ВУЈОВИЋ О СЈАНИМ РЕЗУЛТАТИМА МИНИСТАРСТВА : И у првих 100 дана посвећено смо радили на еколошким пројектима важним за грађане
ПОТПРЕДСЕДНИЦА Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић изјавила је данас да је првих 100 дана рада Владе у ресору који води обележио континуитет у раду на пројектима важним за грађане, које Министарство спроводи четврту годину заредом, а који ће значајно унапредити стање животне средине у Србији.
Говорећи о управљању отпадом, Вујовић је истакла да се и у првих 100 дана марљиво радило на пројектима изградње седам регионалних центара, који су важан предуслов за увођење највиших стандарда у ову област.
У овом моменту, напредују радови на изградњи санитарне депоније и пратеће инфраструктуре у регионалном центру у општини Уб, који ће збрињавати отпад из 15 локалних самоуправа. Ускоро крећемо са радовима у Пироту, а интензивно радимо и на документацији за изградњу регионалног центра у Инђији. У првих сто дана рада, завршена је и трансфер станица за претовар отпада у Смедереву. Паралелно, радили смо и на пројектима затварања и санације несанитарних депонија, које су по 30-40 година сметале грађанима. У претходне четири године санирали смо осам несанитарних депонија, а при крају су радови на санацији депонија у Пожеги, Руми и Зрењанину. Очекујем да ће ускоро почети санација још три депоније – у Суботици, Прокупљу и Тополи, рекла је Вујовић, додајући да се водило рачуна и о решавању проблема мањих, дивљих депонија. Током четири године, кроз пројекте Министарства уклоњено је више од 1.000 дивљих депонија, а само у 2024. око 200 депонија.
Вујовић је истакла да се ради на решавању пепелишта у крагујевачкој топлани и да је у финалној фази израда тендерске документације. Она је подсетила да је, уз подршку државе, у Крагујевцу комплетно реконструисана топлана и да су стари котлови на угаљ замењени новим гасним котловима. Министарство заштите животне средине већ четврту годину заредом, као меру за унапређење квалитета ваздуха, расписује јавне конкурсе за замену котларница у јавним установама и топланама. У 2024. је за ту меру опредељен највећи износ до сада, 800 милиона динара.
Говорећи о пројектима изградње канализационе мреже и постројења за пречишћавање отпадних вода, како би се воде заштитиле од загађења, Вујовић је навела да се канализација гради широм Србије, док је од почетка године уговорена иградња или реконструкција четири постројења за пречишћавање отпадних вода у Бечеју, Белој Паланци, Апатину и Сечњу.
- Очекујем да ћемо до краја године уговорити нове километре канализације и изградњу још четири постројења - рекла је Вујовић.
Министарство заштите животне средине посвећено брине и о бисерима природе. Текуће недеље, подручје Рајца стављено је под заштиту државе, чиме је број заштићених подручја повећан на 491, а површинa под заштитом на готово 10 одсто територије Србије.
Када сумирамо, у првих сто дана рада, наставили смо са озбиљним и одговорним приступом раду. У наредном периоду радићемо још ефикасније на свим пројектима који су важни за бољи живот грађана и здраву и чисту животну средину, рекла је Вујовић.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)