ГРОВИ БЕЗ СПОМЕНИКА, САМО КРСТ ИЛИ ПИРАМИДА: Особе које нема ко да испрати на вечни починак у Србији сахрањају општина

Д. Матовић

03. 08. 2024. у 20:57

ПРОШЛИ су кроз живот најчешће незапажено, а коначни мир пронашли често потпуно - анонимни. У Београду су током протекле године општине сахраниле 234 људи, а међу њима је 31 особа чији идентитет није могао да се утврди. У првој половини ове године 100 особа у престоници није имао ко да испрати на вечни починак, док је на гробовима још 18 људи исписан само пол и број под којим су заведени у суду. Њихово име и презиме је непознато. На гробљу у Крагујевцу је око 100 гробова сахрањених "о трошку општине". У Крушевцу месечно сахране до две особе које нису имале никог.

ГРОВИ БЕЗ СПОМЕНИКА, САМО КРСТ ИЛИ ПИРАМИДА: Особе које нема ко да испрати на вечни починак у Србији сахрањају општина

На Новом гробљу обнову захтева 113 обележја / Фото М. Анђела

Сахрану преминулих људи без породице, родбине, пријатеља или ако су они незаинтересовани за покојника организују јавна комуманлна предузећа за погребне услуге, а трошкове сахрањивања плаћа општина на којој је преминули имао последње пребивалиште или центри за социјални рад.

У већини места у Србији ако не може да се утврди последње пребивалиште преминулог, трошкове сноси општина на чијој територији су пронађени њени посмртни остаци.

Парцеле за сахране без испраћаја за преминуле без фамилије или са незаинтерсованом родбином постоје на гробљима Лешће, Нова Бежанија, Орловача и Збег. Тренутно се ови људи сахрањују само на гробљу Збег. Та гробна места немају надгробно обележје (споменик), али су обележена дрвеним крстом или пирамидом на којима су исписани основни подаци о преминулом лицу. Просечни трошкови сахране без испраћаја у престоници износе око 44.000 динара.

Гробна места Н. Н. лица на Збегу

 

Сахрана преминулих без блиских особа у Крагујевцу кошта око 130.000 динара. У овом граду плаћа се и гробно место и његово одржавање у наредних десет година.

- На нашем гробљу је сахрањено стотинак људи који немају никог, а нису социјални случајеви - каже нам Слађана Минић из ЈКП Шумадија Крагујевац. - Социјални случајеви најчешће имају фамилију, те она сноси трошкове сахране.

У погребним предузећима широм Србије истичу да се ови људи, међу којима су и неидентификоване особе сахрањују - достојанствено. У протеклих 20 година у Крушевцу је сахрањена само једна особа чији идентитет није могао да се утврди, а месечно се сахрани једна или две особе без блиских сродника.

- У Крушевцу се парцеле не наплаћују, тако да општине или центри за социјални рад плаћају само погребну опрему, дрвени крст и укоп. То кошта између 45.000 и 50.000 динара. Ти људи се сахрањују на исти начин као и остали - каже за "Новости" Александар Митић, шеф радне јединице ЈКП "Погребне услуге" Крушевац. - Једина разлика је у томе што им најчешће нико не подиже споменик. Гробно место не дирамо, али кад крст пропадне не постављамо нови. Водимо евиденцију о преминулима и дешавало се, додуше ретко, да се после неког времена појави родбина која подигне спомен-обележје, а тражили су, чак, и да плате одржавање гробног места.

Имајући у виду да све више људи живе сами, а везе међу сродницима и суседима нису више тако блиске, највећи изазов са којим се суочава комунална предузећа за погребне услуге, као и друге институције које учествују у процесу сахрањивања без испраћаја је проналажење сродника и других особа које би организовали сахарану.

- У случају особа које нема ко да сахрани а имају идентификационе податке обично се чека од 10 до 15 дана, а повремено и нешто дуже да се појави неко од сродника, затим се у центрима за социјални рад проверава да ли је особа на њиховој евиденцији, односно да ли имају податке о потенцијалним сродницима - кажу у београдском ЈКП "Погребне услуге". - После тога се даља процедура тражења потенцијалних сродника препушта Министарству унутрашњих послова. Утврђивање идентитета преминулих Н.Н. особа је у надлежности МУП-а, односно Института са судску медицину.

Фото: Н.Б.

 

Испраћај ујутру

ОСОБЕ које немају никог да за њима пусти сузу, као и Н.Н. у Београду се сахрањују ујутру, пре заказаних сахрана, у појединачним гробним местима. Све се обавља мирно, тихо и веома брзо.

Иначе, сахрањивање оваквих особа регулисано је Законом о сахрањивању и гробљима, па су поступци исти на територији целе државе.

Преминула особа без личних докумената по налогу МУП преузима Институт за судску медицину, где се ради обдукција и утврђује идентитет. Уколико се утврди идентитет, полиција тражи сроднике преминулог, а подаци се шаљу и у Градску капелу у Делиградској улици у Београду, како би се особа сахранила под именом и презименом. У супротном се сахрањује као "Н.Н.". У случају накнадне идентификације, на основу дописа МУП, име и презиме се уноси у службену евиденцију ЈКП "Погребне услуге" Београд. У Београду општина која је обезебедила сахрањивање преминулог има право на надокнаду трошкова од особа које су биле дужне да обезбеде сахрањивање из заоставштине преминулог.

Подаци о сахрањеним без испраћаја, као и Н.Н. су део регистра сахрањених, које ЈКП "Погребне услуге" Београд води о свим преминулима, сахрањеним на гробљима која су тренутно у надлежности предузећа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“