АГОНИЈА СРПСКО-ХРВАТСКИХ ОДНОСА У БиХ : Врхунац несклада 1991.године (ВИДЕО)
ОД вишестраначких избора и формирања плуралистичке владе Социјалистичке Републике Босне и Херцеговине у јануару 1991. године политички представници Муслимана (СДА) и Хрвата (ХДЗ) у БиХ започели су процес одвајања СР Босне и Херцеговине од СФРЈ. - оцењује историчар Огњен Карановић
Од проглашења независности Словеније и Хрватске у јуну 1991. године,каже Карановић, политички представници Муслимана и Хрвата у БиХ систематски су почели да избегавају Савјет за равноправност народа, а прегласавали су легитимне представнике српског народа и посланике СДС. Пошто су прегласани 14. октобра 1991. године, српски представници су се издвојили у Скупштину српског народа у Босни и Херцеговини 24. октобра 1991. године. Скупштина је имала седиште у Сарајеву. Убрзо је ова скупштина позвала српски народ на плебисцит о останку српског народа у дотадашњој југословенској федерацији.
Плебисцит је одржан 9. и 10. новембра 1991. године, а на њему је учествовало око 1.350.000 бирача, од којих се 96,4 одсто изјаснило у прилог самосталне српске државе која може да буде у саставу југословенске државе или Србије. Скупштина српског народа је 21. новембра 1991. прокламовала принцип да би све општине и месне заједнице у којима је апсолутна већина гласала за останак у СФР Југославији требало да постану део неке од српских аутономних области.
- Тако су створене Аутономна Регија Крајина, Српска аутономна област Семберија, Српска аутономна област Романија и Српска аутономна област Херцеговина. Када је референдум, противно Уставу СР Босне и Херцеговине, уз подршку Немачке постао известан, Скупштина српског народа је 9. јануара 1992. године прогласила Републику Српског Народа у Босни и Херцеговини са Сарајевом као њеним главним градом.-подсећа овај историчар.
Предавање историчара Огњена Карановића „СРПСКО-ХРВАТСКИ ОДНОСИ У БиХ 1991. ГОДИНЕ – ВРХУНАЦ АГОНИЈЕ” може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)