ПОБЕДАМА ИЗ ВЕЛИКОГ РАТА ДИВИ СЕ СВЕТ: Обележено 110 година од напада Аустроугарске на Србију
ПРВИ светски рат јесте однео процентуално највећи број жртава, грађана Краљевине Србије, али нам је донео и низ величанствених победа којима се дивио и диви цео свет, као и нашем истинском, великом родољубљу.
На обележавању 110 година од напада на Србију и почетка Великог рата, на платоу испод Бранковог моста у Београду, министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић рекао је да су у престоници, у ноћи између 28. и 29. јула 1914. године, пале прве жртве, када је Аустроугарска напала Србију.
- Први светски рат је, као што знате, процентуално однео највећи број жртава. Али је донео и величанствене победе у биткама на Церу, Колубари, потом у борбама на Солунском фронту и коначно ослобођење земље - рекао је Ристић.
Министар је нагласио да то што је у Београду започео и завршио се Први светски рат представља "велику вредност" за нашу историју, као и велику одговорност за Србију.
- Зато вас позивам да сви заједно чувамо сећање на јунаке и страдалнике из периода Првог светског рата, да поносно дижемо нашу државну заставу, да са поносом слушамо и певамо нашу националну химну, "Боже правде", и да учинимо све што је до нас да и у овим турбулентним временима - 110 година након избијања Првог светског рата, када се свет суочава са бројним оружаним сукобима, будемо довољно мудри, довољно одговорни, да допринесемо миру у свету и да сведочећи о нашем учешћу у Првом, али и у Другом светском рату, дамо допринос у очувању мира у свету - поручио је Ристић.
Министарство информисања и телекомуникација и Министарство одбране заједно су организовали обележавање 110 година од напада на Србију, а тим поводом на платоу испод Бранковог моста грађанима је омогућено да посете речни монитор "Сава", брод са којег су испаљене прве гранате на Београд.
Речни монитор "Сава" биће отворен за грађане, а улаз за све посетиоце бити бесплатан, док ће од 30. јула сваког дана у недељи (осим понедељком) од 10 до 17 часова улазак на монитор бити могућ уз наплату улазница.
Ристић је навео да је тај брод, који представља културно добро Србије, један од најзначајнијих и најлепших симбола победе српског оружја у Првом светском рату.
- Зато је он ту, зато је обновљен, на њему су израђене све неопходне мере заштите и он сведочи о тој величанственој победи - рекао је Ристић.
Кустос Војног музеја у Београду Бојан Вићентић навео је да је монитор "Сава" променио више од шест држава и био два пута потапан, те да је служио у четири војске.
- Један је од ретких сачуваних монитора на свету и има непроцењиву историјску вредност, јер је један од речних ратних бродова чијом је ватром отпочео Велики рат - рекао је Вићентић.
Додао је да је речни монитор "Сава" у власништву Војске Србије, као и да је део збирке ентеријера Војног музеја, те да је отворен за посетиоце, који могу обићи сталну поставку и научити много појединости о том пловилу. Вићентић је подсетио да су историјске и политичке околности довеле до тога да Србија, а у то време краљевина, буде прва мета, а самим тим и прва жртва рата.
- После Сарајевског атентата, Аустроугарско царство послало је ултиматум Краљевини Србији, сматрујући нашу земљу одговорном за овај догађај. Захтеви изнети у овом документу били су обликовани тако да буду неприхватљиви, како би одбијање ултиматума дало повод за рат. Једини могући одговор српске владе било је неприхватање захтева. Три дана касније, 28. јула, Аустроугарска монархија извршила је напад на Београд и Србију - подсетио је Вићентић.
Атентат на престолонаследника
ПОЧЕТКУ Великог рата претходио је атентат на престолонаследника Аустроугарске Франца Фердинанда који је извршио Гаврило Принцип, припадник "Младе Босне". месец дана након атентата уследио је ултиматум Аустроугарске, а за Србију је била неприхватљива тачка у којој су захтевали да се укључимо у судску истрагу целокупног догађаја.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)