У УЧИОНИЦАМА ПО ДЕСЕТ ЂАКА: Промењен тренд, ИТ одељења у гимназијама преполовљена
МАЊЕ интересовање за ИТ стручњаке на тржишту рада, што је "повукло" и смањивање зарада у овом сектору у односу на пре неколико година, судећи по резултатима уписа у средње школе, утицало је на то да се одељења за талентоване ђаке за информатику - преполове.
Ове године је за овај профил, који све више потискује и вештачка интелигенција, било мање пријављених него лане, а чак половина кандидата на пријемном није успела да пређе праг знања, што је услов да уопште могу да конкуришу за упис у специјализована одељења. Због тога је Министарство просвете модификовало правила, па је дало "зелено светло" директорима гимназија да формирају ИТ одељења са најмање десет ученика, иако је до сада доња граница била 20.
Да ли су заиста потребна сва постојећа одељења за талентоване ученике питање је којим би надлежни требало да се позабаве у наредном периоду. Јер, у супротном, може се догодити да овај "ИТ талас" захвати и специјализована одељења и за остале предмете физику, биологију, историју, географију.
- Интересовање за упис у специјализована ИТ одељења је мање за око 15 одсто - каже Јасмин Николовски, директор Гимназије "Патријарх Павле". - На срећу, ми ћемо уписати два одељења, како је било планирано конкурсом, али ће у њима бити мање од 20 ученика.
РАЧУНОВОДСТВО И МАТЕМАТИКА
Према подацима Министарства просвете, у специјализованим одељењима гимназија и у уметничким школама места је било за око 5.000 надарених ученика, а за полагање пријемног испита се пријавило 7.100 кандидата. - Највеће интересовање је за рачунарство и информатику, где је за 1.080 места пријављено 1.898 кандидата - кажу у Министарству. - У специјализованим одељењима за математику било је места за 240 ђака, заинтересовано их је 450, док је за физику планирано 60, а пријавило се 114 ученика. За упис у билингвална одељења пријавило се дупло више кандидата - 893, као и за географију и историју - 211. У филолошким одељењима на 528 места конкурисало је 817 осмака.
Наставни планови и програми у ИТ одељењима су већ мењани и олакшани, јер се у пракси показало да су претешки. Тако су, у појединим београдским гимназијама, таленти једва успевали да добију прелазну оцену из математике и информатике. Професори сматрају да из основних школа долазе ђаци са оскудним знањем из информатике. Не треба заборавити ни да је генерација која је ове године уписивала средњу школу имала онлајн наставу од петог разреда због короне, па је евидентно да је то направило рупе у знању.
- Заједница гимназија је, после пријемног, тражила снижавање критеријума за упис, али је то одбијено - каже Радивоје Стојковић, председник Заједнице гимназија Србије и директор новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај". - Разговарали смо са Министарством просвете и понуда је била да се ИТ одељења промене у природно-математичка, што је већина школа урадила. Пошто није било довољно ђака, који су положили пријемни да би попунили сва планирана одељења, извршена је прерасподела повећањем броја места како је гимназијама одговарало, тако да нико неће остати неуписан.
Према речима Милоша Бјелановића, директора Земунске гимназије, већ на пријемном испиту, одржаном у две београдске гимназије, било јасно да је мање пријављених него лане.
- Ранијих година за упис у ИТ одељења у београдским гимназијама је било око 750 до 770 пријављених, ове године око 610 - каже Бјелоновић. - Деца су се циљано опредељивала за Прву, Девету и Трећу гимназију, и те школе су наводили у листи жеља, тако да претпостављам да међу ученицима који су након првог круга остали нераспоређени има и ђака који су положили пријемни за ИТ одељења, а остали су без места. Први пут нам се догодило да од планираних 20 остане слободно осам места.
Гимназије, које су знале да неће моћи да формирају ИТ одељења, од њих су одустале. Тако су изменама Конкурса за упис у средње школе, ова одељења укинута у гимназијама у Петровцу на Млави, Пријепољу, Зрењанину, Зајечару, Новом Пазару и Суботици. У Београду су, у првом кугу, квоту попуниле само Прва, Трећа и Девета гимназија.
- Одлучили смо да смањимо једно ИТ одељење и да уместо њега уведемо одељење за ученике са посебним способностима за биологију и хемију - каже Александар Марков, професор историје у Осмој гимназији и председник Форума београдских гимназија. - Чињеница да велики број гимназија није попунио квоте само потврђује тезу да немамо баш толико талентованих ученика као што покушавамо себе да убедимо. Можда је ове године био тежи пријемни него претходних година, а ако није, то је прилог више тези да нам није потребан оволики број одељења за талентоване ученике.
Марков додаје да је чињеница да готово половина ученика ове године није успела да положи пријемни, добар повод да се покрене расправа о томе да ли нам је у будућности потребан оволики број ИТ одељења, односно да ли је време да се ти ђаци који гравитирају ка електротехници врате тамо где и објективно и припадају, односно електротехничким школама.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)