Светске изложбе – догађаји на којима су представљени бројни изуми

Промо

08. 08. 2024. у 10:00

ПРВА Светска изложба одржана 1851. године у Кристалној палати у Хајд парку у Лондону, у Великој Британији, позната је и као „Велика изложба дела индустрије свих нација“. Изложба је поставила сцену за будуће EXPO изложбе и имала значајан утицај на различите аспекте друштва, као што су образовање, уметност и дизајн, глобална трговина и туризам.

Светске изложбе – догађаји на којима су представљени бројни изуми

Фото: Промо

Већ 170 година, светске изложбе представљају платформу за приказивање највећих иновација које су обликовале свет у коме данас живимо. Тако је Александар Грејем Бел демонстрирао први телефон на свету 1876. године на Столетној изложби уметности, производње и производа земље и рудника у Филаделфији. Такође у сфери технологије, аналитичка машина Чарлса Бебиџа била је изложена на Међународној изложби индустрије и уметности у Лондону 1862. Први директан ТВ пренос реализован је на Светској изложби у Њујорку 1939. године, а Ultra HDTV  дебитовао је на EXPO 2005. у Јапану. Посетиоци изложбе у Сијетлу 1962. били су запањени IBM Showbox-ом – раним рачунаром који је одговарао на гласовне команде. Светска изложба у Осаки 1970. пружила је посетиоцима прву прилику да се упознају са прототипом мобилног телефона. 

Фото: Промо

 

Поред технолошких проналазака, светске изложбе су биле позорница за бројне иновације у храни, као што су кокице и Хајнц кечап на Столетној изложби у Филаделфији 1876, или корнети за сладолед на изложби куповине у Сент Луису 1904. године. 

Фото: Промо

 

Осим нових изума Светске изложбе су за собом оставиле бројне грађевине које су у своје време представљала права „архитектонска чуда“ у смислу начина пројектовања или грађевинског материјала који је коришћен. Већ за потребе прве светске изложбе у Лондону изграђена је монументална Кристална палата. „Велики точак” (Ferris Wheel) Џорџа Фериса, први у свету, постављен је на Светској колумбијској изложби у Чикагу 1893, на велико одушевљење посетилаца. Када је изграђен у Бриселу 1958. године, Атомијум је имао најбрже лифтове на свету у то време. Свемирска игла (Space Needle), торањ висок 185 метара, изграђена за потребе изложбе у Сијетлу 1962. године, постала је симбол овог града. Ајфелова кула, саграђена је 1889. са намером да за 20 година буде срушена.

Фото: Промо

 

Њен пројектант, Гистав Ајфел је знао да научна употреба торња може да продужи њен животни век па је она коришћена за бројне научне експерименте – за метеоролошка и астрономска посматрања, испитивање закона физике, отпор ваздуха итд. Данас је Париз незамислив без овог обележја што се видело и током отварања овогодишњих Олимпијских игара у „граду светлости“. 

Фото: Промо

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОТКРИВЕН ПАКЛЕНИ ПЛАН ОПОЗИЦИЈЕ И СТРАНИХ АГЕНТУРА: ЖЕЛЕ ВУЧИЋЕВУ ГЛАВУ НА БЕОГРАДСКОМ МАЈДАНУ!

ОТКРИВЕН ПАКЛЕНИ ПЛАН ОПОЗИЦИЈЕ И СТРАНИХ АГЕНТУРА: ЖЕЛЕ ВУЧИЋЕВУ ГЛАВУ НА БЕОГРАДСКОМ МАЈДАНУ!

НА основу свих досадашњих ексклузивних информација о позадини тзв. еколошких протеста, које су се све до једне показале као потпуно тачне, склопљен је прецизан мозаик рушилачких планова опозиције и њихових страних ментора, темпиран за 10. август, чији је крајњи циљ физичка ликвидација председника Србије Александра Вучића.

08. 08. 2024. у 00:11

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

ОТКРИВЕН ПАКЛЕНИ ПЛАН ОПОЗИЦИЈЕ И СТРАНИХ АГЕНТУРА: ЖЕЛЕ ВУЧИЋЕВУ ГЛАВУ НА БЕОГРАДСКОМ МАЈДАНУ!