КРКОБАБИЋ: Да ли знате за поарку?

Novosti online

01. 08. 2024. у 14:53

ШТАП и камен средње величине довољни су за ову стару српску игру, сличну хокеју на трави, која је поново оживела на Михољским сусретима у Рановцу.

КРКОБАБИЋ: Да ли знате за поарку?

Фото: Милан Обрадовић/ Бета

- Млава жубори у ритму Михољских сусрета док се поново разигравају старе српске игре - поручио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић, након манифестације Михољски сусрети села одржане у селу Рановац општине Петровац на Млави, којој је присуствовало више стотина учесника и посетилаца, а на којој се, уз богат културни програм и такмичарске дисциплине, играла поново стара спортска игра поарка.  

Да су старе игре примамљиве и данашњим генерацијама говори то што је група младих ентузијаста спремна да ову игру преточи у видео игру за рачунаре.

- Радује ме што су млади прихватили поарку, занимљиво је за играње и лако се научи. Ми смо имали читаве тимове у селу, а једну екипу у поарки чини седам играча. Рупе су поређане у круг, а задатак играча је да камен убаце наизменично у сваку - рекао нам је Светозар Ђорђевић, повратник из иностранства у своје родно село Рановац и, заједно са награђеним Милетом Јанковићем, најактивнији учесник у овом надметању. „Последње три године захваљујући овој манифестацији вратила се поарка на ове просторе, а младима ћемо допустити и мање измене у правилима“, шаљиво нам је рекао Светозар.

У овом браничевском крају, на традиционалној манифестацији Министарства за бригу о селу у организацији локалних самоупрва, прошле недеље могле су се видети и игра на штулама, трка у џаку, надвлачење конопца, а крунио се и кукуруз и возила каруц трка.

Поред добре забаве и награда за најбоље, читавог дана у првом плану била је богата сеоска традиција различитих култура. Бирало се аутентично јело, српско и влашко, и спремао специјалитет карактеристичан за Хомоље – жмаре. Ово јело од кукурузног брашна и овчијег меса, по рецепту који датира од пре чак 300 година, једно је од најстаријих икада записаних. Кува се од 12 до 18 сати у великим казанима, а за овај посао је потребан већи број људи, те обично читава породица учествује у припреми.

 

Велику пажњу тог дана у Рановцу изазвао је и показни течај плетења великих корпи за домаћинство, такозваних „батара“, а шаренели су се и ручни радови вредних женских руку.

- Овде су поред мојих, изложени радови моје свекрве и мајке, од којих сам научила да предем, везем, ткам, хеклам и шијем. Још пре него што сам пошла у школу плела сам чарапе за целу породицу и драго ми је што се то знање преноси даље, генерацијама - с поносом истиче Мирјана Бутић, која је са собом понела преслицу па су се девојчице и девојке са великим ентузијазмом опробале у овим вештинама.

У исто време Михољски сусрети села одржани су у селу Седларе у Свилајнцу где је 750  посетилаца навијало и бодрило такмичаре у малом фудбалу, надвлачењу конопца, скоку у даљ из места, бацању камена, куглању и шаљивим играма за жене из различитих удружења (између две ватре, ношење јајета у кашици, трка са лоптом између ногу и бацање потковица).

Док се на северу земље у зрењанинском селу Лазарево уз традиционалну рибљу чорбу проглашавао победник Михољских сусрета у шаху и баскету, Црна Трава окупила је у недељу, истим поводом и старо и младо на турнирима пикада, стоног тениса и малог фудбала.

На крајњем југоистоку, у Димитровграду, село Смиловци било је домаћин овогодишњим Михољским сусретима и на дан сеоске славе „Св. Кирик и Јулита” у центру села код сеоске чесме доживело рекордну посећеност од 1500 људи. Чак 18 екипа укрстило је варјаче на такмичењу у кувању гулаша од свињског меса, а остали су провели дан у традиционалним спортским и културним дисциплинама. Вече је обележио музички програм уз интересантне скечеве локалног глумца Бориса Лазарова.

Овог викенда своје програме су припремила села централних и јужних општина Србије –  Ражањ, Александровац, Сурдулица, Кучево, Житиште, Блаце и Тутин.  

БОНУС ВИДЕО: ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ СУ ГЛАВНИ ФОКУС: Овако изгледа Лил за време највеће планетарне смотре

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“