МАРИЈАНА БОГИЊА СЛОБОДЕ: Како и зашто је жена постала национални симбол Француске (ВИДЕО)

Јованка СИМИЋ

17. 07. 2024. у 14:14

ЊЕНО име изведено је од најраспрострањенијих женских имена у Француској Мари и Ан, а њена биста краси и здање француског Сената.

МАРИЈАНА БОГИЊА СЛОБОДЕ: Како и зашто  је жена постала национални симбол Француске (ВИДЕО)

Др Александра Колаковић /КЦНС

МАРИЈАНА  (Marianne)  национални је симбол  Републике Француске , алегорија слободе и разума .У питању је жена која носи фригијску капу и представља Француску Републику и њене вредности: „Слобода, једнакост, братство“, жена, јер је реч република на француском именица женског рода – La République. - каже др Александра Колаковић о једној од најзанимљивијих прича из француске историје.

  Национална алегоријска фигура Маријана заузима почасно место у градским већницама и званичним зградама Француске Републике. Симболизује Тријумф Републике, назван по скулптури подигнутој у Маријанином врту на Тргу нације у Паризу.

Профил Маријане се појављује на званичним документима, на поштанским маркама и на одређеним француским кованицама у еврима. Маријана оличава вредности републике и народа Француске: „Слобода, једнакост, братство“ (франц. Liberté, égalité, fraternité). Симболизује отаџбину, болничарку, заштитницу, ратника.

 Предавање др Александре Колаковић  „Симбол Француске Републике – Marianne “може се погледати  на Јутјуб каналу КЦНС.

https://youtu.be/Yood0Jr81UsV

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.

16. 07. 2025. у 14:33

Коментари (0)

КОНАЧНО ОТКРИВЕНО ЗАШТО СУ УБИЛИ ЛИК ДАРЕ ИЗ ЖИКИНЕ ДИНАСТИЈЕ: Главни разлог је био професор са Харварда