Светске изложбе – догађаји на којима су представљени бројни изуми
ПРВА Светска изложба одржана 1851. године у Кристалној палати у Хајд парку у Лондону, у Великој Британији, позната је и као „Велика изложба дела индустрије свих нација“. Изложба је поставила сцену за будуће EXPO изложбе и имала значајан утицај на различите аспекте друштва, као што су образовање, уметност и дизајн, глобална трговина и туризам.

Фото: Промо
Већ 170 година, светске изложбе представљају платформу за приказивање највећих иновација које су обликовале свет у коме данас живимо. Тако је Александар Грејем Бел демонстрирао први телефон на свету 1876. године на Столетној изложби уметности, производње и производа земље и рудника у Филаделфији. Такође у сфери технологије, аналитичка машина Чарлса Бебиџа била је изложена на Међународној изложби индустрије и уметности у Лондону 1862. Први директан ТВ пренос реализован је на Светској изложби у Њујорку 1939. године, а Ultra HDTV дебитовао је на EXPO 2005. у Јапану. Посетиоци изложбе у Сијетлу 1962. били су запањени IBM Showbox-ом – раним рачунаром који је одговарао на гласовне команде. Светска изложба у Осаки 1970. пружила је посетиоцима прву прилику да се упознају са прототипом мобилног телефона.
Фото: Промо
Поред технолошких проналазака, светске изложбе су биле позорница за бројне иновације у храни, као што су кокице и Хајнц кечап на Столетној изложби у Филаделфији 1876, или корнети за сладолед на изложби куповине у Сент Луису 1904. године.

Фото: Промо
Осим нових изума Светске изложбе су за собом оставиле бројне грађевине које су у своје време представљала права „архитектонска чуда“ у смислу начина пројектовања или грађевинског материјала који је коришћен. Већ за потребе прве светске изложбе у Лондону изграђена је монументална Кристална палата. „Велики точак” (Ferris Wheel) Џорџа Фериса, први у свету, постављен је на Светској колумбијској изложби у Чикагу 1893, на велико одушевљење посетилаца. Када је изграђен у Бриселу 1958. године, Атомијум је имао најбрже лифтове на свету у то време. Свемирска игла (Space Needle), торањ висок 185 метара, изграђена за потребе изложбе у Сијетлу 1962. године, постала је симбол овог града. Ајфелова кула, саграђена је 1889. са намером да за 20 година буде срушена.

Фото: Промо
Њен пројектант, Гистав Ајфел је знао да научна употреба торња може да продужи њен животни век па је она коришћена за бројне научне експерименте – за метеоролошка и астрономска посматрања, испитивање закона физике, отпор ваздуха итд. Данас је Париз незамислив без овог обележја што се видело и током отварања овогодишњих Олимпијских игара у „граду светлости“.

Фото: Промо

ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Удар Искандера убио 70 припадника ВСУ, објављен снимак (ВИДЕО)
РУСКА војска је нанела удар оперативно-тактичким ракетним системом „Искандер“ на камп за обуку украјинских снага у Сумској области, при чему је, према наводима Министарства одбране Русије, убијено до 70 припадника Оружаних снага Украјине (ВСУ), укључујући 20 инструктора.
20. 05. 2025. у 21:12

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДОСТА ЦЕНЗУРЕ И ЋУТАЊА Евросонг скандал, огласио се премијер Шпаније: "А Русију сте могли?"
ДВОСТРУКИ аршини...
19. 05. 2025. у 19:03
Коментари (0)