасно је да смисао оваквог поступка ипак није везан искључиво за ревизионистичке циљеве, већ да слављење злочинаца, не само отворено, него и демонстративно, уз оправдање политике насиља у историји, има за сврху и њено легитимисање данас", указује се у саопштењу.

Фото Фејсбук УНПД

Министарство наглашава да прогон, којем је свакодневно изложен српски народ на Косову и Метохији, овако добија додатни замах тиме што се област културе, у којем је српско наслеђе увелико изложено скрнављењу, фалсификовању, уништавању и отимању, претвара у простор слављења терора и упућивања нескривених претњи на најциничнији начин и чиме се подрива свака могућност суживота на Косову и Метохији.

Министарство подсећа да је Џафер Дева био озлоглашени нацистички колаборациониста, да је био активан у формирању СС дивизије „Скендер-бег“, познат по припремању и извођењу злочина над српским и јеврејским становништвом, градоначелник Митровице у време Другог светског рата и министар унутрашњих послова фашистичке Албаније у време Другог светског рата, кога је Адолф Хитлер одликовао 1944. године.

Подсетимо, како смо писали, привремене власти у Приштини наставиле су реновирање куће нацистичког злочинца Џафера Деве, а министарство културе привремених приштинских институција финансира радове са 500.000 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИРАН ЛАНСИРАО РАКЕТУ КА ТУРСКОЈ: Хитно реаговао НАТО; Креће нови напад после 8 сати затишја

ИРАН ЛАНСИРАО РАКЕТУ КА ТУРСКОЈ: Хитно реаговао НАТО; Креће нови напад после 8 сати затишја

НАСТАВЉАЈУ се ваздушни удари на Блиском истоку. САД и Израел настављају да гађају Иран, док иранске снаге узвраћају нападима на израелске градове и америчке базе и дипломатска представништва у региону.

04. 03. 2026. у 06:59 >> 14:21

РАСПОРЕДИО САМ ВОЈСКУ НА 75 ЛОКАЦИЈА Орбан: Украјина дигла у ваздух Северни ток, то се не сме поновити са Дружбом

"РАСПОРЕДИО САМ ВОЈСКУ НА 75 ЛОКАЦИЈА" Орбан: Украјина дигла у ваздух "Северни ток", то се не сме поновити са "Дружбом"

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан објавио је видео на мрежи Икс у којем је поручио да је мађарска војска распоређена на десетинама локација како би заштитила енергетску инфраструктуру земље. Орбан наводи да постоји претња од могућих украјинских саботажа због тензија око руских енергетских испорука и рата на Блиском истоку.

04. 03. 2026. у 13:43

ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата

ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата

НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.

03. 03. 2026. у 20:21

Коментари (0)

ЦЕО СВЕТ У ШОКУ! Ево шта су урадиле фудбалерке Ирана на првој међународној утакмици откако су Америка и Израел напали њихову земљу (ВИДЕО)