ДА ЛИ ЋЕ СРБИЈУ ПОГОДИТИ СУПЕРЋЕЛИЈСКА ОЛУЈА? Један од услова за њу већ постоји

Novosti online

15. 07. 2024. у 15:18

АФРИЧКИ антициклон, од прошле године познат и као Харон, свој максимум достићи ће ове недеље, након чега следи постепена промена времена и улазак свежијег ваздуха у периоду од 22. до 29. јула, најављује метеоролог Иван Ристић.

ДА ЛИ ЋЕ СРБИЈУ ПОГОДИТИ СУПЕРЋЕЛИЈСКА ОЛУЈА? Један од услова за њу већ постоји

Фото: Профимедиа

Почетком недеље, тј. од данас, температура ће у већем делу земље ићи и до максималних 40 степени Целзијуса, међутим, већ у другој половини седмице биће нестабилно време са више облака, пљускова и кише понегде праћених и грмљавином, наводи Иван Ристић на свом Фејсбуку.

Тренд постепеног пада температуре наставиће се од 22. до 29. јула, па ће у насељеним местима температура пасти и до 10 степени, што значи да ћемо уживати на пријатних 30 степени Целзијуса, наводи Ристић.

Озбиљније захлађење ни на видику

И климатолог Владимир Ђурђевић наводи да, осим благог освежења, неко озбиљније захлађење није ни на видику.

- Могуће је да ће температура пасти испод 35 степени Целзијуса и да ће бити блага релаксација са локалним падавинама до 10 литара, међутим, већ после тог 22. јула поново ће се температуре вратити на вредности преко 35 степени Целзијуса - наводи Ђурђевић.

Температуре су знатно више од очекиваних због климатских промена и глобалног загревања, каже климатолог Ђурђевић.

Суперћелијска олуја могућа

Температура северног Јадрана достигла је 27 степени, а смењивање високих температура и захлађења, па повратак на високе температуре може изазвати суперћелијске олује.

Међутим, како каже климатолог Владимир Ђурђевић, наредних дана се не види да такав потенцијал постоји у Србији.

- У наредних неколико дана не видимо то као потенцијал. Међутим, наше подручје је подложно олујном невремену. Један од типова олујног невремена су и суперћелијске олује, тако да не можемо да искључимо ту ситуацију. Питање је само каквог ће интензитета бити, јер олуја може бити суперћелијска, али да не буде онако разорна као што је била прошле године, а може да се појави и разорнија - наводи климатолог Ђурђевић.

Објашњава да климатске промене доприносе разорнијим олујама, јер имамо топлију атмосферу и више водене паре, која је "главно гориво" за олује.

- Изнад нашег подручја је јако топло, док је према Аустрији и Немачкој хладна ваздушна маса. Уколико би се додирнуле ове две ваздушне масе, имали бисмо разорне олује. Уколико би ти системи кренули према нама, потенцијално бисмо овде могли да очекујемо невреме. Међутим, још не можемо ништа да прогнозирамо, само да се надамо да се то неће десити - каже климатолог Ђурђевић за "Прва" ТВ.

Како каже, у наредних неколико дана олуја сигурно неће бити, али лето је тек пред нама.

- Ми смо тек на половини лета, имамо целу другу половину јула и августа, тако да се може још свашта десити. Оно што видимо тренутно у прогнозама је да ће наредних 7-8 дана бити доста стабилно, значи евентуално можемо да очекујемо то у неком мањем захвату. За сада нас не очекује ништа страшно попут суперћелијских олуја - каже Ђурђевић.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: ЕКСПЛОЗИЈА НА ИТАЛИЈАНСКОМ ОСТРВУ: Узбуна! Прорадио вулкан Стромболи

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РОДНА РАВНОПРАВНОСТ: Непоколебљива енергија једнакости међу половима